جهانگیری: دانشگاه هانسبت به افزایش آگاهی درباره محصولات تراریخته اقدام نمایند

آذر: دهمین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی عصر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، دهمین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی عصر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.
اسحاق جهانگیری در این نشست با اشاره به گزارش های ارائه شده درباب وضعیت تولید و مصرف محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی (تراریخته)، بر افزایش سطح آگاهی، رفع ابهامات و پاسخگویی به انتقادها در استفاده از این محصولات اصرار کرد و اظهار داشت: موضوع استفاده از محصولات تراریخته، موضوعی با پشتوانه علمی است و باید دانشگاه ها در بررسی جوانب اقتصادی، امنیتی و ایمنی آن بیشتر از پیش فعالیت داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه نباید مباحث مربوط به تولید و مصرف محصولات تراریخته وارد حوزه سیاسی شود، گفت: دانشگاه ها و مراکز علمی باید با طرح این مساله در همایش ها و جلسات، دستاوردهای خود در این عرصه را مطرح و به دفاع از این دستاوردها بپردازند و اطلاع رسانی لازم در این خصوص را انجام دهند.
وی یکی از وظایف دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی را برگزاری نشست های هم اندیشی و انتشار نظرات و دیدگاه های موافقان و مخالفان استفاده از محصولات تراریخته دانست و اظهار داشت: اگر در زمینه تولید این محصولات اجماع و توافق میان دستگاه های مرتبط وجود دارد، می توان با نظارت و رعایت همه ضوابط در رابطه با سلامت مردم، کارهای پژوهشی و آزمایشی در این خصوص را شروع کرد.
جهانگیری اشاره کرد: بااینکه همواره در مقابل امور و اقدامات تازه و استفاده از تکنولوژیهای جدید مقاومت هایی وجود دارد، اما هرگاه دانشگاه ها در صحنه حضور داشته باشند و ابعاد علمی موضوعات در جامعه به خوبی تبیین شود، به تدریج استفاده از این دستاوردهای جدید مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.
معاون اول رئیس جمهور بار دیگر بر لزوم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دقیق به مردم و برچسب گذاری روی محصولات تراریخته عرضه شده در بازار اصرار کرد و اظهار داشت: این حق جامعه است که در انتخاب محصول و کالای مورد نظر خود اختیار داشته باشد و بتواند محصولات تراریخته و غیرتراریخته را با سلیقه خود انتخاب نماید.
در این جلسه که وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت تولید و مصرف محصولات تراریخته در ایران و جهان از طرف دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی ارائه شد.
نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گزارشی از سطح زیرکشت گیاهان تغییر شکل یافته ژنتیکی در سال ۲۰۱۸ و مزایای محصولات زارعی زیست فناوری نوین ارائه کرد و اظهار داشت: هم اکنون ۴۴ کشور دنیا از محصولات تراریخته به عنوان غذای انسانی و خوراک دام استفاده و ۲۶ کشور همچون ۵ کشور توسعه یافته نیز نسبت به تولید و کشت و مصرف این محصولات اقدام می کنند.
در ادامه این جلسه نماینده دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی گزارشی از اقدامات انجام شده در امتداد اجرای مصوبات جلسه پیشین شورا ارائه نمود.
در ادامه این جلسه نمایندگان وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از اقدامات انجام شده جهت اجرای سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی خصوصاً ترویج فواید محصولات تراریخته ارائه کردند و نماینده وزارت بهداشت گزارشی نیز از اقدامات صورت گرفته برای اجرای ضوابط برچسب گذاری بر روی محصولات تراریخته ارائه نمود.

منبع: