در تماسی تلفنی رئیس قوه قضائیه و رئیس شورایعالی قضایی عراق گفتگو کردند

به گزارش آذر سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بامداد امروز در تماس تلفنی با فائق زیدان رئیس شورایعالی قضایی عراق بر پیگرد حقوقی و همه جانبه جنایت آمریکایی ها در ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و دیگر همراهانشان تاکید کرد.

به گزارش آذر به نقل از قوه قضاییه، رئیس قوه قضائیه کشورمان در این تماس تلفنی، جنایت آمریکایی ها در ترور دو سردار و مجاهد بزرگ ایرانی و عراقی را هولناک و غم انگیز خواند و با اشاره به اعتراف رسمی رژیم آمریکا به انجام این ترور، اظهار داشت: این جنایت بر خلاف همه میثاق ها و مقررات بین المللی است و مطالبه جدی مردم ایران و عراق، پیگرد حقوقی و مجازات آمران و عاملان این ترور است.

رئیسی نفرت پدیدآمده از رژیم تروریست آمریکا بعد از قضایای اخیر را بی سابقه دانست و اضافه کرد: این نفرت ملی از آمریکایی ها در تشییع های دهها میلیونی شهیدان عزیزمان در ایران و عراق و همینطور راهپیمایی بی نظیر و میلیونی روز گذشته مردم عراق بروز یافت و این موج ضداستکباری، مسئولیت ما مسؤلان قضایی در هر دو کشور را برای پیگیری حقوقی مبحث سنگین تر و مضاعف می سازد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ابعادی از تروریستی بودن جنایت رژیم آمریکا همچون ترور حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان در حالیکه آن شهید بزرگوار به تصریح نخست وزیر عراق میهمان رسمی دولت عراق و در حال انجام یک مأموریت دیپلماتیک با رعایت همه قوانین و مقررات کشور میزبان بوده است، اضافه کرد: این اقدام آمریکایی ها بدون تردید، تجاوزکارانه و ناقض اصول مختلف مانند اصل ممنوعیت توسل به زور، حق حیات و حقوق افراد مورد حمایت حقوق بین الملل است و توجیه های آمریکایی ها برای انجام این جنایت حتی در خود جامعه آمریکا هم مردود و مخدوش واقع شده است.

رئیسی با تقدیر از محکومیت قاطع این جنایت از جانب مرجعیت عراق و ارکان دولت همچون رئیس جمهور، نخست وزیر، مجلس و آحاد ملت مقاوم عراق، تصریح کرد: این جنایت باید از جانب هر دو کشور پیگیری حقوقی و بین المللی شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تسلط استکبار و در رأس آن آمریکا بر محاکم بین المللی، این واقعیت را باعث انصراف از دنبال کردن مبحث ندانست و اضافه کرد: ما از جانب ملتهای ایران و عراق و تمام آزادی خواستار و دلبستگان جبهه مقاومت موظف هستیم خونخواهی این مجاهدان شهید را با همه توان دنبال نماییم و انتظار داریم همچنان که این پیگیری در دولت و قوه قضائیه جمهوری اسلامی شروع شده است، دولت و دستگاه قضایی عراق هم پیگرد حقوقی جنایت آمریکا را به صورت جامع و هماهنگ تا حصول نتیجه دنبال کنند.

در این تماس تلفنی، فائق زیدان رئیس شورایعالی قضایی عراق با تاکید بر اینکه شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی از قهرمانان مبارزه با تروریسم و آزادسازی مناطق اشغالی عراق از دست داعش بودند، اضافه کرد: شهید سلیمانی میهمان دولت عراق بود و همه جزئیاتی که جنابعالی درمورد ابعاد حقوقی داخلی و بین المللی این مورد گفتید مورد قبول ما است.

آقای زیدان اضافه کرد: به جنابعالی اطمینان می دهم که از همان ساعات اولیه در عراق تحقیقات در این حوزه شروع و برای رسیدگی قضایی پرونده بزرگی تشکیل شده است. ما با دقت زیادی روی این مورد متمرکز هستیم و به صورت مستمر و روزانه مراحل را دنبال می نماییم.

وی با تاکید بر اینکه درتحقیقات بدون ملاحظه عمل خواهیم کرد، اضافه کرد: در زمینه بین المللی آماده همکاری و اقدام مشترک با جمهوری اسلامی تا حصول نتیجه در محاکم بین المللی هستیم.

در آخر این مکالمه، رئیس قوه قضائیه کشورمان پیگیری این مورد را به وزیردادگستری و معاون امور بین الملل قوه قضائیه محول کرد.