واقعیت تاریخ؛ گزارشی از سفر شاه به آمریکا در سال۵۶

به گزارش آذر نشریه پیام دانشجو می نویسد: پلاکاردهایی که موافقین شاه در جلوی کاخ سفید در دست داشتند، یکی هم این بود که ما عاشق شاه هستیم که قیمت این عشق از قبل 100 دلار تعیین شده بود.

به گزارش آذر به نقل از مهربه نقل از مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، نشریه پیام دانشجو در دی ماه ۱۳۵۶ گزارشی از سفر شاه به آمریکا در آبان ماه ۱۳۵۶ را منتشر نمود. در نشریه پیام دانشجو می نویسد: واشنگتن، ۱۵ نوامبر [۱۹۷۷]- همچون پلاکاردهایی که موافقین شاه در جلوی کاخ سفید در دست داشتند، یکی هم این بود که «ما عاشق شاه هستیم». البته به زودی معلوم شد که قیمت این «عشق» از قبل ۱۰۰ دلار تعیین شده است.
شبکه تلویزیونی سرتاسری آمریکا (سی بی اس) در روز ورود شاه به کاخ سفید این مطلب را به اطلاع میلیونها نفر بیننده آمریکایی رساند. خبرنگار تلویزیون با یکی از این «عشاق» مصاحبه کرد و از او خواست که صد دلاری دریافتی را نشان بدهد، او نیز با اظهار اینکه او هیچ چیز درباره این جریانات نمی داند و فقط به خاطر دریافت ۱۰۰ دلار، کرایه هتل و مسافرت مجانی به واشنگتن آمده، ۱۰۰ دلاری تانخورده دولت ایران را جلوی دوربین تلویزیون گرفت.
اکنون فاش شده است که رژیم شاه از مدت ها قبل برای ترتیب «تظاهراتی» به نفع شاه در جلوی کاخ سفید، نقشه می چیده است. مری مک گروری، روزنامه نویس معروف آمریکایی در مطبوعات این کشور نوشت: «شاه ایران نخستین میهمان کاخ سفید است که تظاهرکنندگان خودش را به همراه آورده است.»
علاوه بر صدها نفری که برای تظاهرات به نفع شاه از ایران آورده شده بودند، کوشش های وسیعی نیز در خود آمریکا برای ترتیب این تظاهرات انجام گرفته بود. مطبوعات آمریکا نوشتند که به بیشتر از ۷۰۰ نفر از دانشجویان نظامی ایران که در پایگاه های آمریکایی مشغول تعلیم هستند، سه روز مرخصی و خرج سفر داده شده بود.
البته تسهیلات دولت آمریکا نیز برای برگزاری این تظاهرات در اختیار رژیم شاه گذاشته شده بود. بر روی خیلی از اتوبوس هایی که سربازان [=دانشجویان نظامی] ایرانی در آمریکا را به واشنگتن آورده بودند این مارک به چشم می خورد: «اموال نیروی دریایی ایالات متحده»
علاوه بر تمام اینها، از مدتها قبل در کالج ها و دانشگاه های آمریکایی که دانشجویان ایرانی در آنها تحصیل می کنند، اعلام شده بود که به کسانی که برای ابراز «علاقه» به شاه به واشنگتن بیایند، علاوه بر خرج سفر و هتل و غذا، ۱۰۰ دلار هم پول توجیبی پرداخت خواهد شد.
روزنامه معتبر واشنگتن پست که با یکی از این «علاقه مندان» که از شیکاگو آمده بود، مصاحبه کرده است، از قول او می نویسد: «من از کارم بیکار شده ام و احتیاج به پول داشتم. من دهان به دهان درباره این مساله [پرداخت ۱۰۰ دلار] شنیدم و تصمیم گرفتم که شرکت کنم.»

پیش از ورود شاه، در خیلی از روزنامه های آمریکایی، اعلانات خریداری شده بسیار بزرگی به چشم می خورد که ورود شاه به آمریکا را «خیر مقدم» می گفت. با در نظر گرفتن این که چاپ چنین اعلاناتی هزاران و شاید میلیون ها دلار خرج دارد، کنجکاوی بعضی از مطبوعات و رادیو تلویزیون ها در مورد اینکه این پول ها از کجا آمده و «خیر مقدم» گویان چه کسانی هستند، برانگیخته شد. اغلب این اعلانات تحت این عناوین چاپ شده بود: «مجمع کلیمیان ایرانی مقیم آمریکا» و یا «انجمن ارامنه ایرانی در آمریکا».
شبکه تلویزیونی سی. بی. اس که تحقیقات مفصلی برای کشف این «انجمن» ها انجام داد، به مردم آمریکا اطلاع داد که اصلاً چنین «انجمن هایی» در آمریکا وجود ندارند و بدینوسیله فاش شد که شاه خودش به خودش «خیر مقدم» گفته است. البته تمام این «خیر مقدم» گویی ها ساختگی نبود. اعلان بزرگ دیگری که در روزنامه ها به چشم می خورد از جانب صدها شرکت بزرگ آمریکایی و چند شرکت ایرانی امضا شده بود. در بین این طرفداران واقعی، اسامی ۱۳ شرکت بزرگ نفتی آمریکا و همچون شرکت نفتی گلف، شرکت تکزاکو، شرکت نفت استاندارد [=استاندارد اویل] و غیره به چشم می خورد.
بسیاری از چماق به دستان شاه که به واشنگتن آورده شده بودند، در صورتیکه با یک دست عکس شاه را تکان می دادند و فریاد «جاوید شاه» می کشیدند، با دست دیگر چماق های خودرا به علامت تهدید به طرف دانشجویان ایرانی که مقابل شاه تظاهرات می کردند، تکان می دادند و به محض شروع زدوخورد، با چوب و میله های آهنی به دانشجویان ایرانی حمله کردند…پس از بروز زدوخورد، پلیس های اسب سوار به طرف صفوف دانشجویان مخالف شاه حرکت کردند و عمّال سازمان امنیت [=ساواک] را در کتک زدن دانشجویان ایرانی، همراهی کردند.
چند روز پس از ماجرای جلوی کاخ سفید، روزنامه نیویورک تایمز نوشت که وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات خودرا در این مورد آغاز نموده است. البته همین روزنامه نوشت که این تحقیقات شامل حال مخالفین شاه هم می شود.
مطبوعات آمریکا خبر می دهند که در جریان تظاهرات جلوی کاخ سفید، بیشتر از ۱۰۰ نفر زخمی شده و ۲۹ نفر هم دستگیر شده اند. بمب های گاز اشک آوری که پلیس مقابل تظاهرات ضد شاه به کار برد، در تمام محوطه کاخ سفید پخش گردید، «مراسم خیر مقدم» را کاملاً تحت الشعاع قرار داد و کارتر به «شوخی» از شاه به خاطر «آلودگی موقتی هوا» معذرت خواست. شاه در صورتیکه اشک های خودرا پاک می کرد، درباره «دوستی ایران و آمریکا» سخن گفت.

منبع: