گزارش آذر؛ بازگشت چهره ها به عرصه رقابت

آذر: با احراز صلاحیت شماری از افراد مطرح در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان، بار دیگر رقابت در این حوزه وارد فضای جدید و تازه ای شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: با بیان رسمی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شماری دیگر از چهره ها و افراد داوطلب که با عدم احراز صلاحیت از طرف هیأت استانی نظارت روبه رو شده بودند، به عرصه رقابت های این دوره از انتخابات بازگشتند.
رغبت برای ثبت نام افراد داوطلب حضور در مجلس شورای اسلامی در این دوره از انتخابات در استان کردستان زیاد بود و بنا بر این در این دوره حدود ۳۰ درصد رشد میزان افراد ثبت نامی در مقایسه با دوره قبلی به ثبت رسید.
در نهایت و برمبنای اعلام ستاد انتخابات استان کردستان برای پنج حوزه انتخابیه استان کردستان در مجموع ۲۸۱ نفر داوطلب شده و به صورت نهایی ثبت نام کردند.
در مرحله اول تأیید صلاحیت ها از طرف هیأت های اجرایی کمتر از ۲۰ نفر در سراسر استان کردستان با عدم احراز صلاحیت مواجه گشتند و فرمانداری ها حتی در یکی دو شهرستان ۱۰۰ درصد افراد ثبت نامی را تأیید صلاحیت کردند.
پس از آن در مرحله اول بررسی صلاحیت ها از طرف هیأت های نظارت استانی، صلاحیت ۹۸ نفر تأیید شد که بیشترین افراد تأیید صلاحیت شده مربوط به حوزه انتخابیه شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران با ۳۴ نفر افراد تأیید صلاحیت شده بود.
بر اساس اعلام رئیس ستاد انتخابات استان کردستان پس از مرحله دوم بررسی صلاحیت ها این دفعه از طرف هیأت مرکز نظارت، و باتوجه به رسیدگی به اعتراضات و شکایت های افراد رد صلاحیت شده در نهایت صلاحیت ۱۷ نفر دیگر تأیید شد.
رقابت ۱۱۵ نفر داوطلب در انتخابات مجلس در کردستان
حسین خوش اقبال در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: هم اکنون ۱۱۵ نفر در پنج حوزه انتخابیه از استان کردستان وارد رقابت های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی می شوند که البته فرصت دیگری برای اعتراض افرادی که تائید صلاحیت نشده اند وجود دارد.
وی اضافه کرد: بر این اساس هم اکنون برای حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران ۳۹ نفر، حوزه انتخابیه بیجار ۳۲ نفر، حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد ۱۷ نفر، حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ۱۷ نفر و برای حوزه انتخابیه سقز و بانه هم ۱۱ نفر تأیید صلاحیت شده اند.
نگاهی به افراد تأیید صلاحیت شده در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان در جریان اعلام اسامی جدید از طرف هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات نشان میدهد که در بیشتر حوزه های انتخابیه افراد شاخص و دارای اسم و رسم با تأیید صلاحیت مواجه گشته اند.

در حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران که یکی از مهمترین حوزه های انتخابیه در استان کردستان محسوب می شود، علاوه بر تأیید صلاحیت یکی از نمایندگان ادوار مردم در مجلس شورای اسلامی، دو عضو سابق شورای اسلامی شهر سنندج هم با تأیید صلاحیت مواجه گشته اند.
بازگشت چهره ها به عرصه رقابت
با توجه به اسامی افراد تأیید صلاحیت شده در این عرصه انتخابیه و باتوجه به حضور دو نماینده فعلی، فضای رقابتی در این سه شهرستان حسابی گرم شده است و هر چند که یکی از مسئولان ستاد انتخابات مدعی است که فضا انتخاباتی پرشور نیست! ولی برمبنای آنچه که در شبکه های اجتماعی و نشست های محرمانه به گوش می رسد، افراد از تمامی ظرفیت های خود برای به صحنه کشاندن مردم و گرفتن رأی از آنها استفاده می نمایند.
در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان نیز یکی دو مدیر استانی سابق کردستان که در کارنامه آنها ریاست بر دانشگاه و فرمانداری هم به چشم می خورد نیز تأیید صلاحیت شده و بنظر می رسد که در این عرصه رقابت حسابی گرم شده است.
در این حوزه انتخابیه و با وجود اینکه نماینده فعلی آن با عدم احراز صلاحیت روبه رو شده است، ولی باتوجه به حضور چهره های جدید و البته مشهور، فضا به شدت رقابتی است و بنا بر این کارهای زیادی از طرف افراد در این دو شهرستان در دستور کار قرار دارد.
شهرستان بیجار پس از حوزه انتخابیه مرکز استان، بیشترین افراد تأیید صلاحیت شده را دارد و بنا بر این شاید شدیدترین رقابت مربوط به این شهرستان باشد، چونکه در میان افراد تأیید صلاحیت شده فرمانداران سابق، مدیران کل استانی و حتی یکی دو مدیر کشوری هم به چشم می خورد.
شهرستان بیجار به تنهایی خود دارای یک کرسی در مجلس شورای اسلامی است و بنا بر این فضای انتخاباتی در این شهرستان باتوجه به حضور کاندیداهای از طرف تمامی جریان های فکری و سیاسی، تنور انتخابات حسابی داغ شده است.
در حوزه انتخابیه سقز و بانه که به صورت دو دوره متوالی یک فرد نمایندگی آنها را در مجلس شورای اسلامی داشته است، این دفعه نیز با رقابت ۱۱ نفر وارد کارزار انتخابات می شود.
حضور یکی دو چهره تازه تأیید صلاحیت شده در کنار افراد صاحب عنوانی که قبل از این ریاست بر ادارات و سازمان های دولتی شهرستان، مسئولیت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و یکی دو نهاد حمایتی و خدماتی را در کارنامه دارند، سبب گرم شدن فضای انتخابات در این عرصه انتخابیه شده است.
مردم دو شهرستان مریوان و سروآباد هم در این دوره از انتخابات با ۱۷ داوطلب تأیید صلاحیت شده وارد رقابت های انتخاباتی می شوند و بنا بر این در این عرصه انتخابیه نیز به سبب حضور متکثر افراد، رقابت های انتخاباتی حسابی داغ است.
رو کردن شیوه های نوین تبلیغاتی در سطح استان
هر چند که به صورت رسمی هنوز تبلیغات انتخاباتی آغاز نشده است ولی این روزها توجه به شبکه های اجتماعی و البته نشست های جمع و جور خانوادگی در سراسر استان کردستان در اولویت کار قرار گرفته و افراد از تمامی ظرفیت های خود در این دو عرصه استفاده می نمایند.
حضور در مراسم های ختم و شادی مردم با همراهی شماری از اطرافیان و دوستان، قلم به دست شدن افراد بعنوان کارشناس و منتقد و یادداشت نویس در نشریات محلی، چاپ تقویم سال ۹۹ با عکس افراد داوطلب همچون دیگر اقداماتی است که این روزها فضای عمومی شهرها و روستاها را در اختیار گرفته است.
تکاپو برای اجاره ستادهای انتخاباتی در محل های پر رفت و آمد و بازار داغ رو کردن شیوه های نوین طراحی پوستر و چاپ اقلام تبلیغاتی از دیگر کارهای کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کردستان محسوب می شود.
حضور در مناطق روستایی و ارتباط گرفتن با چهره های صاحب نام و نشان از دیگر اقدامات این روزهای داوطلبان حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی است که البته فعالیت در روستاها به شکلی واضح تر دنبال می شود.
فضا برای رقابت در این دوره از انتخابات نیز تا این مرحله از اعلام اسامی افراد تأیید صلاحیت شده حسابی گرم شده است و همزمان با این وضعیت، افرادی هم که با رد صلاحیت روبه رو شده است در تکاپو برای جمع آوری مستندات برای گرفتن تأیید صلاحیت هستند.

منبع: