انتقاد شدید وزارت خارجه آمریکا از آزادی مهندس ایرانی در فرانسه

آذر: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله جویانه از فرانسه به سبب آزادی مهندس جلال روح الله نژاد که در این کشور در حبس به سر می برد، به شدت انتقاد نمود.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا امروز (یک شنبه) با انتشار اطلاعیه ای که روی وب سایت رسمی این وزارتخانه قرار گرفته است، نسبت به آزادی شهروند ایرانی متهم به دور زدن تحریم های آمریکا از زندان های فرانسه ابراز تاسف کرد.
در این بیانیه آمده است: آمریکا عمیقا از تصمیم یک جانبه فرانسه برای آزادی جلال روح الله نژاد شهروند ایرانی از زندان متاسف است. آمریکا قبل از این خواهان استرداد روح الله نژاد شده بود. هنوز اتهامات مختلفی مقابل او در رابطه با صادرات غیرقانونی قطعاتی که کاربرد نظامی دارند، اقدامی که خلاف تحریم های آمریکا است، وجود دارد.
اورتگاس در ادامه این بیانیه آورده است: فرانسه و آمریکا در برقراری عدالت درباب کسانی که جرائم جدی مرتکب می شوند، خصوصاً در پرونده های مربوط به امنیت ملی دارای منافع مشترک هستند. اما مایه تاسف است که فرانسه در این مورد به الزامات قراردادی (مابین دوکشور) خود عمل نکرد و مانع از برقراری عدالت شد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، دادگاه های فرانسه و دیوان عالی این کشور درخواست آمریکا برای استرداد روح الله نژاد را تایید کرده بودند ولی دولت فرانسه با تغییر این تصمیم وی را آزاد کرد.
جلال روح الله نژاد یک شهروند ایرانی است که به بهتان دور زدن تحریم ها مقابل کشورمان از بیش از یک سال پیش در زندان های فرانسه سر می کند و سرانجام روز اول فروردین ۹۹ آزاد شد. مهندس روح الله نژاد سال قبل هنگام ورود به فرانسه به بهتان دور زدن تحریم های غیر قانونی آمریکا مقابل کشورمان بازداشت شد. دادگاهی در فرانسه درخواست مقامات آمریکا برای استرداد این شهروند ایرانی را تایید کرده بود.
چندی قبل دیوان عالی فرانسه نیز حکم این دادگاه را تایید و مقرر کرده بود روح الله نژاد به آمریکا مسترد شود. اما با پیگیری های بعمل آمده توسط نهادهای امنیتی و دستگاه قضایی سرانجام دولت فرانسه جلال روح الله نژاد را آزاد کرد.
با وجود تایید استرداد روح الله نژاد، تغییر تصمیم فرانسه، رد درخواست دولت آمریکا در نتیجه پیگیری های پیچیده نهادهای جمهوری اسلامی ایران دستاوردی قابل توجه برای کشورمان و ناکامی بزرگی برای دولت آمریکا ارزیابی می شود.
در همین چارچوب رولاند گابریل مارشال که به جرم اقدام مقابل امنیت ملی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ۵ سال زندان محکوم شده بود، با گذراندن قسمتی از دوره محکومیت خود، با استفاده از تخفیف مجازات در ایام اخیر از زندان آزاد شد و در اختیار سفارت فرانسه در تهران قرار گرفت.