معاون اول رییس جمهور: تصور عبور از شرایط فعلی بدون هزینه نا ممکن است

به گزارش آذر معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم بنگاه ها و فعالان اقتصادی گرفتار ورشکستگی شوند، اظهار داشت: دولت با تمام ظرفیت در کنار فعالان اقتصادی بخش های مختلف خواهد بود و آنها را تنها نخواهد گذاشت.
به گزارش آذر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری قبل از ظهر امروز(شنبه) در جلسه ای با مدیران و مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه فعالان و بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه این وزارتخانه نظیر هتل ها، اقامتگاه ها و بخش تولید صنایع دستی بیشترین لطمه ها را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده اند، گفت: باید با اقدامات و برنامه ریزی های مناسب اجازه ندهیم بخش های گردشگری و صنایع دستی و زیرمجموعه های این بخش ها گرفتار لطمه شوند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباب فعالیت ها و اقدامات بخش های مختلف این وزارتخانه اشاره کرد: بخش های زیرمجموعه این دستگاه اجرایی نقش مهمی در اشتغال زایی، ارزآوری و افزایش تولید در کشور ایفا می کنند و گزارش عملکرد سالهای ۹۷ و ۹۸ این وزارتخانه بیان کننده برنامه ریزی ها و اقدامات مناسب این وزارتخانه است.
وی اضافه کرد: با شیوع کرونا، ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پروتکل ها و دستورالعمل هایی تدوین کرد که برای همه بخش ها لازم الاجرا است و البته این تصمیمات و پروتکل ها با تبعاتی در بخش های مختلف نیز همراه بوده است که یکی از اصلی ترین تبعات بر بخش گردشگری تحمیل شده و منجر به کاهش سفرها و در نتیجه ضرر و زیان هتل ها، تورها و آژانس های گردشگری شده است.
جهانگیری در ادامه با تبریک سال جدید به همه دست اندرکاران و کارکنان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: یکی از تصمیمات مهم دولت برای مدیریت بیماری کرونا تعطیلی بخش های اصلی خود بوده است که در همین راستا از ۱۰ اسفند بخش آموزش کشور که بیش از ۵۰ درصد بدنه دولت را تشکیل می دهد بطور کامل تعطیل شد و در سایر دستگاه های دولتی نیز حضور کارکنان به صورت یک سوم و شیفتی بود. البته بخش هایی از دولت نظیر بخش بهداشت و درمان و بخش هایی که مسئول تامین نیازهای ضروری جامعه هستند به صورت سه شیفت و شبانه روزی فعالیت دارند.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت بخش های زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: بر طبق گزارش های دکتر مونسان، باوجود اینکه سال ۹۸ به جهت اتفاقات و حوادث، جزو سخت ترین سالها بود اما درآمدهای ارزی این وزارتخانه بیش از ۱۱ میلیارد دلار بوده که عددی بزرگ است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
وی همین طور با اشاره به تدوین سند استراتژیک توسعه گردشگری، برنامه اقدام ملی گردشگری و دیگر اسناد توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: تدوین این اسناد و برنامه ها اهمیت فراوانی دارند که باید بصورت جدی دنبال شوند و در سال ۹۹ در دولت به تصویب برسد.
جهانگیری بر لزوم حمایت همه نهادها و بخش های مختلف همچون نظام بانکی از بنگاه های اقتصادی زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصرار کرد و اضافه کرد: بنگاه ها و فعالان اقتصادی زیرمجموعه این وزارتخانه کانون مهمی برای اشتغال زایی و ارزآوری هستند و باید مورد حمایت قرار گیرند.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینکه شیوع ویروس کرونا همه کشورها را در بر گرفته و این بیماری به چالش بزرگ جهانی تبدیل گشته است، اظهار داشت: پیش بینی های مهمی درباب تبعات اقتصادی شیوع این ویروس در سراسر جهان انجام شده و طبیعتاً همه بخش ها و ظرفیت های مادی و معنوی کشور ما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. مهمترین هنر مدیریت این است که قدرت مواجهه خودرا با این بیماری و عبور از شرایطی که کرونا بر ما تحمیل کرده است، بالا ببریم.
وی با تاکید بر اینکه موضوع سلامت و درمان مردم اصلی ترین و مهمترین اولویت دولت می باشد، اشاره کرد: در کنار این اولویت مهم، مسائل و تبعات اقتصادی ناشی از کرونا نیز اولویت مهمی است که باید برای عبور از آن برنامه ریزی نماییم.
جهانگیری اضافه کرد: نباید تسلیم شرایط پیش رو شویم و در عین حال نباید چشم خودرا بر عوارض، تبعات و نتایج ناشی از شیوع ویروس کرونا ببندیم. باید برای جبران لطمه ها و خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا بر بخش های مختلف اقتصادی نظیر هتل ها، اقامتگاه ها و مراکز گردشگری برنامه ریزی جدی داشته باشیم.
معاون اول رئیس جمهور افزود: تصور اینکه بتوانیم بدون هزینه و لطمه از این مقطع عبور نماییم تقریباً غیر امکان دارد. همانگونه که مردم در این شرایط گرفتار مشکلاتی شده اند و هزینه می دهند، بخش خصوصی، دولت و سایر بخش ها نیز هزینه هایی را پرداخت خواهند کرد تا بتوانیم از این شرایط عبور نماییم.
وی با اشاره به اینکه البته مردم از شرایط و منابع مالی دولت آگاه هستند، اظهار داشت: ما در تحریم ظالمانه ای از طرف آمریکا به سر می بریم و رئیس جمهور آمریکا با نهایت پر رویی به خبرنگاران اعلام می کند که ایرانیها برای لغو تحریم ها درخواستی به ما نداده اند.
جهانگیری افزود: ملت ایران چه درخواستی باید بدهد؟ ملت ایران از ابتدا اعلام نموده اند که در شرایطی که همه مردم دنیا با جان خود در حال مبارزه با ویروس کرونا هستند، باید تحریم های ظالمانه آمریکا برداشته شود.
معاون اول رئیس جمهور خطاب به رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد: ملت ایران می گوید شما در کشور خودتان که بیش از همه درگیر این ویروس هستید و جان دادن انسان ها را در پیش روی خود می بینید، بگذارید ملت ایران از منابع درآمدی خود استفاده نماید. بگذارید مردم ایران زندگی کنند و مانند سایر ملت ها برای مقابله با این ویروس خطرناک راهکارهایی عالمانه در پیش بگیرد.
وی اشاره کرد: ملت ایران می گوید تحریم ها را بردارید تا بانک مرکزی به منابع درآمدی خود دسترسی پیدا کند و بتواند لزوم ها و نیازهای مقابله با کشور را تامین کند. اگر موانع را بردارید حتما بهتر می توانیم با کرونا مبارزه کرده و این شرایط را مدیریت نماییم. شما مهمترین منبع درآمدی ایران که نفت می باشد را به روی ملت ایران بسته اید و اجازه خرید نفت ایران را به کشورهای دیگر نمی دهید.
جهانگیری در ادامه اشاره کرد: با وجود شرایط دشوار اقتصادی اما با انسجام، وحدت و هماهنگی می توانیم این شرایط را مدیریت کرده و از آن عبور نماییم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه ریزی های دولت برای جبران لطمه ها و خسارات بنگاه های اقتصادی، اظهار داشت: دولت ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد برای بنگاه های لطمه دیده به شرط حفظ نیروی کار در نظر گرفته و ۲۵ هزار میلیارد تومان دیگر از منابع دولتی برای کمک به اقشار لطمه پذیر تخصیص داده است.
وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی و نظام بانکی کشور با جدیت پای کار آمده و مصمم است به بنگاه های لطمه دیده کمک نماید، از پیشنهادات و راهکارهای ارائه شده از طرف نظام بانکی برای کمک به کسب و کارهای لطمه دیده قدردانی کرد.
جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود از برنامه ریزی ها و اقدامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قدردانی کرد و اظهار داشت: مدیران این وزارتخانه و سایر دستگاه های اجرایی باید با کار شبانه روزی برای دوران بعد از کرونا برنامه های روشنی داشته باشند تا با تحریک تقاضا مانع از لطمه رسیدن به فعالان اقتصادی و بنگاه های زیرمجموعه خود شود.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: رئیس جمهور نیز با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است و در تمام ایام تعطیلات عید نوروز، روزی نبوده که چند جلسه در این خصوص برگزار نکرده باشد. باید با بکارگیری همه ظرفیت های دولت، بخش خصوصی ونهادهای مختلف به شکلی برنامه ریزی نماییم که بتوانیم با سرفرازی و حداقل هزینه و لطمه این مقطع را پشت سر بگذاریم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت بخش های مختلف زیرمجموعه این وزارتخانه ارائه کرد و اظهار داشت: با وجود اینکه فعالان بخش گردشگری و صنایع دستی در روزهای عید بیشترین درآمد را دارند اما عید سال قبل به سبب سیل و عید امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا درآمدهای این بخش ها به میزان شایان توجهی کم شد.
علی اصغر مونسان اضافه کرد: علاوه بر سیل و کرونا، تنش های منطقه ای، برخی مسائل داخلی نیز هر کدام تاثیرات جدی بر درآمدهای بخش گردشگری کشور تحمیل کرد و فعالان این عرصه با لطمه های جدی مواجه گشته اند.
وی با اشاره به رشد ورود گردشگران به کشور در سال قبل از ۴ میلیون و ششصد هزار نفر به ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، اشاره کرد: این عدد در سال ۹۸ به ۸ میلیون و ششصد هزار توریست افزایش پیدا کرد و پیش بینی ما برای سال ۹۹ ورود ۱۱ میلیون توریست به کشور بود که متاسفانه شیوع ویروس کرونا اجازه تحقق این پیش بینی را نداد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به آمار جهانی سفر در خصوص درآمد بیش از ۱۱ میلیارد دلاری بخش گردشگری ایران اشاره کرد: با احتساب اشتغال غیر مستقیم این حوزه، درآمدهای بخش گردشگری به ۳۳ میلیارد دلار می رسد.
علی اصغر مونسان از تدوین سند استراتژیک توسعه گردشگری و ارائه آن برای طرح و تصویب در جلسه هیات دولت آگاهی داد و اظهار داشت: این سند نقشه راهی برای توسعه گردشگری کشور است ضمن آنکه این وزارتخانه برنامه اقدام ملی گردشگری را نیز با همکاری یونسکو دنبال می کند.
وی همین طور از تدوین سند برند ملی گردشگری با همکاری فعالان و متخصصان دانشگاهی این حوزه آگاهی داد و اضافه کرد: فاز اول این سند آماده شده و الان آماده رونمایی است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه سندهای توسعه گردشگری منطقه ای نظیر توسه گردشگری شمال کشور نیز در حال تدوین است، اظهار داشت: تعیین کشورهای هدف گردشگری از دیگر اقدامات این وزارتخانه بوده است و برنامه ریزی هایی برای رفع موانع پیش روی ورود گردشگران کشور های هدف به ایران نیز همچون اقدامات صورت گرفته در این وزارتخانه است.
علی اصغر مونسان گفت: سازمان جهانی گردشگری سال قبل ایران را بعنوان دومین کشور در سرعت رشد جذب توریست معرفی نمود که این جایگاه با وجود تنش ها و محدودیت های موجود جایگاهی افتخار آمیز است.
وی از افزایش واحدهای بوم گردی از ۴۰۰ واحد به بیش از ۲۴۰۰ واحد خبرداد و اظهار داشت: افزایش تنوع محصولات گردشگری از دیگر اقدامات صورت گرفته است ضمن آنکه حجم سرمایه گذاری و تکمیل زیرساختهای بخش گردشگری بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در حال انجام می باشد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور گزارشی از بخش میراث فرهنگی و تعداد آثار ملی و جهانی ثبت شده ارائه کرد و اظهار داشت: در دو سال قبل ۷۶ موزه افتتاح شده که عمدتاً در بخش خصوصی هستند وکسب و کارهای کوچک و اشتغال پایدار به وجود آورده اند.
علی اصغر مونسان به ارائه گزارشی درباب استرداد اشیای تاریخی به کشور و تعداد ثبت آثار ملی پرداخت و گزارشی نیز درباب بخش صنایع دستی، میزان اشتغال زایی و ارز آوری این بخش ارائه کرد.
وی همین طور با اشاره به دستورالعمل ها و پروتکل های در رابطه با کرونا اشاره کرد: این وزارتخانه در امتداد اجرای پروتکل ها، زائرسراها و خانه مسافرها تعطیل کرد و ممنوعیت ایجاد کمپ های موقت نوروزی نیز از طرف این وزارتخانه به استانداران سراسر کشور ابلاغ گردید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور با اشاره به تعطیلی موزه ها، اماکن گردشگری و نمایشگاه های صنایع دستی در کشور اظهار داشت: با مجموعه اقدامات صورت گرفته شاهد کاهش بیش از ۹۰ درصد سفرهای تفریحی و نوروزی هستیم که نقش مهمی در کاهش درآمد فعالان بخش گردشگری دارد که امیدوارم با فعال شدن بسته حمایتی دولت مانع از لطمه رسیدن به اشتغال این بخش ها باشیم.
وی همین طور خواهان امهال تسهیلات بانکی، اعطای فرصت برای پرداخت بیمه سهم کارفرمایی، اجازه تمدید زمان قرارداد با سرمایه گذاران پروژه های گردشگری و برنامه ریزی برای تحریک تقاضا در دوران پس از کرونا برای جبران درآمدهای از دست رفته فعالان عرصه گردشگری شد.
رییس کل بانک مرکزی نیز در این نشست از برنامه های نظام بانکی برای اعطای تسهیلات به بنگاه های اقتصادی که در این مدت گرفتار لطمه شده اند آگاهی داد و اظهار داشت: نظام بانکی در امتداد رسالت تاریخی خود آمادگی دارد ۷۵ هزار میلیارد تومان برای جبران لطمه ها پرداخت کند که قسمتی از این مبلغ به عنوان سرمایه در گردش و بخشی برای تحریک تقاضا بعد از دوران کرونا خواهد بود.
در این جلسه معاونین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حوزه های مختلف صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی به ارائه گزارشی از مشکلات و مسائل پیش رو پرداختند و پیشنهادات خودرا برای جبران لطمه ها مطرح نمودند.
در این جلسه همین طور بوسیله ویدئو کنفرانس با سه استان یزد، اصفهان و شیراز ارتباط به وجود آمد و مدیران کل میراث فرهنگی این سه استان هر کدام به ارائه گزارشی درباب میزان خسارات و لطمه های ناشی از کرونا در بخش گردشگری و صنایع دستی پرداختند.

منبع: