در تماس تلفنی روسای جمهور فرانسه و ایران مطرح شد؛ روحانی: تحریمهای آمریکا مقابل ایران نقض مقررات بهداشت جهانی است

آذر: رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود با استقبال از ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد برای اعلام آتش بس در جنگ میان کشورها در دوران شیوع ویروس کرونا در جهان، ابراز امیدواری کرد که این ابتکار شامل جنگ اقتصادی مقابل ایران هم باشد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه(۱۸ فروردین) در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه با وی، ضمن آرزوی موفقیت برای دولت و ملت فرانسه و همه مردم جهان در راه مقابله با بیماری کرونا، اظهار نمود: همه کشورها و دولت ها باید توجه داشته باشند که بدون کمک و همکاری و بهره مندی از تجارب یکدیگر، نمی توانند از این شرایط حساس عبور کنند.
رئیس جمهوری با اشاره به این که مبارزه با این بیماری در شرایط تحریم برای ایران دشوارتر از دیگر کشورهاست، اضافه کرد: دولت آمریکا با وجود این که با اعمال تحریم های غیرقانونی مقابل ایران، قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته، در این شرایط نیز با اقدامات خود مقررات بهداشتی مصوب سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی را زیر پا می گذارد.
وی گام های اولیه برداشته شده در جهت برقراری ساز و کار اینستکس را مثبت، ولی ناکافی برشمرد و اظهار داشت: این مسیر نباید تنها منحصر به کالاهای پزشکی و غذایی باشد و باید بتوانیم از آن برای تامین تمامی نیازمندی های کشورمان استفاده نماییم.
رئیس جمهوری با استقبال از ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد برای اعلام آتش بس در جنگ میان کشورها در دوران شیوع کرونا در جهان، ابراز امیدواری کرد که این ابتکار شامل جنگ اقتصادی مقابل ایران هم باشد و تصریح کرد: انتظار داریم تا کشورهای دوست برای رفع تحریم های ظالمانه و یک طرفه در این شرایط آمریکا را تحت فشار قرار دهند.
روحانی با اشاره به این که در صورتیکه همه تحریم ها برداشته شود، آماده هستیم به تعهدات خود در زمینه هسته ای بازگردیم، اظهار داشت: رفع تحریم ها و عمل به تعهدات از طرف اروپا یک لزوم است و در این شرایط خاص امروز اهمیتی مضاعف یافته است.
وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران برمبنای آنچه در طرح صلح هرمز عنوان شده، تنها چاره تامین امنیت دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز را در همکاری کشورهای منطقه می داند، افزود: ایران از هیچ تنشی در منطقه استقبال نکرده و همیشه در جهت ایجاد صلح و ثبات پایدار در منطقه کوشیده و خواهد نمود.
رئیس جمهوری لزوم احترام و رعایت حاکمیت مردم در کشورهای منطقه را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: بر این اساس بعضی از تحرکات اخیر آمریکا در عراق را اقدامی خطرناک و به ضرر امنیت این کشور و منطقه می دانیم.
بر طبق این گزارش، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز در این گفت وگوی تلفنی، با بیان گزارشی از وضعیت شیوع کرونا و چگونگی مقابله با آن در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی، اظهار داشت: جهان شرایط سختی را تجربه می کند و امیدوارم همه کشورهای جهان بتوانند با همکاری یکدیگر از این شرایط دشوار عبور کنند.
وی با اشاره به علاقه مندی فرانسه به گسترش همه جانبه همکاری ها با ایران، گام های برداشته شده برای آغاز به کار ساز و کار مالی اینستکس را مثبت دانست و ابراز امیدواری کرد که با استفاده از آن تبادلات ایران و اروپا افزایش یابد تا همکاریهای مالی اروپا با ایران به شکل راحت تری صورت گیرد.
مکرون با اشاره به نقش مهم و سازنده ایران در مناسبات منطقه ای، بر لزوم توسعه همکاری ها و تعاملات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی ایران و فرانسه در جهت توسعه صلح، ثبات و امنیت منطقه تصریح کرد.

منبع: