زنگنه در حاشیه جلسه دولت کاهش تولید نفت باید صددرصد اجرا شود

به گزارش آذر وزیر نفت اظهار داشت: اگر کاهش تولیدی که از ماه می مصوب شده است ۱۰۰ درصد اجرا شود حدود ۱۰ میلیون بشکه کاهش تولید نفت را تجربه خواهیم کرد که آرام آرام تأثیر خویش را خواهد گذاشت.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، بیژن نامدار زنگنه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت بازار نفت و شوک قیمتی وارد شده به آن اظهار نمود: این اتفاق بی سابقه است و به علت بحران کرونا کاهش مصرف شدید فرآورده های نفتی پیش آمده به صورتی که بخش مهمی از صنعت هوایی تعطیل می باشد و حمل و نقل گرفتار بحران شده که همین مبحث مصرف سوخت را کاهش داده است و اساسا به دنبال آن تقاضای نفت خام هم کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: در سه ماهه دوم سال میلادی، برآورد اوپک این بود که ۳ میلیون بشکه افزایش عرضه به تقاضا را داریم اما در جلسه اخیر این رقم به ۱۱ میلیون بشکه افزایش یافت که به علت بحران کرونا در جهان بود، البته از اسفند هم شاهد جنگ قیمت ها در بازار نفت بودیم و برخی کشورها رجزخوانی می کردند که ما عرضه را زیاد می نماییم و همین سبب شد بحران ناشی از کرونا در بازار نفت تسریع تشدید و تعمیق شود.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه باید نفتی که در بازار ریخته شده و مخازن را پر کرده است جمع شود، اظهار نمود: در اوپک تصمیم گرفتیم که حدود ۱۰ میلیون بشکه از نفت تولید شده توسط اوپک پلاس کم شود که این تصمیم از آغاز ماه می گرفته شده بود، اما قبل از آن در ماه آوریل هم از آنجائیکه تولیدکنندگانی که به دنبال افزایش تولید بودند کار خویش را ادامه داده اند و بازار باردیگر اضافه برای نیاز گرفتار عرضه نفت شد که اگر کاهش تولیدی که از ماه می مصوب شده است ۱۰۰ درصد اجرا شود حدود ۱۰ میلیون بشکه کاهش تولید نفت را تجربه خواهیم کرد که آرام آرام تأثیر خویش را خواهد گذاشت.
وی اظهار داشت: با عنایت به وضعیت بازار، ذخایر و تقاضاها و همینطور نامعین بودن آخر بحران کرونا این کاهش تولید کافی نیست؛ روز گذشته قیمت نفت برنت به زیر ۲۰ دلار رسیده و سبد اوپک حدود ۱۴.۵ دلار شده است این درحالیست که سالهاست این مشکلات را نداشتیم و نشان از این است که باید در کاهش تولید نفت تسریع کرد و در آن جدی بود.
زنگنه تصریح کرد: اگر لازم باشد باید اقدامات دیگری برای اوپک و غیر اوپک انجام داد و تولید کنندگانی که هیچ تعهدی در این مدت بر عهده نگرفتند مثل تولید کنندگان شیل اویل در آمریکا و کانادا، امروز تعهداتی را بر عهده بگیرند؛ چونکه این بحران یک بحران عمومی است و باید پشت سر گذاشته شود.
وی اظهار نمود: به نظر من مانند سابق فقط اوپک نمی تواند این مشکل را حل کند وگرنه شرکت هایی که هیچ تعهدی ندارند، به طور طبیعی از راه بازار تنبیه خواهند شد؛ همین الان در آمریکا و کانادا عده ای درحال ورشکست شدن هستند و تولیداتشان در حال توقف است.
نامدار زنگنه افزود: همانطور که مبحث مقابله با کرونا پدیده ای محلی نیست و همه جهان باید با هم همکاری کنند، در حوزه نفت هم همه تولید کنندگان اگر می خواهند بقا داشته باشند بویژه آنهایی که نفت هایی با قیمت های بالاتر تولید می کنند، باید با هم همکاری کنند.