پمپئو: نمی گذاریم ایران سلاح خریداری کند

آذر: وزیر امور خارجه آمریکا ادعا نمود که کشورش اجازه نخواهد داد ایران بعد از رفع تحریم های تسلیحاتی به خرید سلاح های متعارف بپردازد.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در وزارت خارجه ادعا نمود که هواپیمایی ماهان کمک های نامشخصی را برای دولت مادورو ارسال کرده است.

وی همچین با طرح این ادعا که هواپیمایی ماهان نیرو و تسلیحات را به سراسر خاورمیانه ارسال می کرده است، از دیگر کشورها خواست تا مانع از پرواز این هواپیماها بر فراز کشورشان شوند.

پمپئو با طرح ادعای که “ایران به وسیله گروه های نیابتی اش به اقدامات تروریستی می پردازد”، مدعی شد: جهان به زودی می فهمد که خرید سلاح های متعارف توسط ایران اشتباه است. ما از سه کشور اروپایی خواسته ایم تا هرچه در توان دارند انجام دهند و با شورای امنیت همکاری کنند تا این تحریم ها تداوم یابد.

وی اضافه کرد: آمریکا دارد همه چیز را ارزیابی می نماید. آمریکا طبق قطعنامه ۲۲۳۱ جزئی از طرفین شمرده می شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در آخر افزود: ما نمیگذاریم ایران در اکتبر امسال به خرید سلاح های متعارف بپردازد.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد که وزیر امور خارجه آمریکا به دنبال یک استدلال حقوقی است تا نشان دهد که کشورش همچنان عضوی از توافق هسته ای است و از این طریق برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اعمال فشار کند.
نیویورک تایمز در گزارش خود آورده است: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در حال آماده سازی یک طرح حقوقی است که نشان دهد آمریکا هنوز عضوی از توافق هسته ای با ایران است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از آن خارج شد. این قسمتی از یک راهبرد پیچیده برای تحت فشار قرار دادن شورای امنیت سازمان ملل است که تحریم تسلیحاتی مقابل تهران را تمدید کرده و اطمینان حاصل کند که تحریم های سختگیرانه تری مقابل ایران اعمال شود.
این گزارش می افزاید: این راهبرد در حالی از طرف مقامات دولت آمریکا در چند روز اخیر تشریح شده است که آنها آغاز به مطرح کردن قطعنامه ای جدید در شورای امنیت سازمان ملل کرده اند که بعد از منقضی شدن تحریم فعلی در ماه اکتبر، مانع از صادرات تسلیحات به ایران می شود.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز امروز در توییتی در واکنش به این گزارش نوشت: دو سال پیش، وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس او «توقف مشارکت آمریکا» در برجام را اعلام نمودند و رویای این را در سر می پروراندند که «فشار حداکثری» آنها ایران را به زانو در خواهد آورد. باتوجه به شکست حقیرانه آن سیاست، او [پمپئو] حالا می خواهد عضوی از برجام باشد. رویاپردازی را متوقف کنید. ملت ایران همیشه درباره سرنوشتش تصمیم می گیرد.

همچنین ریچارد هاس، رئیس اندیشکده “شورای روابط خارجی” و مدیر پیشین دفتر برنامه ریزی های سیاسی در وزارت خارجه روز دوشنبه در توییتی با اشاره به اینکه طرح فعلی آمریکا برای تحریم تسلیحاتی مقابل ایران جواب نخواهد داد، نوشت: دولت ترامپ با خروج یکجانبه از برجام عجولانه عمل کرد. حال با پیشبرد این طرح خودمان را بیشتر از ایران منزوی می نماییم آن هم درست در زمانی که باید تمرکزمان را بر روی کارهای هسته ای ایران بگذاریم.

منبع: