سرمشق وحدت

آذر: وحدت و حفظ اتحاد ملی هم بین مردم و نظام جمهوری اسلامی و هم میان همه ارکان نظام، همچون تاکیداتی است که چه در کلام امام خمینی (ره) و چه در بیانات مقام معظم رهبری همیشه به آن اشاره شده است. موضوعی که این روزها و باتوجه به شرایط خاص کشور، نیاز به آن بیشتر احساس می شود.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، این روزها که ایام ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی و سالگرد انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به رهبری انقلاب اسلامی با شیوع کرونا در کشور از یک سو و فشارهای همه جانبه ایالات متحده به ایران از طرف دیگر مصادف شده است، نگاهی به بیانات و اندیشه های رهبران جمهوری اسلامی نشان میدهد که حفظ وحدت از ملزومات اداره این روزهای کشور بشمار می رود.

افتراق کلمه، در حکم انتحار
از دیدگاه امام خمینی (ره) داشتن وحدت و اتحاد یک تکلیف شرعی است. این تکلیف خصوصاً در هر جا که مصالح کلی تر در خطر باشد، بطور عمده جنبه وجوب پیدا می کند و بر همگان فرض می شود و در شرایط خاص و بحرانی حتی امام (ره) فقدان وحدت را نوعی انتحار و خودکشی می دانند.
ایشان دراین زمینه فرمودند: «امروز ما مکلف هستیم که در هر لباس و هر شغلی هستیم، از اختلاف کلمه احتراز و به وحدت اسلامی که پیوسته مورد سفارش کتاب و سنت است گرایش نموده و کلمه حق را عُلیا و کلمه باطل را سفلا قرار دهیم. در این موقع حساس که کشور ما و اسلام عزیز در معرض خطر عظیم است، تکلیف همه گروه ها و افراد، خطیر و عظیم است. سستی و سردی هم اکنون و اختلاف و افتراق کلمه، در حکم انتحار و به هدر دادن خون فرزندان اسلام است (صحیفه امام، جلد ۴، صفحه ۳۱۱).
از طرفی امام (ره) در بعضی موارد جدایی و افتراق را خیانت به اسلام می دانند چون موجب ایجاد خلل در قدرت اسلام می شود و موجب شکست اسلام و مسلمین خواهد شد. ایشان درباره این مساله اظهار کردند: «نگذارید خائنان در صفوف فشرده شما نفوذ کنند، نگذارید آنهایی که تفرقه افکنند به بهانه های بی جا در میان شما تفرقه بیندازند؛ جلو این تفرقه ها را بگیرید. برای اسلام خدمت کنید؛ اسلام مأمور کرده ما را به وحدت کلمه. تفرقه اندازان از اسلام بیرونند.» (صحیفه امام، جلد ۷، صفحه ۱۳۰).
از دیدگاه امام (ره) توجه نکردن به وحدت و ترک آن در زمره گناهان کبیره و جرم های بزرگ بشمار می رود تا جایی که ایشان تاکید کردند: «اگر چنان چه در یک وقتی هم یک همچو مطلبی واقع شود، آن هم یک جرم است. امروز این مسأله _تضعیف وحدت_ جرم بسیار بزرگی است». (صحیفه امام، جلد ۱۲، صفحه ۱۱۸).
امام خمینی (ره) قبل از انقلاب اسلامی هم بر موضوع وحدت تاکید داشتند اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه های بیشتری برای اختلاف میان نیروهای انقلاب فراهم شد؛ اختلاف میان نیروهای نظامی ارتش، سپاه و کمیته در زمان جنگ هم حائز اهمیت بود و امام (ره) بارها بر ضرورت وحدت تمام نیروهای نظامی و “ید واحده” بودن آنها تاکید می کردند و اختلاف آنان را مساوی با شکست در جنگ می دانستند.
از سوی دیگر، وجود قومیت ها و مذاهب گوناگون که در داخل کشور وجود داشت، زمینه اختلاف قومی و فرقه ای را فراهم می کرد. غائله کردستان، سیستان، ترکمن صحرا و… همه و همه با جداسازی گوشه ای از امت مسلمان و دامن زدن به اختلافات فرقه ای و مذهبی همراه بود. حضرت امام یکی از زمینه های تبلیغی مورد نظر خودرا ایجاد وحدت میان این اقشار و تاکید بر اسلامیّت همه مردم ایران قرار دادند.
وحدت دولت و ملت و وحدت اجزا و عناصر گوناگون دولت با یک دیگر، وحدت گرایش های سیاسی و احزاب و اجتماع آنان در تحت حزب واحد اسلام، جنبه های دیگری از وحدت مورد تاکید حضرت امام در سال های بعد از پیروزی انقلاب بود. در بُعد خارجی هم وحدت میان مسلمانان جهان و مستضعفان عالم از آرزوهای دیرین ایشان بود که بعد از انقلاب و پیش از انقلاب بر آن تاکید فراوان داشتند.

وحدت و امنیت
از طرفی ضرورت وحدت و حفظ آن به علت ایجاد امنیت از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده و هست. حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه های نماز جمعه تهران در ۲۶ فروردین ۷۹ درباره اهمیت این موضوع، اظهار کردند: «من بر روی وحدت ملی تاکید بیشتری دارم، به خاطر اینکه امنیت هم ناشی از وحدت است، اگر وحدت نباشد، امنیت ملی هم به خطر می افتد و ایجاد ناامنی می شود.»
همچنین ضرورت وحدت میان ارکان مختلف نظام و سیاسیون با وجود اختلاف سلیقه در روش ها از تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی بوده که بطور مثال ایشان در دوم اردیبهشت ۷۹ در دیدار با تنی چند از شخصیت ها و سران احزاب و جناح های سیاسی کشور، با تاکید بر “ضرورت وفاداری به شعارها و مواضع اصولی انقلاب و با تبیین دیدگاه های دشمنان داخلی و خارجی، و ضرورت شفاف گری صریح در مقابل آنان، در جهت عینیت بخشیدن به وحدت ملّی”، فرمودند: «شما باید در جایگاه حقیقی خود محکم بایستید و با در دست گرفتن ابتکار عمل، با دوستان دیگری که در اصول انقلاب و نظام با هم توافق نظر دارید، گرد هم آیید و با تکرار اصول مشترک و تاکید بر خط امام، عدم جدایی دین از سیاست و دیگر اصول انقلاب، ضدانقلاب را منزوی و مرزهای خودرا با آنها کاملاً مشخص کنید و وحدت ملی را عینیت بخشید، بنده نیز از شما حمایت خواهم کرد.»

دست دوستی دولت به سمت مجلس
اینها تنها نمونه هایی از تاکیدات رهبر فقید و رهبر فعلی جمهوری اسلامی درباره وحدت بود که به آن اشاره شد و از همین بیانات می توان به مسائلی که هم اکنون کشور با آن دست و پنجه نرم می کند، نگاه کرد. شیوع کرونا در کشور با فشارهای همه جانبه ایالات متحده آمریکا و متحدانش بر ایران ترکیب شده تا مشکلات فزاینده ای برای مسئولان در اداره امور کشور ایجاد شود و اینجاست که بحث داشتن وحدت در همه ارکان نظام جمهوری اسلامی و حفظ آن اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ از مسئولان حاضر در قوه مجریه گرفته تا قوه مقننه که اخیرا نمایندگان جدیدی بر کرسی های آن نشسته اند در شرایط کنونی بجای کشمکش های بیهوده سیاسی باید با حفظ وحدت به دنبال باز کردن گره ای از مشکلات کشور و مردم باشند. همین طور قوه قضاییه و دیگر ارکان نظام می توانند در موارد مختلفی با همکاری با قوای دیگر باری را از دوش مردم و مسئولان بردارند.
به همین دلیل رئیس جمهور باتوجه به آغاز به کار مجلس یازدهم، روز ۵ آذر در توئیتر، نوشت: «با عبور مجلس از سن ۴۰ سالگی و آغاز دهه پنجم فعالیت آن، مردم چشم امید به همکاری یک ساله دولت دوازدهم و مجلس یازدهم دوخته اند. دولت از الان دست دوستی خودرا به سمت مجلس جدید دراز می کند.»
این دراز کردن دست دوستی از جانب رئیس قوه مجریه به سمت قوه مقننه می تواند اتفاق مبارکی باشد که البته نیاز به همکاری نمایندگان جدید مجلس دارد.
روحانی همین طور بامداد چهارشنبه ۷ خرداد در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «هم دوران دولت چهار ساله و کوتاه است و هم دوران مجلس؛ اما با همکاری دولت و مجلس می توانیم برای دهه ها و حتی قرن ها برای مردم یادگار ماندگاری بجا بگذاریم. مجلس ها و دولت ها آمدند و رفتند اما می بینیم قانون مدنی کشور برای دهه ها در بیش از یک قرن بعنوان محکم ترین قانون هنوز هم جای افتخار برای ایران و قانونگذاری ایران است. دولت و مجلس در همه زمینه ها می توانند با هم همکاری کنند، اما بهترین همکاری لایحه خوب از طرف دولت و تصویب آن از طرف مجلس است.»
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه “امیدوارم در یک سال باقی مانده دولت دوازدهم و آغازین سال مجلس یازدهم بتوانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم”، اشاره کرد: «خواست من از مجلس یازدهم این است که در سال پایانی دولت و سال آغازین مجلس یازدهم بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم؛ امروز در دوره ایستادگی و بردباری هستیم اما می توانیم با پیوند و هم افزایی در کنار هم بایستیم. به هیچ عنوان دنبال این نیستیم که مجلس از دو وظیفه خود بعنوان تقنینی و نظارت کوتاه بیاید؛ چونکه ما به دنبال مجلس کارآمد هستیم و همانطور که مقام معظم رهبری در پیام خود به مجلس یازدهم تاکید نمودند به دنبال مجلسی هستیم که برای مردم امید و برای دولت تکیه گاه باشد. بدنبال آن هستیم که رابطه دولت و مجلس به شکلی باشد که در سالی سخت که با تحریم دشمن و ویروس خطرناک کرونا مواجهیم، بتوانیم کشور را اداره نماییم و در مقابله با کرونا به موفقیت نهایی برسیم.»
از طرفی رئیس قوه مجریه به مشکلات کنونی کشور اشاره نمود و در امتداد همان حفظ وحدت خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم اظهار داشت: «هم در زمینه مبارزه با کرونا و هم در زمینه مبارزه در مقابل جنگ اقتصادی آمریکا و اقدامات تروریستی او که اقداماتی هم تروریسم اقتصادی و هم درمانی است می توانیم در کنار همدیگر در مقابل تحریم و تحریک آنها و بیماری کرونا باستیم؛ راهش همکاری و هم افزایی است؛ بی شک مجلس شورای اسلامی کارش اجرا و مسئولیت های اجرایی و مسئولیت های قضایی نیست؛ استقلال قوا در قانون اساسی تبیین شده اما این استقلال به معنای تنازع قوا و در مقابل یکدیگر ایستادن نیست، بلکه باید با حفظ استقلال قوا، تعامل قوا به شکلی باشد که به اهداف نظام دست یابیم؛ مجلس، دولت، قوه قضاییه و نیروهای مسلح همه برای رفاه و آسایش مردم، نظم عمومی، عدالت و استقلال و همین طور حفظ و تامین منافع کشور فعالیت می کنند؛ بدین سبب آن هدف را در ضمن اجرای وظایف خود نباید از یاد ببریم.»
رئیس جمهور در این نطق خود مثل توئیت دو روز پیش از آن اشاره کرد: «دولت دست خودرا به سمت مجلس یازدهم دراز می کند؛ ما از مجلس اخوت را می خواهیم، همانطور که همه ما از رهبری بزرگوارمان ابوت را می خواهیم. مطمئنم هستم که در این سال سخت به مردم امید بیشتر و یأس بزرگی به دشمنان میدهیم و پیشرفت کشور را ادامه خواهیم داد.»
حال باید دید دست اخوتی که رئیس قوه مجریه در سال پایانی دولتش به سمت مجلس دراز کرده از طرف نمایندگانی که با شعارهای انقلابی ئوارد پارلمان شده اند چگونه پاسخ داده خواد شد.

قدردانی مجلس از زحمات دولت با یک اما…
البته در همین زمینه محمدباقر قالیباف رئیس جدید مجلس شورای اسلامی در نخستین نطق قبل از دستور خود در جلسه علنی یک شنبه ۱۱ خرداد مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: «مجلس یازدهم نه بنای تقابل و مچ گیری دارد و نه در پیگیری منافع و حقوق مردم مسامحه می کند، مجلس یازدهم تلاش می کند موانع قانونی دولت در راه خدمت رسانی به مردم را حذف و اصلاح کند، اما در عین حال اجازه نخواهد داد دولت در اجرا و پیاده سازی قوانینی که حل کننده مسائل مردم است، سهل انگاری کند.»
قالیباف همین طور در جلسه علنی بامداد سه شنبه ۱۳ خرداد و در جریان بررسی وضعیت اقتصادی کشور با حضور رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار نمود: «ما منکر زحمات دولت نیستیم؛ بلکه قدردان زحمات دولت هستیم اما واقعیت هایی وجود دارد که از خواسته های اساسی مردم، نظام و رهبری از شروع انقلاب بوده و باید به آن دقت کنیم.»
این اظهارات می تواند به صورتی پاسخ به تقاضای رئیس جمهور برای همکاری با مجلس باشد. هرچند باید دید که دولت و مجلس در این ایام خاص که با تاکیدات امام و رهبری نیاز بیشتری به وحدت و همدلی وجود دارد در عمل آیا می توانند همکاری مناسبی با یکدیگر داشته باشند تا این همکاری و وحدت به عبور از روزهای سخت کنونی و رساندن کشور به اهداف والای بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری و همین طور حل شدن مشکلات مردم منجر شود.

منبع: