در گفت وگو با وزیر بهداشت؛ روحانی: اگر هشدارها جدی گرفته نشود، ناگزیر از بازگرداندن محدودیت ها خواهیم بود

به گزارش آذر رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت نظارت مستمر بر اجرای دقیق پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی مقابله با انتشار کرونا از جانب همه مسؤلان کشوری و استانی، اظهار نمود: مسؤلان ستادهای کشوری و استانی مقابله با کرونا باید با همکاری رسانه ها و صداوسیما، مردم را نسبت به این مورد آگاه کنند که باید کماکان از سفرهای غیرضروری بپرهیزند و صرفاً برای انجام امور ضروری مبادرت به سفر کنند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در گفتگو با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به نزدیک شدن کشور به مرحله مهار شیوع بیماری کووید 19، اظهار داشت: اجرای دقیق پروتکل ها و دستورالعمل های طراحی شده از جانب مسؤلان امر، برای مقابله با انتشار کرونا توسط مردم عمده شهرها و استان ها در هفته های گذشته، تجربه موفقی بود که باعث حصول سطح قابل قبولی از کنترل بر گسترش این بیماری شد. این مورد نشان داده است تنها راه مهار همه گیری کرونا، رعایت دقیق پروتکل ها و دستورالعمل های مرتبط می باشد.
‎روحانی یکی دیگر از پیش شرط های موفقیت تلاش ها برای کنترل انتشار کرونا را اطلاع رسانی فراگیر، موثر و مداوم رسانه ها و صداوسیما عنوان نمود و اضافه کرد: اطلاع رسانی گسترده در صدا و سیما و فضای مجازی، عاملی مهم در جلب همراهی و همکاری مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و اعمال موثر نظارت ها و مراقبت های مسؤلان در اجرای دستورالعمل های مصوب خواهد بود.
‎رئیس جمهور در پاسخ به ابراز نگرانی وزیر بهداشت در مورد افزایش سفرها در ایام اخیر و احتمال اوج گیری شیوع بیماری در شهرهای مسافرپذیر تصریح کرد: اخطارها و هشدارهای مسؤلان در مورد اوج گیری مجدد بیماری در صورت عدم رعایت دستورالعمل ها و فاصله گذاری هوشمند اجتماعی، باید از جانب مردم و کسب و کارها به شکل جدی مورد توجه قرار گیرد. مردم شریف ایران باید بدانند چنانچه در هر بخشی از کشور این هشدارها جدی گرفته نشود و خدای ناکرده شیوع بیماری باردیگر اوج بگیرد، مسؤلان ناگزیر از بازگرداندن محدودیت ها خواهند بود که این مورد هم زندگی عادی شهروندان را گرفتار مشکل خواهد نمود و هم صدمه های اقتصادی جدی به جامعه خواهد زد.
روحانی خاطرنشان کرد: اوج گیری مجدد کرونا فراتر از هر صدمه اقتصادی، سلامت مردم عزیز کشورمان را مورد تهدید قرار خواهد داد و شایسته نیست حالا که با همراهی مردم و جدیت مسؤلان به مراحل موفقیت آمیزی در کنترل شیوع این بیماری رسیده ایم، این دستاورد بزرگ در اثر اهمال از دست برود.
‎رئیس جمهور با قدردانی مجدد از زحمات و فداکاری های کادر درمانی و بهداشتی کشور اظهار نمود: ملت شریف ایران باید در نظر داشته باشند که با عنایت به زحمات و فعالیت چند ماهه و سخت کادر درمانی کشور و در عین حال نیاز آنان به آرامش برای مراقبت و تأمین سلامت مردم، شهروندان باید دقت لازم را در رعایت پروتکل ها به کار گیرند تا کادر درمانی کشور خدای ناکرده باردیگر گرفتار بحران و فرسایش در انجام وظایف خود نگردند.
‎وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گزارش خود به رئیس جمهور، به اعزام تیم های با تجربه ای از استان های موفق در کنترل بیماری به برخی استان های جنوبی و غربی کشور که شیوع بیماری باردیگر و به صورت نسبی در آنها اوج گرفته اشاره نمود و توضیح داد که اعزام این تیم ها علاوه بر امکان تبادل تجربه در این استان ها، زمینه افزایش میزان تست گیری از افراد مشکوک را هم بالا برده است.
سعید نمکی همینطور حضور این تیم ها را سبب افزایش روحیه و توان کادر درمانی مقیم و در نتیجه پایین آوردن آمار بیماران بدحال بستری و هم کاهش تعداد فوتی ها عنوان نمود که دکتر روحانی این اقدام را موثر خواند و از آن قدردانی نمود.