رضایی: نیازمند هم افزایی همه دستگاهها برای حل معضل آبگرفتگی اهواز هستیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: برای مدیریت آب های سطحی در كلانشهر اهواز و پانزده شهر گرفتار آبگرفتگی، نیازمند هم افزایی همه دستگاه های عمومی و دولتی هستیم.

به گزارش آذر به نقل از مهر، جلسه اضطراری محسن رضایی، علی شمخانی، محمد مخبر و محمد فروزنده امروز(پنج شنبه) با موضوع «بررسی و ایجاد هماهنگی بیشتر در رفع مشکلات خوزستان و آب گرفتگی برخی استان های جنوب و غرب کشور» در دفتر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اجرا شد.
در این جلسه درباره مشکلات اصلی استان خوزستان همچون دو مساله «آب و فاضلاب» و «اشتغال» بررسی های لازم به عمل آمد و تصمیماتی برای کمک به دستگاه های اجرائی استان گرفته شد.
همچنین قرار شد جلساتی با دولت و مجلس اجرا شود و پیرو پیگیری های قبلی، سرعت عمل بیشتری در حل مسائل زیرساختی استان صورت گیرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، همین طور عصر روز چهارشنبه و بامداد پنجشنبه در تماسهای تلفنی جداگانه با غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، آیت الله موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان، آیت الله موسوی جزایری زعیم حوزه های علمیه استان و موسی شاعری شهردار کلانشهر اهواز، ضمن دریافت گزارش وضعیت آبگرفتگی بعضی از شهرهای استان خوزستان، خواهان هم افزایی امکانات موجود برای حل این معضل و خدمت رسانی سریع و مناسب به مردم شد.
محسن رضایی بعد از این جلسه، اظهار داشت: برای مدیریت آب های سطحی در کلانشهر اهواز و پانزده شهر گرفتار آبگرفتگی که به یک مشکل پرتکرار تبدیل گشته، نیازمند هم افزایی همه دستگاه های عمومی و دولتی و حل معضل در سطح ملی هستیم.
وی با اعلان اینکه زیرساخت های خوزستان در مدیریت آب های سطحی پاسخگوی مشکلات نیست و امروز انباشت مشکلات نمود پیدا کرده و مردم را به دردسر انداخته است، گفت: شایسته است دستگاه های عمومی و دولتی و همه نخبگان خوزستان شامل مسئول و غیرمسئول، بجای متهم کردن یکدیگر و فرار از مسئولیت، همه با هم متحد شویم و این معضل را در سطح ملی حل نماییم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: شیب طبیعی زمین در بخش عمده اراضی شهری اهواز و برخی شهرهای دیگر خوزستان که رودخانه از آنها عبور می کند، به طرف رودخانه بوده و برخی کارشناسان معتقدند رودخانه نقش زهکش را به خوبی ایفا می کرده ولی با ساخت و سازهای تجاری و مسکونی و راه اندازی جاده در کنار رودخانه، عملاً زهکش های زیرزمینی از کار افتاده اند و زیرساخت های شهری مثل ایستگاه های پمپاژ فاضلاب و آب های سطحی و نیز مدیریت پسماند و مشارکت اجتماعی در مدیریت آب های سطحی و پسماند، متناسب با این توسعه شهری تقویت نشده اند که سبب آبگرفتگی معابر شهری می شود؛ مخصوصاً در مواقعی که بارندگی شدید یا بیشتر از حد معمول باشد. حل این معضل نیازمند هم افزایی همه دستگاهها و نخبگان خوزستانی بمنظور افزایش سرمایه گذاری در زیرساخت ها، ارتقای مدیریت اجرائی و افزایش مشارکت واقعی مردم است.