پولیتیكو: ناوهای ایرانی تغییر مسیر داده اند

به گزارش آذر نشریه پولیتیکو به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که دو کشتی نظامی متعلق به ایران که تصور می شد به سمت ونزوئلا درحال حرکت هستند، مسیر خویش را تغییر داده اند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، نشریه آمریکایی پولیتیکو در اینباره نوشت: چند مقام آمریکایی گفته اند که دو کشتی ایرانی که پیش تر تصور می شد مقصدشان ونزوئلا است، اواسط هفته گذشته تغییر مسیر داده و الان به سمت ساحل غربی آفریقا در حرکت هستند.
پولیتیکو اضافه کرد: دو کشتی ایرانی که مقامات آمریکایی ابتدا تصور می کردند قصد انتقال تسلیحات به ونزوئلا را دارند، تابحال چند بار از زمان ترک ایران، مسیر حرکت خویش را تغییر داده اند و احتمال تغییر جهت مجدد آنها هم منتفی نیست.
به قول این مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، ناوچه سهند و ناوبندر مکران الان به سمت ساحل غرب آفریقا درحال حرکت هستند. این مقامات حالا اعتقاد دارند که مقصد این دو کشتی امکان دارد دریای مدیترانه و احیانا سوریه و یا روسیه باشد.
این مقام های آمریکایی همینطور مدعی شدند که تغییر مسیر دو کشتی ایرانی حاصل تلاشهای دیپلماتیک برای متقاعد کردن ونزوئلا، کوبا و سایر کشورهای منطقه برای اجازه ندادن به این کشتی ها برای پهلو گرفتن در سواحلشان است.
پولیتیکو در ادامه گزارش خود خاطرنشان کرد: اما این کشتی ها چه از اقیانوس اطلس عبور کنند یا نکنند، سفر آنها نمایش قابل توجهی از توانایی دریایی ایران بعنوان دشمن دیرینه آمریکا است که در آمریکایی لاتین هم نفوذ دارد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، امیر دریادار سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش ایران، روز ۲۰ خردادماه از ورود موفقیت آمیز ناوگروه نیروی دریایی به اقیانوس اطلس اطلاع داد و اظهار داشت که این ناوگروه، متشکل از ناوبندر مَکران و ناوشکن بومی سهند توانست برای نخستین بار و بدون پهلوگیری در بنادر دیگر کشورها وارد اقیانوس اطلس شود.
این ناوگروه در تاریخ ۲۰ اردیبهشت سالجاری از بندرعباس حرکت کرده و مسیر خویش را برای اجرای طولانی ترین مأموریت دریایی به سمت اقیانوس اطلس شمالی ادامه داده است.
دریادار سیاری همینطور درباره حضور در آب های بین المللی تصریح کرد که این مساله را حق مسلم نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران می دانیم و این مسیر را با اقتدار ادامه می دهیم.
وی ادامه داد: الان هفتاد و هفتمین ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن تمام ایرانی سهند و ناوبندر مکران برای اولین بار و به منظور نشان دادن توانمندی های نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه دریانوردی در اقیانوس اطلس حضور دارد.
رئیس ستاد ارتش تصریح کرد: این ناوگروه در تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال جاری از بندرعباس حرکت کرده و پس از طی مسیر طولانی و عبور از دماغه امید نیک و دور زدن آفریقا و با طی شش هزار مایل دریایی یعنی نزدیک به ۱۲ هزار کیلومتر بعد از سی روز دریانوردی الان در اقیانوس اطلس حضور دارد و مسیر خویش را برای اجرای طولانی ترین مأموریت دریایی به سمت اقیانوس اطلس شمالی ادامه می دهد.
دریادار سیاری با تکیه بر این که حضور ناوگروه های نیروی دریایی ارتش در آبهای آزاد مطابق مقررات بین المللی دریایی انجام می شود، اضافه کرد: ناوبندر مکران که بعنوان یک پایگاه دریایی متحرک در نیروی دریایی ارتش به حساب می آید توانسته است به همراه ناوشکن بومی سهند برای نخستین بار و بدون پهلوگیری در بنادر دیگر کشورها وارد اقیانوس اطلس شود و این حضور مقتدرانه حاکی از توانمندی دریایی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.

منبع: