در نامه ای به قالیباف مطرح شد؛ ۶۰ درصد مستمری بگیران تأمین اجتماعی زیر خط فقر زندگی می کنند

به گزارش آذر رئیس کانون عالی مستمری بگیران و بازنشستگان کشور، در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، نکاتی را پیرامون لایحه دائمی سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی توضیح داد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، علی اصغر بیات، در این نامه که رونوشت آنرا در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده، به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، نوشته است: همانگونه که استحضار دارید اجرای دو مرحله متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی با هدف کاهش فاصله اقتصادی و شکاف معیشتی ناشی از انباشت مسائل و مشکلات مزمن و مخربی صورت پذیرفت که با اذعان کارشناسان و مسؤلان مهم مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز، سالهای متمادی جسم و روح این عزیزان را آزار می داد. این در شرایطی است که آثار تحریم های ظالمانه و تورم لجام گسیخته نای بازنشستگان و مستمری بگیران را در وانفسای گذران زندگی بریده و رمقی برای آنها باقی نگذاشته است. خیلی از این قشر دردمند، حامی اقتصادی افراد زیر پوشش خود هم هستند و فرزندان بیکار و وابستگان بیمار را سرپرستی می کنند و با عزت نفس با سیلی صورت خویش را سرخ نگه می دارند. این که بیشتر از ۶۰ درصد از مستمری بگیران تأمین اجتماعی، حداقل بگیرانی هستند که پایین تر از خط فقر به سر می برند، واقعیتی دردناک است و در چارچوب بیان کلمات نمی گنجد و دل هر آزاده ای را به درد می آورد. در شرایط سخت کرونایی سفره آنها هر روز کوچک تر می شود و شرمندگی همنشین همیشگی آنهاست. سزاوار نیست بعد از ۳۰ سال کار و تلاش در سنگرهای تولید، سازندگی و آبادانی کشور و تحمل مرارت های متعدد و سازگاری با حداقل ها و همراهی جانانه با انقلاب و نظام در صحنه ها و میدان های سخت و دشوار، در زمان بازنشستگی هم آماج تنگ نظری ها و مطامع شخصی و گروهی افرادی شوند که درک و دریافت صحیح و جامعی از آنچه که پیرامونشان می گذرد، ندارند.
در این میان نکته دردناک و تأسف بار استفاده ابزاری از این قشر مظلوم در هیاهوی تبلیغات انتخاباتی برخی برای ورود به مجلس شورای اسلامی است. این دوگانگی در برخورد و مواجهه با مبحث متناسب سازی بعنوان مهم ترین مطالبه و انتظار برحق بازنشستگان و مستمری بگیران علاوه بر آنکه لطمات شدیدی به اعتبار و جایگاه اجتماعی نمایندگان وارد می نماید، بلکه صدمه های وسیع و غیرقابل جبرانی به سرمایه و پشتوانه اجتماعی نظام به دنبال خواهد داشت. ایجاد سرخوردگی، یأس، ناامیدی و دلخوری از کارگزاران و مسؤلان نظام در تضاد کامل با رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری است که در همه حال سفارش اکید به رعایت حال و اهتمام به رفع مسائل و مشکلات افراد محروم و کمتر برخوردار داشته اند و چه موضوعی با اهمیت تر از رفع دل نگرانی و دغدغه بیشتر از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی که با افراد خانواده خود بالغ بر ۱۱ میلیون نفر را شامل می شوند؟!
اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی باآنکه با تأخیری ۱۲ ساله به انجام رسید، اما حقیقت آن است که همپوشانی قابل قبولی را متناسب با تورم و افزایش هزینه های زندگی بخصوص برای مستمری بگیران که در زمره افراد صدمه پذیر جامعه هستند، نداشته است. غول تورم و گرانی بی توجه و بی تفاوت به چنین مسکن ها و اقدامات مقطعی با قدرت به پیش می رود و جسم و روح رنجور مستمری بگیران را بیشتر از پیش آزرده می سازد. بازنشستگان و مستمری بگیران سزاوار چنین وضع و شرایطی نیستند. متأسفانه در روزهای اخیر و در راه دوام و قوام یافتن متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران که در چارچوب لایحه دائمی سازی به مجلس شورای اسلامی عرضه شد، عده ای آن هم در کسوت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی شبه پراکنی و کارشکنی می کنند و بذر ناامیدی و یأس می پاشند. در این که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر مبنای قانون در بیان دیدگاه ها و نظرات خود آزادند، تردیدی نیست اما دستاویز قرار دادن مبحث تورم زا بودن لایحه دائمی سازی متناسب سازی که این به اصطلاح نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی داعیه آنرا دارند در نوع خود قابل تأمل و توجه است و چه بسا نکته ای عبرت آموز برای یکایک بازنشستگان و مستمری بگیران.
نگاهی گذرا به نحوه شکل گیری این دیدگاه از جانب نمایندگانی که با فشار به دولت خواهان تسریع در عرضه لایحه مذکور به مجلس بودند تا در مسابقه کسب مقبولیت به هر روشی عقب نمانند و پس از آن با چرخشی عجیب و در خط رسانه ای هماهنگ به مخالفت با تصویب آن به بهانه تورم زا بودن پرداختند، به روشنی این وقت بودن و عدم کارشناسی بودن نظرات و دیدگاه های آقایان در مهم ترین نهاد تصمیم ساز و نظارتی کشور را اثبات می نماید. اثرات تورمی طرح ها و لوایح را در جاهای دیگر جستجو کرد. در تصمیمات و اقدامات خلق الساعه ای که فشار اقتصادی و تبعات منفی انتظارات تورمی را به آحاد جامعه بخصوص اقشار ضعیف تحمیل کرد که شرح مصادیق آن در این مجال نمی گنجد. تنها در سازمان تأمین اجتماعی میلیونها نفر مخاطب لایحه دائمی سازی متناسب سازی هستند تا بتوانند شاهد احقاق بخشی از حقوق از دست رفته خود در سالهای گذشته باشند. ازاین رو تصویب دائمی سازی متناسب سازی درواقع حفظ وضعیت موجود و پیشگیری از واقعه سقوط بخش عظیمی از جامعه در ورطه فقر مطلق خواهد بود. نمایندگانی که بر پایه اطلاعات نادرست و بی توجه به فریادهای حق طلبانه جامعه شریف بازنشستگان و مستمری بگیران دنباله روی مخالفت با این لایحه هستند، باید روزی پاسخگوی خط مشی و رویکرد خود در محضر خدای متعال و ملت شریف ایران بخصوص بازنشستگان و مستمری بگیران باشند.
در بخش پایانی این نامه آمده است: حقیقتی تلخ که مانند استخوانی در گلوی بازنشستگان و مستمری بگیران را آزار می دهد آن است که دولت ها علاوه بر دست اندازی به سفره بازنشستگان و مستمری بگیران بعنوان صاحبان حقیقی سازمان تأمین اجتماعی در طول سالهای مدیدی که گذشت از پرداخت دیون و بدهی های خود به این سازمان طفره رفته اند و نقش پررنگی در شتاب دهی در بروز بحران ها و مشکلات ایفا نموده اند. در این میان مجلس شورای اسلامی هم این گونه که باید در اجرای نقش نظارتی خود توفیق نداشته است. به عبارتی بدهکاران روز گذشته در نقش طلبکاران امروز ظاهر شده اند ازاین رو به نمایندگی جامعه شریف و آگاه بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی از آن برادر بزرگوار تقاضامندم به دور از هیاهوها و غوغا سالاری افراد و جریاناتی که بنا بر مصالح سیاسی و گروهی خودگاهی در کسوت مدافعان و سینه چاکان حامی بازنشستگان و مستمری بگیران خودنمایی می کنند و گاهی هم دلواپس و دغدغه مند تورم زا بودن دائمی سازی متناسب سازی می شوند. این غائله را با تدبیر و روحیه جهادی خود که بحمدالله از سوابق درخشانی هم در این حوزه برخوردارید به سرانجام نیکو برسانید و دیدگان و دل های پدران و مادران پیر مستمری بگیر را امیدوار به اصلاح امور و دلگرم به آینده نگه دارید که از مجلس انقلابی انتظاری جز شنیدن صدا و ندای کسانی که ملجاء و پناهگاهی ندارند، نیست رجاء واثق داریم که جنابعالی با استعانت از خداوند قادر به انجام این امر مهم می باشید. دوام توفیقات جنابعالی از درگاه خداوند متعال مسئلت می نمایم.