تاکید رئیس محلس نمایندگان آمریکا بر اختلاف نظرش با لاپید درباره برجام

رئیس محلس نمایندگان آمریکا از اختلاف نظر خود با وزیر خارجه رژیم صهیونسیتی درمورد توافق هسته ای با ایران اطلاع داد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، به نقل از جوئیش اینسایدر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج شنبه در نشست مجازی «بنیاد شلاپرز» گفت در دیداری که وی و یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونسیتی هفته گذشته در واشنگتن داشته اند درمورد ارزش توافق هسته ای ۲۰۱۵ و تبعات خروج آمریکا از توافق هسته ای به بحث پرداختند.
پلوسی گقت: من رابطه خوبی با متحدمان دارم. اسرائیل دوست نزدیک ماست اما آنها همچنان می گفتند «ما مقرر است چه کار کنیم؟ ایرانی ها خیلی پیشروی کرده اند». ما هم می گفتیم «درست است اما ما هم برای همین به توافق (هسته ای) دست یافتیم» اما آنها ظاهرا متوجه نیستند که خروج از توافق به ایران اجازه داد تا بیشتر از قبل پیشروی کنند.
آدام اسمیت، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا که روز پنج شنبه در همان نشست مجازی شرکت بوده اظهار داشت: ایران از زمان خروج آمریکا از برجام در دوران ریاست جمهوری ترامپ به سراغ توسعه سلاح هسته ای بازگشته است. این بی ثبات کننده است. این برجام بود که از وقوع این مساله جلوگیری می کرد. ما همچنان باید به آن توافق بازگردیم تا مشکلات عدم اشاعه هسته ای از جانب ایران کمتر شود.
بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در زمان باراک اوباما هم در این جلسه اظهار داشت که تنها راه های جایگزین برجام می توانند حمله سایبری (که به قول وی سبب افزایش تنش ها می شود) یا افزایش تحریم ها (که در دوران ترامپ هم جواب نداده بود) باشد اما احتمال گزینه نظامی منتفی است.
او همینطور با ابراز تردید درمورد طرح پیشنهادی برخی نمایندگان برای دستیابی به توافقی طولانی تر و قوی تر با ایران اظهار داشت: یا باید به بهترین توافقی که می توانید دست یابید یا اصلا به توافق نخواهید رسید. بعد از سال ها مذاکره، برجام بهترین توافقی بود که توانستیم به آن دست یابیم. درک می کنم که چرا دولت پیغام «طولانی تر و قوی تر» می فرستد اما همینطوری دشوار می باشد که ایرانی ها را به پای برجام بازگردانیم. برای مثال هم هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد ایرانی ها حاضر هستند برنامه موشک های بالستیک خویش را کنار بگذارند.

منبع: