امیر رحیم زاده : هیچ هدفی خارج از دید شبکه پدافند نیست

به گزارش آذر فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشور با اعلان اینکه هیچ هدفی خارج از دید و تیر شبکه پدافند هوایی در آسمان کشور نیست، اظهار داشت: آسمان را به طور لحظه ای رصد می نماییم.

امیر قادر رحیم زاده فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به برگزاری دهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش و درباب نقش شبکه پدافند هوایی کشور در این رزمایش اظهار داشت: شبکه پدافند هوایی در همه رزمایش هایی که برگزار می گردد نقش پررنگ و فعالی دارد.
وی افزود: در تمام رزمایش ها مانند رزمایش نیروی هوایی، با عنایت به این که شبکه پدافند دید وسیعی نسبت به آسمان کشور دارد و به طور لحظه ای رصد می کند، بدین سبب از زمان پرواز پرنده های با سرنشین و بدون سرنشین هماهنگی های قبلی با شبکه یکپارچه پدافند هوایی انجام می شود.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی با تکیه بر حضور فعال شبکه پدافند هوایی در تمام رزمایش های نیروهای مسلح اظهار داشت: شبکه پدافند هوایی در همه رزمایش ها حضور فعال دارد و عملکرد پرنده های با سرنشین و بدون سرنشین را با دقت مورد پایش قرار می دهد تا اگر مشکلی برای آنها پیش آمد و یا در صحنه نبردهای واقعی جنگنده های دشمن خواستند وارد حریم هوایی شوند و جنگنده ها و هواپیماهای ما را تهدید کنند بلافاصله رهنمودهای لازم را به خلبانان ارائه و به آنها کمک نماید.
امیر رحیم زاده بخش مهمی از ماموریت های نیروی هوایی ارتش را بحث گشت های هوایی و ماموریت های رهگیری دانست و اظهار داشت: نیروی هوایی بعنوان دست بلند شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور همیشه مورد استفاده قرار می گیرد و در زمانی که نیاز به شناسایی هواپیمایی که وارد حریم هوایی کشور می شود و یا در زمان رهگیری و درگیری شبکه یکپارچه پدافند هوایی و با دستوری که صادر می شود از پایگاه های مختلف نیروی هوایی، هواپیمای رهگیر به پرواز درآمده و در کنترل رادارهای پدافند قرار می گیرند تا به طرف هواپیمای دشمن هدایت شوند.
وی افزود: بعد از شناسایی هواپیماهای دشمن توسط خلبانان و با استفاده از تاکتیک های عملیاتی ویژه ی مختصِ خود خلبانان، ابتدا نسبت به شناسایی این پرونده ها اقدام و سپس در صورت نیاز نسبت به درگیری با آن و یا مجبور کردن آنها برای نشستن در فرودگاه ها اقدام می کنند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی انجام همه ماموریت ها و رزمایش ها را یک کار مشترک و هماهنگ با شبکه پدافند هوایی کشور دانست و اضافه کرد: نیروهای مسلح ما در انجام ماموریت های خود یک همکاری و هماهنگی بسیار نزدیک دارند و هیچ جدایی بین ماموریت نیروهای مختلف همچون نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی خاتم وجود ندارد.
امیر رحیم زاده ضمن اشاره به رصد و هماهنگی کامل نیروی هوایی و قرارگاه پدافند اظهار داشت: تمام لحظات عملیاتی نیروی هوایی از زمان برخاستن از روی باند تا زمان بازگشت و فرود در فرودگاه زیر دید رادارهای پدافند هوایی صورت می گیرد.
وی ضمن اشاره به ماموریت های نیروی هوایی در ۲۴ ساعت شبانه روز و انجام پروازهای گشتی اظهار داشت: همه این پروازها با ارتباط با شبکه پدافند هوایی صورت می گیرد و اگر پرنده ای را مشاهده کنند نیز به شبکه یکپارچه پدافند هوایی اطلاع می دهند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشور ضمن اشاره به دستاوردهای کشورمان در زمینه مقابله با اهداف هوایی در بردهای مختلف اظهار داشت: در دفاع مقدس ما در زمینه مقابله با اهداف برد بلند مشکلاتی داشتیم برای اینکه در آن جنگ ما با دنیا طرف بودیم نه فقط رژیم صدام. در آن مقطع همه قدرت های جهان رژیم صدام را پشتیبانی می کردند و در بحث رهگیری، هواپیماهای برد بلند توانمندی های امروز پدافندی را نداشتند و با محدودیت هایی روبرو بودند.
امیر رحیم زاده اضافه کرد: امروز به انواع سامانه های موشکی و پدافندی مجهز شده ایم و متصور نیست که اهدافی بتواند به مرزهای هوایی کشور نزدیک شود که خارج از دید و تیر شبکه پدافند هوایی کشور باشد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشور با اشاره به اینکه بطور قطع با هر نوع تهدیدی برخورد قاطع خواهیم کرد، اظهار داشت: ما توان دفاع از آسمان کشور را در خودمان بطور صد درصد می بینیم.
وی ضمن اشاره به دستاوردها و توانمندی های کشور در زمینه پدافند اظهار داشت: ما در لایه های مختلف و تمام ارتفاع هایی که برای هواپیماها امکان نفوذ و ظهور وجود دارد، سامانه ها و تجهیزات پدافندی برای مقابله و واکنش قاطع در سازمان رزم شبکه پدافند هوایی داریم.

منبع: