استقبال طالبان از نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان بعلاوه روسیه در تهران

آذر: معاون سخنگوی طالبان از برگزاری نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان+روسیه در تهران و اهداف آن استقبال کرد.
به گزارش آذر به نقل از شبکه طلوع نیوز، احمدالله وثیق، معاون سخنگوی طالبان از نشست همسایگان افغانستان در ایران قدردانی کرد و این دیدار را به نفع افغانستان دانست.
شرکت کنندگان در نشست وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان+روسیه که روز چهارشنبه در تهران برگزار شد، در اطلاعیه ای گفتند که ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان راهکار چالش های فعلی افغانستان است.
وثیق در واکنش به این خواسته مطرح شده در نشست تهران گفت، کابینه فعلی امارت اسلامی یک ائتلاف است و امکان تغییر در آینده نیز وجود دارد.
معاون سخنگوی طالبان اظهار نمود: ما از این جلسه حمایت می نماییم، همان چیزی که انتظار داشتیم صورت گرفت و این به نفع افغانستان بود.
علاوه بر همسایگان افغانستان، وزیر خارجه روسیه نیز از وضعیت پیچیده امنیتی، سیاسی و بشردوستانه در افغانستان ابراز نگرانی کرد.
بااینکه در این بیانیه به آزادسازی پول های مسدود شده از افغانستان اشاره ای نشده است، اما حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران گفته است که شرکت کنندگان در این جلسه بر لزوم آزادسازی پول های مسدود شده از افغانستان تاکید نمودند.
امیرعبداللهیان بیان کرد: یکی از نکات مهمی که در جلسه ما مورد تاکید قرار گرفت این بود که پول های مسدود شده مردم افغانستان در بانکهای خارجی در آستانه فصل زمستان آزاد شود، چون سه ماه می شود کارمندان در افغانستان حقوق نگرفته اند و شرایط اقتصادی بسیار بدی در آن جا حاکم است.
وزیر امور خارجه کشورمان همین طور در نشست خبری اش با خبرنگاران داخلی و خارجی که بعد از این جلسه برگزار شد، درباره این جلسه و اهداف آن اظهار داشت: نفس برگزاری نشست همسایگان افغانستان با حضور فیزیکی چهار وزیر و دو وزیر بطور مجازی پیام دارد. هدف پیدا کردن راهکار سیاسی است و تاکید داشتیم که باید دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام تشکیل گردد و این که همه کشورهای همسایه برای رسیدن به دولت و حکومت فراگیر و همه طرف ها را تشویق کنند.

منبع: