حجت الاسلام حاج علی اکبری در نماز جمعه: تفکر بسیجی معجره می کند

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به برگزاری مذاکرات هسته ای اظهار داشت: مذاکره کنندگان ما ذره ای مقابل زیاده خواهی آمریکا و اروپا کوتاه نیایند و به بهانه های آژانس هم توجه نکنند.

به گزارش آذر به نقل از مهر، حجت الاسلام حاج علی اکبری در نماز جمعه این هفته تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، یکی از خاصیت های جامعه اسلامی را مساله مواسات دانست و اظهار داشت: این اکسیر اعظم به آن معناست که افراد مومن موظفند با جان، مال، آبرو و هر آنچه در اختیار دارند در مواقع نیاز یکدیگر را یاری کنند.
وی اضافه کرد: مواسات وظیفه عمومی همه مومنین نسبت به یکدیگر و یک واجب ایمانی و اخلاقی است که درج قرب مومنین نزد پروردگار با همین مواسات معین می شود.
خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به مشکلات و مسائل پیش آمده اقتصادی در کشور پس از شیوع کرونا، اظهار داشت: دشواری های معیشتی، زندگی خیلی از انسان های آبرومند را در خطر قرار داده و از طرف دیگر زلزله و بلایای طبیعی رخ می دهد و مشکلاتی برای مردم به همراه دارد، اینجاست که مومنین باید همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند رزمایش مواسات برگزار کنند.
حجت الاسلام حاج علی اکبری با تاکید بر این که همه باید به میدان برگزاری رزمایش مواسات بیایند، اضافه کرد: زلزله اخیر در جنوب کشور مسائل و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد که جا دارد در اینجا با مردم هرمزگان و اندیکا همدردی نماییم و امیدواریم همه مسئولان در رسیدگی به این عزیزان عمل کنند.
وی در خطبه دوم نماز جمعه ضمن تسلیت درگذشت آیت الله مجتهد شبستری، اظهار داشت: وی در اداره حوزه های علمیه بسیار موفق بود و بیش از دو دهه سابقه امامت جمعه در تبریز را داشت که برای او از خداوند متعال طلب رحمت و مغفرت می نماییم.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به در پیش بودن هفته بسیج، گفت: هفته بسیج فرصت بسیار خوبی برای بازشناسی تفکر نجات بخش و امیدآفرین بسیجی در کشور است.
حجت الاسلام حاج علی اکبری با تشکر از زحمات بسیجیان و مسئولان سازمان بسیج اظهار داشت: امام راحل (ره) تفکر بسیجی را در حقیقت تفکر اسلام ناب محمدی می دانستند که ریشه در همه آرمان های الهی دارد. در نگاه امام (ره) تفکر بسیجی سبب دور شدن چشم طمع دشمنان به کشور می شود و مقام معظم رهبری نیز بسیج را یک تفکر می دانند که در هر محیطی وارد شود آنجا را به یک محیط موفق و پیش رو تبدیل می کند.
وی افزود: تفکر بسیجی جنسیت، زمان و مکان نمی شناسد و از شهید فهمیده تا شهید ستاری، همت و صیاد و کاظمی و آشتیانی و احمدی روشن و فخری زاده در این تفکر جا می گیرند. همه شهدا تربیت شده تفکر بسیجی هستند و تفکر بسیجی مرز ندارد و جهان شمول است.
خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: وقتی نام شهدایی چون چمران، سلیمانی، عماد مقنیه برده می شود همه این عزیزان ذیل تفکر بسیجی هستند و بزرگانی چون شیخ زکزاکی، امام موسی صدر، سیدحسن نصرالله، امام خمینی (ره) و امام خامنه ای دارای تفکر بسیجی هستند.
حجت الاسلام حاج علی اکبری اشاره کرد: بسیج یک حرکت احساسی نیست و دارای یک عقبه عمیق و قوی با منظومه استوار است. کتاب بسیج قرآن کریم و سند آن صحیفه سجادیه و نهج البلاغه است. بسیج تفکری است که اگر با عمل مجاهدانه گره بخورد دائماً معجزه می کند. جهاد، خدمت، مواسات و همه عرصه ها میدان تفکر بسیجی است که هر جا این تفکر وارد شود آن محیط را متحول می کند.
وی ادامه داد. عمل آتش به اختیار و کار علمی درست نتیجه همین تفکر بسیجی و مسئولیت پذیری است که در تفکر بسیجی وجود دارد، این تفکر وقتی در عرصه مدیریت وارد می شود، نتیجه آن «ما می توانیم» است و در همه عرصه ها از دفاع سخت و نرم و عرصه پیچیده دیپلماسی و علمی عامل موفقیت و پیشرفت است.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به اقدامات دولت در ماه های اخیر گفت: امروز عصر تفکر بسیجی در محیط حکمرانی کشور بیش از پیش مشاهده می شود. دولت مردمی سه ماه است که کشور را در یک شرایط سخت به دست گرفته اما با جوانگرایی و جدیت در تحقق منویات رهبر عالیقدر قدم برمی دارد.
حجت الاسلام حاج علی اکبری موفقیت های دولت در واکسیناسیون عمومی کرونا و شروع نهضت ساخت مسکن را حاصل تفکر بسیجی در دولت دانست و اظهار داشت: رویکرد بسیجی در این سه ماهه در ساختار دولت امیدآفرین بوده و سرمایه اجتماعی را گسترش داده است. شما این موفقیت را در ماجرای بنزین و رسیدگی سریع به زلزله زدگان و در عرصه های دیپلماسی با نگاه به شرق و پیوستن به پیمان شانگهای و همین طور مقابله با کرونا به خوبی مشاهده می کنید و اینها نشان میدهد تفکر بسیجی وارد دولت شده است.
وی اشاره کرد: اقدامات دولت امید را برای مهار غول گرانی و همین طور اصلاح ساختارهای فساد آفرین و حل مشکلات مردم افزایش داده است.
خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به شروع مذاکرات هسته ای در ایام آینده گفت: از مذاکره کنندگان ارجمند که ۸ آذر می خواهند مذاکرات را شروع کنند، می خواهیم ذره ای در مقابل زیاده خواهی های آمریکا کوتاه نیایند و به بهانه های کودکانه آژانس هسته ای توجه نکرده و حق مسلم ملت ایران در رفع کامل تحریم ها را محقق کنند.
حجت الاسلام حاج علی اکبری در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات صورت گرفته در قوه قضاییه و مجلس اشاره نمود و اظهار داشت: تفکر بسیجی در مدیریت عالی قوه قضاییه نیز وجود دارد و ما به خوبی مشاهده می نماییم مدیریت جدید قوه قضاییه با آرایشی فعال وارد عرصه شده است. ما تدبیر علوی را در دولت و شمشیر علوی را در قوه قضاییه می بینیم و از طرف دیگر شاهد اقدامات مجلس جهادی هستیم. این پیگیری ها و اقدامات همه امیدبخش و حاصل تفکر بسیجی است.
وی با اعلان اینکه تا رسیدن به نقطه مطلوب حاکم شدن تفکر بسیجی در کشور فاصله داریم، تصریح کرد: همه باید دست در دست هم دهند تا تفکر بسیجی بصورت کامل در کشور حاکم شود.
خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: در نماز جمعه هم نیازمند همین تفکر بسیجی هستیم و از کسانی که در هفته های اخیر نسبت به نهاد نماز جمعه نقدهایی داشته اند تشکر می نماییم. ما نقد را هدیه الهی می دانیم و توقع داریم در اجرای مسئولیت هایمان همگان ما را یاری کنند و به زودی کم و کیف بهره مندی از این نظرات را مشاهده خواهیم کرد.
حجت الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به دیدار اخیر نخبگان با مقام معظم رهبری تصریح کرد: خواست مقام معظم رهبری حاکم شدن همین تفکر بسیجی در عرصه های علمی و دانشگاهی است و معتقدیم رسیدن به قله های علمی جهان تنها با تفکر بسیجی محقق می شود.
وی افزود: تجربه ما در ۴۰ سال قبل نشان میدهد تفکر بسیجی در هر عرصه ای وارد شد و تحولات عظیمی به وجود آورده است.
خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: حکم مقام معظم رهبری برای اعضای شورای انقلاب فرهنگی به نظر من دعوت به حاکم کردن تفکر بسیجی در عرصه فرهنگی است، این حکم راهگشا و امید آفرین بود.
وی موفقیت های جبهه مقاومت را نیز حاصل تفکر بسیجی دانست و اظهار داشت: در منطقه هم امتداد تفکر بسیجی را مشاهده می کنید و هم به بار نشستن شجره طیبه را شاهدیم که به برکت انقلاب اسلامی این تفکر گسترش یافته و نتیجه آن گروه هایی مانند حزب الله در لبنان، قواه الوطنی در سوریه، انصارالله در یمن و حشد الشعبی در عراق است و این یعنی تنگ کردن فضا برای ابر جنایتکار جهان.