امیرعبداللهیان: آمریکا به جز رفع تحریم راهی برای بازگشت به برجام ندارد

به گزارش آذر وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: آمریکا هنوز درک درستی از این حقیقت ندارد که بدون رفع همه تحریم هایی که ضد ملت ایران اعمال کرده است، راهی برای بازگشت به برجام ندارد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در آغاز دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۴ برای رفع تحریم ها و انجام تعهدات برجامی آمریکا طی یادداشتی با عنوان «گفتگوهای وین برای لغو تحریم ها» به شرایط و الزامات لازم برای احیای توافق هسته ای پرداخت.
متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:
مسیری که طی شد
پس از شش دور مذاکره فشرده در وین که به سبب زیاده خواهی و مواضع زیاده خواهانه آمریکا به موفقیت نرسید، حالا در آستانه شروع دور جدیدی از مذاکرات هستیم. هدف اصلی این مذاکرات احقاق حقوق ملت ایران و رفع همه تحریم هاست. تحریم هایی که به صورت یک جانبه و فراسرزمینی از جانب آمریکای خارج شده از برجام اعمال گردیده است.
آمریکا در هشتم ماه مه ۲۰۱۸ به صورت یک جانبه از برجام خارج شد؛ اقدامی که در سطح بین المللی بعنوان عملی غیرقانونی شناسایی و محکوم گردید. اجماعی بین المللی وجود دارد که اینطور رفتارهای ضدقانونی ایالات متحده، نادیده گرفتن کامل مقررات بین المللی و منشور ملل متحد و در امتداد تخریب چندجانبه گرایی و تهدید بزرگی برای صلح و امنیت بین المللی است.
علی رغم روی کار آمدن دولت جدید ایالات متحده، نه تنها تمام تحریم های غیرقانونی و یک جانبه پا بر جا مانده است، بلکه سیاست اعمال تحریم ضد ایران تداوم یافته است. پر واضح است که هدف از این اقدامات آمریکا، جلوگیری از بهره مندی ایران، سایر اعضای برجام و جامعه بین المللی از حقوق و امتیازات مصرح در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد است. البته دولت های سه کشور اروپایی طرف برجام، علیرغم غیرقانونی و غیرقابل قبول دانستن این رویکرد آمریکا، در عمل با سکوت و بی عملی خود، با آن رویکرد همراهی کرده اند. اقدامات مخرب ایالات متحده و همراهی سه کشور اروپایی، برجام را ناکارآمد کرده است و همه مزایای اقتصادی این توافق را برای ایران از بین برده است. اینها واقعیات تلخ چند سال قبل است که باید چراغ راهی برای آینده باشد.
تداوم رویکرد تخریبی دولت ترامپ در دولت فعلی آمریکا، این سوال جدی را به وجود آورده است که آیا دولت آمریکا واقعاً اراده ای برای اجرای تعهدات خود دارد و آیا آماده است تا از سیاست های شکست خورده قبلی دست بردارد؟ پاسخ به این پرسش باتوجه به رویکرد و اقدامات ایالات متحده در ماه های گذشته، دشوار به نظر نمی رسد.
هیچ کس نمی تواند جدیت و حُسن نیت ایران را در پایبندی به تعهدات کامل زیر سوال ببرد. به دنبال خروج غیرقانونی آمریکا و وضع تحریم ها، ایران با حُسن نیت از انجام اقدامات جبرانی خودداری کرد و باتوجه به درخواست اعضای باقیمانده برجام و اتحادیه اروپا بعنوان هماهنگ کننده توافق هسته ای، به توقف اجرای تعهدات خود در قالب برجام متوسل نشد تا از این طریق سایر اعضای برجام بتوانند شرایط منفی ناشی از خروج آمریکا را جبران کنند. با این وجود باتوجه به استمرار این وضعیت غیرسازنده و بعد از یک سال صبر راهبردی، به سبب افزایش تحریم های ایالات متحده و هم عدم پایبندی سه کشور اروپایی به تعهدات، برای ایران چاره ای باقی نماند جز اینکه از حقوق خود وفق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام استفاده نماید و اجرای قسمتی از تعهدات خویش را به صورت مرحله ای از هشتم ماه مه ۲۰۱۹ متوقف سازد.
با عدم تغییر وضعیت و در فقدان اقدامی مؤثر از جانب طرف های ذی ربط برجام و باتوجه به سابقه تأسف بار ایجاد شده، مجلس شورای اسلامی ایران قانون «برنامه اقدام راهبردی لغو تحریم ها و حفظ منافع ملت ایران» را در تاریخ دوم دسامبر ۲۰۲۰ تصویب کرد. این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت تداوم عدم پایبندی اعضای برجام به تعهد خود، اجرای تمامی تعهدات داوطلبانه ایران ذیل برجام به تدریج متوقف شود مگر اینکه سایر طرف های برجام تعهدات کامل خویش را در عمل به اجرا در آورند.
مسیر پیش روی مذاکرات وین
جمهوری اسلامی ایران علیرغم تمامی بدعهدی های غرب در برجام، مجدداً بمنظور نشان دادن حُسن نیت و با هدف غایی لغو تحریم های یک جانبه و غیرقانونی، حالا آماده گفتوگوی نتیجه محور برای دستیابی به “توافق خوب” با ۱+۴ می باشد.
جمهوری اسلامی ایران ایران در این راه “حُسن نیت” و عزم جدی داشته و دارای اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب در وین می باشد.
در چارچوب این فرایند، هیچگاه نباید فراموش کرد که آمریکا عامل اصلی ایجاد وضعیت فعلی است. در چهار سال گذشته، کاخ سفید برای از بین بردن برجام از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و این ایران بود که تمام توان خویش را برای زنده نگاه داشتن این توافق به کار بست. آنچه که در شش دور مذاکرات قبلی برای ایران آشکار شد این است که ایالات متحده هنوز درک درستی از این حقیقت ندارد که بدون رفع همه تحریم هایی که ضد ملت ایران در دوران بعد از خروج این کشور از برجام اعمال کرده است، راهی برای بازگشت به برجام ندارد.
قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از همه کشورهای عضو می خواهد «اقداماتی که ممکنست برای پشتیبانی از اجرای برجام مناسب باشد، همچون با انجام اقداماتی متناسب برپایه برنامه اجرایی مندرج در برجام و این قطعنامه، از اقداماتی که اجرای تعهدات ذیل برجام را تضعیف می کند بپرهیزند».
هدف اصلی مذاکرات پیش رو باید اجرای کامل و مؤثر برجام و با هدف نرمال سازی روابط تجاری و همکاریهای اقتصادی پایدار با جمهوری اسلامی ایران باشد. بدیهی است برای بازگشت به برجام، ایران باید بتواند به صورت کامل از لغو تمامی تحریم ها منتفع شود. ایران آمادگی دارد تا در صورت عرضه تضمین، بررسی خسارات و لغو مؤثر و قابل راستی آزمایی تحریم ها، اقدامات جبرانی خویش را متوقف نماید.
بازگشت احتمالی آمریکا به برجام مورد توجه ما نخواهد بود مگر اینکه تضمین هایی عرضه گردد که تجربه تلخ گذشته تکرار نخواهد شد و شرکای اقتصادی ایران بتوانند با اطمینان خاطر وارد تعاملات اقتصادی پایدار و بدون نگرانی با ایران شوند.
آنچه که در مذاکرات آتی مشخص می باشد این است که ایران با حُسن نیت وارد مذاکرات می شود تا به یک توافق خوب برسد، اما درخواست های فرابرجامی را نخواهد پذیرفت و جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوعات فراتر از برجام وارد مذاکره نخواهد شد.
مایلم مجدداً تاکید کنم که این فرصت، پنجره ای نیست که تا ابد باز بماند و آمریکا و سه کشور اروپایی می بایست به خوبی این را درک کنند. جمهوری اسلامی ایران در کنار تلاش متین، قوی و فعال دیپلماتیک برای لغو تحریم های ظالمانه ایالات متحده، همزمان برنامه مؤثری برای خنثی سازی تحریم ها و در سایه برنامه توسعه پایدار اقتصادی کشور دارد.
بی تردید تهران به همان میزان که متعهد به عدم انحراف برنامه صلح آمیز هسته ای خود است، متعهد به حفظ و صیانت از دستاوردهای دانشمندان و صنعت هسته ای صلح آمیز خویش هم می باشد و علیرغم تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی، هم دست از توسعه همه جانبه کشور در عرصه های صنعتی، تجاری، دریانوردی، فضایی، دفاعی، علم و فناوری، رشد فزاینده اقتصادی و …برنخواهد داشت.
ما معتقدیم توافق ممکن و دردسترس است اگر اراده سیاسی طرف های مقابل هم در عمل وجود داشته باشد.
علی رغم بدعهدی های غرب و بی اعتمادی به رویکرد و سیاست های غیرسازنده کاخ سفید، جمهوری اسلامی ایران با “اراده واقعی” و “حُسن نیت” در دور جدید مذاکرات وین تلاش خواهدنمود به «توافق خوب»، پایدار و قابل راستی آزمایی مؤثر در زمینه لغو تحریم ها برسد. تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از حُسن نیت و جدیت و منطق مذاکراتی تأمین کننده منافع و حقوق ملت ایران در وین و در میز مذاکرات فعالانه حضور دارد. من و همکارانم هم به پشتیبانی کامل از تیم مذاکره کننده و مذاکره کننده ارشد آقای دکتر باقری که دارای تجربه بالای مذاکراتی در این مساله است، مشغولیم و در صورت ضرورت با همتایان خود رایزنی بیشتری خواهم داشت.

منبع: