سلیمی در دیدار سفیر کره جنوبی در تهران: پیروی از سیاست های آمریکا قابل قبول نیست

به گزارش آذر عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عدم دسترسی ایران به منابع ارزی خود در بانکهای کره جنوبی، خلاف حقوق تجارت و بین الملل است و به هیچ وجه قابل قبول نیست.

به گزارش آذر به نقل از مهر، یون کانگ هیان سفیر کره جنوبی در تهران امروز (دوشنبه ۸ آذرماه) با حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ملاقات و گفتگو کرد.
سلیمی در ابتدای این دیدار سیاست جمهوری اسلامی ایران را توسعه ارتباطات با همه کشورها بر مبنای تعامل و حفظ منافع متقابل خواند و اظهار داشت: با عنایت به پیشینه ارتباطات تاریخی میان ایران و کره جنوبی، همواره روابط خوبی از گذشته برقرار بوده اما متأسفانه به علت سیاست اشتباه چند سال گذشته دولت کره جنوبی، جایگاه این کشور در افکار عمومی ایران به شدت خدشه دار شده است.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مسدود شدن منابع ارزی جمهوری اسلامی ایران در بانکهای کره جنوبی، خاطرنشان کرد: عدم دسترسی ایران به منابع ارزی خود در بانکهای کره جنوبی، خلاف حقوق تجارت و بین الملل است و پیروی از سیاست های خصمانه آمریکا به هیچ وجه قابل قبول نیست.
وی اضافه کرد: نخست وزیر کره جنوبی در مسافرت اخیرش به تهران وعده هایی جهت آزادسازی منابع ارزی ایران داد که تابحال محقق نشده و مشکلات کماکان باقی است. مقامات کره جنوبی باید در این خصوص گام مؤثری برپایه تعهدات بین المللی بردارند.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مشکلات بوجود آمده شرکتهای کره جنوبی برای شرکتهای خصوصی ایرانی، عنوان کرد: برخی از شرکتهای بخش خصوصی ایرانی به علت عدم اجرای تعهدات از جانب شرکای کره جنوبی خود متضرر شده و یا مبالغی از سرمایه هایشان نزد این شرکت ها باقی مانده و ضروریست هرچه سریع تر اقداماتی در جهت احقاق حقوق این شرکت ها هم از طرف دولت جمهوری کره صورت گیرد.
سلیمی در ادامه ضمن اشاره به تحریم های ناعادلانه کاخ سفید ضد جمهوری اسلامی ایران و رفتار غیرمسئولانه مقامات کره جنوبی جهت ارسال کمک های انسان دوستانه در مبارزه با ویروس کرونا، اظهار داشت: بعد از خروج آمریکا از برجام، کره جنوبی حتی از ارسال دارو به ایران که شامل تحریم بین المللی نبود هم خودداری کرد.
وی افزود: امیدواریم فروش ۵۰ میلیون دلار دارو و تجهیزات بهانه نشود چون که این مقدار در مقابل ۷ میلیارد دلار پول مسدود شده جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی و اعلام آمادگی ما برای خرید ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار دارو و تجهیزات پزشکی، عملاً صفر به حساب می آید.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کره جنوبی، اظهار داشت: اظهارات اخیر بنده در مجلس شورای اسلامی در خصوص عدم لزوم واردات لوازم خانگی کره ای به ایران هم برگرفته از نظر اکثریت ملت بزرگ و شریف جمهوری اسلامی ایران است.
کانگ هیان: دولت کره جنوبی دنبال آزاد سازی منابع ارزی ایران است
یون کانگ هیان، سفیر کره جنوبی در تهران هم در این دیدار ضمن اشاره به اشتراکات فرهنگی و مناسبات دوستانه دو کشور، اظهار داشت: تقویت و تحکیم همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران برای دولت و پارلمان کره جنوبی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
یون کانگ هیان ضمن اشاره به کاهش سطح مراودات اقتصادی و تجاری دو کشور بر تحریم های آمریکا ضد ملت ایران تاکید کرد و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی از ظرفیت بالایی برای افزایش سطح همکاریهای اقتصادی برخوردار می باشند و بنابراین از تدوام و گسترش مناسبات دوستانه بخصوص مراودات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران استقبال می نمائیم.
سفیر کره جنوبی در تهران اظهار داشت: در حوزه انرژی شرکتهای دو کشور همکاریهای خوبی داشته اند که هم اکنون به علت تحریم ها این سطح از همکاری مسکوت مانده است. امیدواریم با عنایت به تمایل شرکتهای کره ای در همکاری با ایران بزودی مذاکرات پیش رو نتیجه بخش باشد و تحریم های اعمال شده برداشته شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ابراز امیدواری نسبت به آزادسازی منابع ارزی ایران در بانکهای کره ای، خاطرنشان کرد: دولت کره جنوبی به دنبال حل این مورد است و در این راه تمام تلاش خویش را به کار خواهد گرفت.

منبع: