معاون رئیس جمهور: تصور این که در چندماه و یکسال همه مشکلات حل می شود، درست نیست

به گزارش آذر معاون اجرایی رئیس جمهور با یادآوری این که دولت در 3 ماه گذشته هیچ استقراضی از بانک مرکزی نکرده است، تصریح کرد: تصور این که در چندماه و یکسال همه مشکلات حل می شود، درست نیست.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا متن کامل گفت وگوی سید صولت مرتضوی، معاون اجرایی رئیس جمهور در برنامه “دست خط” به این شرح است:
یکی از بارهای مسئولیت دولت سیزدهم بخصوص سفرهای استانی بر دوش شماست.
بله. توفیق است که در رکاب ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران توفیق خدمتگزاری به ملت بزرگ و رشید ایران را داریم. سفرهای استانی آقای رئیس جمهور به دو دسته تابحال تقسیم شده اند. بخشی از سفرهای سرزده ای که تقریباً سه استان را به صورت سرزده تشریف برده اند و حدود 12-10 ساعت قبل آگاه می شویم که آقای رئیس جمهور سفر سرزده دارد. مصوبات سفر پس از تصمیمات و دستورات آقای رئیس جمهور تنظیم می شوند. دسته دوم سفرها که تقریباً 7 سفر برنامه ریزی شده آقای رئیس جمهور به 7 استان داشتند که اینها از قبل یعنی ابتدای کار تقریباً دو هفته پیش از سفر برنامه ریزی می شد و هم اکنون تقریباً یک ماه پیش از سفر برنامه ریزی می شود. چندین استان را برنامه ریزی می نماییم. استان منتخب در موعد مقرر مشخص می شود.
اولویت های استانی چگونه است؟
اساساً اولویت های استانی را به این شکل مشخص می نماییم که کارشناسان معاونت اجرایی و نهاد ریاست جمهوری به استان ها اعزام می شوند، با مسئولین و کارشناسان استان جلساتی دارند، جمع بندی می کنند و این جمع بندی را به تهران منتقل می کنند. ما هر هفته روزهای شنبه از بامداد اول وقت تا نماز مغرب و عشاء یک استان و پروژه هایی که توسط کارشناسان و مسئولین استان دسته بندی و جمع بندی شده است، در تهران با حضور نمایندگان تام الاختیار وزرا و سایر دستگاههای اجرایی بررسی می نماییم.
تقریباً روزهای شنبه مصوبات سفر نیمه قطعی می شوند. جمع بندی های لازم به عمل می آید و روزهای سه شنبه هر هفته یک جلسه دو سه ساعته با حضور معاون اول رئیس جمهور، یعنی به ریاست معاون اول رئیس جمهور و وزرای محترم مربوطه تشکیل می شود و این توافقات و این مصوبات جهت اجرا نهایی می شوند. پس از نهایی شدن، سفر صورت می گیرد، حین سفر امکان دارد به پاره ای از موضوعات پی ببریم یا مباحثی را آقای رئیس جمهور دستور بدهد که مجدداً آنها هم بررسی می شوند، نهایت امر در هفته بعد یعنی روزهای دوشنبه تا 4 شنبه هفته بعد مصوبات سفر استان نهایی می شود و با تایید آقای رئیس جمهور و ابلاغ معاون اول رئیس جمهور به استان ها و دستگاههای اجرایی برای اجرا ابلاغ می شود.
یعنی در دولت این مصوبات نمی آید؟
نه؛ ضرورتی ندارد که این مصوبات در صحن دولت بیاید و تصویب شود، به لحاظ این که مصوبات در قالب قوانین و مقررات هستند و در قالب اختیارات دستگاههای اجرایی، وزرا و مسئولین مرتبط می باشد.
برخی از صاحبنظران می گویند در این شرایط سختی که آقای رئیسی دولت را تحویل گرفته است امکان دارد این سفرها انتظارات مردم را بیشتر کند. برای ایجاد این تعادل چه فکری شده است؟
اولاً این سفرها فکر می کنم یک کلاس تکمیلی برای همه است. بعنوان مثال، در بعضی سفرها بعضی موانع وجود دارد که تازه کشف می شود و همانجا فی المجلس وزیر به این نتیجه می رسد این مشکل را باید حل کند. باور کنید با نامه، مکاتبه، پیگیری و پیرو این مباحث حل نمی گردد.
کارخانه هایی که آقای رئیس جمهور، کارگاه هایی که تعطیل شده و آقای رئیس جمهور بازدید می کند آنجا باید از نزدیک دید و فی المجلس تصمیم برای حل مشکل مردم گرفت. از طرفی، ارتباط با مردم است که مردم ولی نعمت ما هستند. اگر می خواهند به وضعیت دولت پی ببریم، اگر می خواهیم به وضعیت جامعه پی ببریم به سفره مردم نگاه نماییم، به وضعیت اشتغال نگاه نماییم، به صدمه های اجتماعی که فراروی جامعه ما به وجود آمده است، نگاه نماییم.
بعضی از آمارها موید این است که هر ماه از زمانی که دولت تحویل گرفته شده است حدود 10 هزار میلیارد تومان بابت هزینه هایی که در گذشته در پروژه های عمرانی شده است، تعهد بوجود آمده و اوراق دست مردم است که اوراق را به بانکها و دستگاههای اجرایی رجوع می کنند و باید تبدیل به ریال و نقدینگی شود و تحویل آنها داده شود و با این وضع، خوشبختانه در سه ماهی که گذشته است دولت سیزدهم تحت هیچ شرایطی دست خویش را در جیب مردم یعنی استقراض از بانک مرکزی نکرده است.
تا هم اکنون حرکت دولت را چطور دیده است؟ خود شما راضی هستید؟ در این برنامه آقای دهمرده از طرفداران آقای رئیسی بودیم، ایشان می گفت برای آقای رئیسی کار کرده ولی باید 3-2 کار ویژه می شد. شما وضعیت حرکت دولت را چطور می بینید؟
اینکه کسی تصور کند در 3-2 ماه و یک سال میتوان همه مشکلات را پشت سر گذاشت من فکر نمی کنم تصور مناسبی باشد اما شروع به کار دولت شروع به کار بسیار مبارکی است. اراده دولت برای حل مشکلات مردم اراده بسیار پولادین و مستحکمی است. امید دولت به حل مشکلات مردم امید بسیار زائدالوصفی است. بنابراین این مقدماتی که عرض کردم یک چشم انداز روشنی را فراروی دولتمردان قرار داده است که باید عزم خویش را جزم کنند. گریزی جز کار و کار و کار وجود ندارد.
چه شد که بر صندلی معاونت اجرایی نشستید؟ از آغاز زمزمه های وزارت کشور برای شما بود و جمع بندی چطور شد؟
همه اینها مباحثی بود که در فضای مجازی مطرح می شد. ما هم در فضای مجازی و جاهای مختلف به عنوان یکی از گزینه های وزارت کشور مطرح شده بودیم اما من فکر می کنم شاید نخستین یا دومین تصمیمی که آقای رئیس جمهور درباره وزارت کشور گرفته بود انتخاب آقای وحیدی بود، اما شما می دانید اساساً برای نوکری و خدمت خلق شده ایم، بنابراین آیت الله رئیسی پس از اینکه دولت رای اعتماد از مجلس گرفت از ما هم دعوت به کار کردند که در حوزه معاونت اجرایی و نهاد در خدمت ایشان باشیم و ما هم با طیب خاطر پسندیدیم و پذیرفتیم و خدا را شکر!
آقای رئیسی قوه قضاییه با آقای رئیسی قوه مجریه و رئیس جمهور با آقای رئیسی آستان قدس چقدر تفاوت دارد؟
هم اکنون احساس می کنم آقای رئیسی لطفی شامل حال ایشان شده که خداوند رحمان یک انرژی فوق العاده ای را به ایشان مرحمت کرده است. برخی مواقع بامداد 5: 30 فرودگاه هستیم، صبح روز بعد برمی گردیم، خیلی باانگیزه و پرانرژی است و با برنامه و منظم حرکت می کند. آقای رئیسی را در این بازه چنین یافتیم.
و کابینه چطور است؟
کابینه هم الحمدالله! بالاخره مستحضر هستید که یک کابینه از قبل تعیین شده نبوده است. خود آقای رئیسی هم عنوان کردند خیلی از آقایان را حتی پیش از این که دعوت به کابینه و عضویت در دولت کنم، ندیده بودم و نمی شناختم و رفاقتی نداشتم. بر مبنای سنجش هایی که صورت گرفت، معرفی هایی که شد، کار کارشناسی که انجام شد، کابینه شکل گرفته است. کابینه هم پا به پای آیت الله رئیسی درحال حرکت است اما فکر می کنم قدری فاصله داریم یعنی باید بیشتر تلاش نماییم تا بتوانیم به آیت الله رئیسی و نیازهای جامعه برسیم.
چیزی از آقای رئیسی نقل شد که صریح بیان نمودند که به اعضای دولت گفته ام ظرف یک سال ارزیابی می کنم و با کسی شوخی ندارم.
همچنین است. من هم احساس می کنم ایشان عهد اخوت با کسی نبسته است. وقتی حجت شرعی در بین باشد، زد و بندهای متعارف سیاسی و دوست بازی ها کنار می روند، چون این امانت است که ملت دست ایشان داده اند.
یکی از کارهایی که در این دولت صورت گرفت و به گفته خیلی ها یک ریسک بزرگ از جانب آیت الله رئیسی بود بکارگیری جوانان بود. این را قبول دارید؟
بله چون این حاصل تجربه ایشان است. هم در آستان قدس طیفی از جوانان را وارد کردند و خیر این کار را دیدند و هم در قوه قضاییه با عنایت به این که می دانید قوه قضاییه یک تشریفات خاصی برای رسیدن به مناصب دارد.
در هر جلسه ای که استانداری منصوب می شود آیت الله رئیسی پس از اینکه دولت رای اعتماد به یک استاندار یا چند استاندار داد، باردیگر استانداران را در جلسه هیئت دولت فراخوان می کند، مطالبی را مطرح می کند. یکی از مهم ترین سفارش های آیت الله رئیسی این است که از ظرفیت جوانان استفاده کنید.
استاندارهایی که مشخص شدند تعداد زیادی از جوانان هستند؛ با عنایت به تجربه استانداری شما و وزارت کشوری شما این مساله را چطور می بینید؟
از انرژی جوانی خیلی خوب میتوان بهره برد مخصوصاً جوانان خلاق و امیدوار امروز که هم صاحب دانش روز هستند و هم توانمندی های فردی دارند. حتما آیت الله رئیسی این سیاست و برنامه را دارد که از جوانان عزیز استفاده مطلوب بعمل آورد و این یک اعتقاد برای آیت الله رئیسی است، به لحاظ این که ایشان جوانان را تجربه کرده است.
آقای مرتضوی شاید اگر این سوال را نپرسم مردم بر من خرده بگیرند و حق هم دارند، مردم می گویند چرا گرانی ها کنترل نمی شود؟
تمام تلاش دولت این است که گرانی ها را کنترل کند، ولی اساسا شیپورهایی که در گذشته نواخته شده است هم اکنون صدای آن در می آید! تصمیمات غیرمنطقی که در گذشته گرفته شد بخش اعظمی از آنها هم اکنون خودنمایی می کند و اساسا تصمیمات امروز دولت هم در 6-5 ماه آینده خودنمایی خواهد نمود. همه اراده دولت بر کنترل و مهار گرانی و تورم است.
شما مستحضر هستید که جلسات آیت الله رئیسی با ستاد اقتصادی، با صاحبنظران در حوزه اقتصادی برگزار می گردد. همه تلاش این است که ان شالله مهار شود و سفره مردم یک تغییری داشته باشد. آیت الله رئیسی چند برنامه کوتاه مدت تعریف کرده اند. برنامه کوتاه مدت اول ایشان، مهار کرونا در کشور بود که خوشبختانه مشاهده می کنید دولت با توفیقات مطلوبی روبرو شده است. برنامه دوم، کنترل بازار است البته این برنامه ها تقدم و تاخر ندارند، همزمان با هم شروع شدند و بعضی از برنامه ها زودتر به نتیجه می رسند و بعضی از برنامه ها لزوم دارد زمان بگذرد تا ان شاءالله به منصه ظهور برسند.
در خبرها آمده بود معاون اول هم می روند و به صورت ناشناس قیمت ها را پیگیری می کنند و وزرای مربوطه را می خواهند که این هم پرارزش است. به نظر من کار خوبی است که در این وانفسا انجام می شود، اما مردم می گویند اثر ملموس این را باید دید. شما می گویید این اثر در 5 – 6 ماه دیگر دیده می شود؟
من امید دارم که ان شاءالله اثرات مناسبی تصمیمات دولت داشته باشد، نه این که معاون اول، بلکه همه دولتمردان کف خیابان هستند. اینطور نیست که فاصله اجتماعی با مردم در این عرصه داشته باشند. ما در بازار خرید می نماییم، بقیه وزرا و معاونین رئیس جمهور هم به همین سبک هستند. برخی مواقع در جلسات وقتی مبحثی مطرح می شود وزیر جهاد کشاورزی می گوید قیمت مرغ و تخم مرغ این است، یکی از دوستان می گوید نخیر، من روز گذشته خرید کردم و قیمت به این شکل است؛ یعنی همه آقایان حضور دارند.
خود شما خرید می کنید؟
بله. چرا خرید نکنیم؟
لبنیات، مرغ و تخم مرغ واقعاً درگیری مردم است. گوشت تا حدودی کنترل شده است، ولی قیمت ها طوری است که مردم عادی نمی توانند این اجناس را تهیه کنند.
من فکر می کنم بیشتر از هر کسی آیت الله رئیسی دغدغه مردم را دارد. ما از همین سفر زنجان که برمی گشتیم، در هواپیما از ابتدا تا آخر بحث آقای رئیس جمهور با وزیر جهاد کشاورزی و وزیر صمت و رئیس سازمان برنامه و بودجه همین مباحث بازار بود. نهایت امر در جمع بندی ایشان گفت باید تلاش نماییم که افزایش قیمت به هیچ وجه نداشته باشیم. ولی خب بالاخره پاره ای از مشکلات وجود دارد. مشکلات پیشبینی نشده و مشکلاتی از گذشته منتقل شده است.
و شرایط سخت کشور؛ اساسا کشور شرایط سختی دارد.
بله. مردم به زیبایی درک می کنند ما در شرایطی دولت را تحویل گرفتیم و آیت الله رئیسی در چه شرایطی بر مسند کار آمدند و چه مشکلاتی فراروی کشور بوده است. بحمدالله هم اکنون تلاش بر تأمین است.
نکته دیگری که پیش آمد قضیه آب بود که بحث اصفهان و استانهای دیگر بود. کشاورزان و مردم می دانند یکی از بزرگترین مشکلات دنیا بحث آب است و فقط مبحث کشور ما نیست. هم اکنون چند استان ما با این مشکل مواجه هستند؟
متاسفانه خشکسالی های پیاپی صدمه جدی بر منابع آب های جاری و هم منابع آبهای زیرزمینی وارد کرده است. راهکار چیست؟ استفاده مطلوب از آب.
مستحضر هستید در همین مدت تا جایی که ذهن من یاری می کند دو جلسه شورایعالی آب به ریاست آقای رئیس جمهور تشکیل شده است و همه دغدغه این است که مشکل آب کشور را برای بلندمدت حل و فصل کنند. یکی بحث انتقال آب از دریا به چند استان کشور مخصوصاً تا استان اصفهان، آب از خلیج فارس منتقل می شود و در بعضی استان ها از دریای عمان برنامه دارند، مطالعات خوبی که خوشبختانه صورت گرفته آب های ژرف هم با حفاری که صورت گرفته بسیار نتیجه بخش بوده است. اطلاعاتی که من دارم تا هم اکنون 3 چاه ژرف در استان سیستان و بلوچستان حفر شده و برنامه حفاری تعداد بیشتری در نظر است. در بعضی نقاط کشور هم آب های ژرف را شناسایی نمودند که امیدواریم بخشی با این شکل حل شود، اما بخش اعظم با مدیریت آب و استفاده مطلوب از آب حل می شود.
هم اکنون هر استانی که سفر کردیم تقریباً این 10 استان نخستین مشکل و نخستین چالشی که مردم مطرح می کنند مشکل آب است. مسئولین مشکلاتی که مطرح می کنند نخستین مساله آب است، به لحاظ این که بحران آب یک بحران جهانی است، جهان با کمبود آب روبرو شده است. حالا بنا به علل مختلف کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست. امیدوارم با تدابیری که صورت می گیرد ان شاءالله مردم عزیز کشور ما با کمکی که می کنند و با مصرف مناسبی که در حوزه های مختلف انجام می دهند، مخصوصاً در بخش کشاورزی ان شاءالله با مشکل کم آبی هم مبارزه شود و از خداوند رحمان طلب می نماییم با نزول باران رحمتش مشکلات کشور ما و همه مردم جهان را برطرف کند.
تعامل دولت و مجلس چطور است؟
بسیار عالی است. من فکر می کنم تعامل بسیار مطلوب است، هم مجلس در چهارچوب قانون عمل می کند و هم دولت مقید به اجرای قانون است. در عین حال هر کس به وظیفه خودش عمل می کند و دوستی ها و رفاقت ها به قوت خود باقی است و تعامل هم بسیار بالاست.
دورنمای این روابط را چطور می بینید؟ این ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی چطور می شود؟
در مورد ارز 4200 تومانی همه کارشناسان اعتقاد دارند که اگر ما یارانه را مستقیم به اهل آن واگذار نماییم، بهتر است؛ البته من در این عرصه خیلی مطالعاتی را انجام ندادم و حوزه کاری من نیست، هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.
و تیم اقتصادی چطور کار می کند؟ برخی فکر می کنند محسن رضایی از یک سو و آقای میرکاظمی و خاندوزی و آقای مخبر از طرفی، آیا هماهنگ هستند؟
هماهنگترین تیم اقتصادی می باشد که تابحال شکل گرفته است. آدم های سلیم النفس، کارشناس و صاحبنظری هستند که تمام هم آنها این است که گره ای از مشکل مردم باز کنند.
بحث های طلبگی هم سر جای خودش است.
اساسا. این که اختلاف نظر بین کارشناسان وجود داشته باشد امر طبیعی و بدیهی است.
(بخش دوم برنامه)
متولد 6 بهمن 1340 در باباحیدر فارسان هستید؟
بله. استان چهارمحال بختیاری.
پدر چه کاره بودند؟
پدر من چندین شغل داشتند. کشاورزی می کردند، مغازه داشتند، زمین خرید و فروش می کردند، به حل و فصل مشکلات مردم می پرداخت، چندین کار داشتند. کارهای مختلفی را انجام می دادند.
در قید حیات هستند؟
نخیر. چندین سال است که به رحمت خدا رفته اند.
خدا ایشان را رحمت کند. در همان فارسان زندگی می کردند؟
بله. در باباحیدر فارسان از استان چهارمحال بختیاری زندگی می کردند.
شما هم در کشاورزی و مغازه داری کمک می کردید؟
بله. به شدت کمک می کردم، ما هم دامداری داشتیم، هم کشاورزی داشتیم. دورانی که من مدرسه می رفتم، پس از اینکه از مدرسه برمی گشتم وظیفه من این بود که در زمان بهار از بیرون علفِ تر برای دام های داخل خانه بیاورم. زمستان هم به این شکل کمک می کردیم.
چه سالی ازدواج کردید؟
سال 61 ازدواج کردم.
چطور با حاج خانم آشنا شدید؟
آن زمان خیلی راحت بود. خواستگاری من در دوران دانش آموزی ام بود. من دبیرستانی بودم که به جبهه می رفتم. مرحوم پدرم گفت باید زن بگیرید. گفتم اگر زن بگیرم فکر می کنید جبهه نمی روم؟ گفت نه پسرم، به این نتیجه رسیدم که به سن بلوغ رسیدید و باید زن بگیرید. من به تکلیف خود عمل می کنم. اگر تکلیف شما این است که به جبهه بروید این کار را انجام دهید.
خیلی راحت بود و به شکل امروز نبود. مرحوم پدر من تقریباً جزو متمولین آبادی ما بود. اما همه اتاق هایی که داشتیم 5-4 اتاق بود که برادر بزرگم ازدواج کرده بود، زن برادرم و همسر من و مادرم با هم زندگی می کردند و چقدر آموزش دیدند و هر چه خیر می بینم از ازدواج بهنگام بود.
مهریه چقدر بود؟
مهریه صد هزار تومان بود.
از مادر می خواستید نکته ای بیان کنید که من کلام شما را قطع کردم، چیز خاصی می خواستید بیان کنید؟
مادر من نازنین بود. ایشان مانوس با قرآن بود، در آبادی ما هر کسی فوت می کرد ایشان تقریباً چند سوره قرآن برای متوفی می خواندند و در طول سال هم مرتب قرآن می خواندند. مخصوصاً ماه رمضان چندین بار قرآن را ختم می کرد و بسیار پُرکار بودند. من در دوران کودکی بامداد ها با صدای قالی بافتن مادرم از خواب بیدار می شدم. ما دام داشتیم و می رفت شیر دام را می دوشید، پس از آن فضولاتی که از دام باقی مانده بود جمع می کرد، بعد خمیر ور می آمد و می رفت نان می پخت. ما پیشرو یا پسرو بودیم و کارگران ما در زمینهای کشاورزی می رفتند و کسانی که همراه گوسفندان بودند آنها را می بردند و ایشان پس از پخت نان، ما برای صبحانه کارگران می بردیم. باز برای نهار این روند بود. ایشان بسیار زحمت می کشیدند.
با حاج خانم رابطه رفاقتی است؟
بله. با هم دوست هستیم، البته بار زندگی ما روی دوش حاج خانم است.
5 پسر دارید.
بله.
پسرها چه می کنند؟
مشغول هستند، یکی در همان استان چهارمحال بختیاری مشغول می باشد و 4 پسر دیگر در تهران هستند.
ایشان همان کسی است که روابط عمومی استانداری بود؟
یک زمانی بله.
که بخاطر دعوت آقای رئیس جمهور برکنارش کردند.
(می خندد) بله. دو تا پسر دیگرم یکی دانشجو است و دیگری دانش آموز است و دیگری شغل آزاد دارد و دیگری هم در شهرداری تهران کار می کند.
با همدیگر گعده هفتگی دارید که با هم گپ بزنید؟
ما اینجا با تمام بستگان خود گعده هفتگی داریم.
قبل از انقلاب فعالیت انقلابی داشتید؟
پیش از انقلاب چند معلم خوب داشتیم. همچون برادر عزیزم حاج محمد نیکخواه بودند. علاوه بر ایشان، طلاب انقلابی هم بودند. در آن حوادثی که در قم بوجود آمد و بعضی از علما مجبور شدند قم را ترک کنند، تعداد قابل توجهی در آن محله آمده بودند، البته لباس را درآورده بودند و منزل ما سکونت داشتند. مرحوم پدرم تعریف می کرد که این طلاب در منزل ما مخفی شده بودند. بنابراین مرحوم پدر ما روحیه انقلابی داشت به لحاظ این که انس با روحانیت داشت. به تبع از ایشان ما هم این روحیه را داشتیم.
جنگ که شد به جبهه رفتید.
بله. از آغاز جنگ رفتم، البته ابتدا به کردستان رفتم. پس از آن جبهه های جنوب بودم و یکی دو سال هم عضویت به عنوان نیروی ویژه در سپاه پاسداران داشتم و بعد تربیت معلم قبول شدم و همچنین ادامه تحصیل دادم. در سال اول و دوم فارغ التحصیلی از تربیت معلم من به عنوان معاون آموزش و پرورش انتخاب شدم. یک سال و خرده ای معاون آموزش و پرورش بودم.
معاون آموزش و پرورش کجا بودید؟
شهرستان فارسان چهارمحال و بختیاری. بعد بخشدار مرکزی شهرستان فارسان شدم. پس از چند سال به عنوان فرماندار شهرستان لردگان انتخاب شدم. بعد خراسان جنوبی رفتم که داستان خاص خودش را دارد. از استان چهارمحال و بختیاری به استان خراسان جنوبی رفتم. یکی دو سال توفیق داشتم خدمتگزار مردم خوب شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی بودیم.
پس از آن با آقای سید مرتضی بختیاری آشنا شدیم و ما را به سازمان زندان ها در قوه قضاییه دعوت کرد و به ایشان کمک می کردیم. چند سالی در خدمت آقای بختیاری بودیم که دولت نهم آمد و به عنوان استاندار خراسان جنوبی انتخاب شدم. تقریباً جزو نخستین استانداران بودم. بعد که به وزارت کشور آمدم و معاون سیاسی شدم از من سوال کردند هم اکنون منصب معاونت سیاسی مناسب تر است یا استانداری خراسان جنوبی؟ یعنی سوال این بود که خراسان جنوبی بهتر است یا تهران؟ گفتم یک ثانیه از آن به همه تهران می ارزد. من 4 سال در خراسان جنوبی احساس می کردم دائم درحال عبادت هستم.
با همه سختی هایی که وجود داشت؟
سختی نداشت؛ همه لذت و خدمت بود. باور کنید برای یک لحظه در آن 4 سال احساس خستگی نکردم. احساس این که کار دشوار می باشد نداشتیم. یک وحدت و انسجام و یک خدمت عظیمی به مردم آن خطه در جای جای آن منطقه بود و ما توفیق خدمت داشتیم.
به یاد دارم شما که استاندار خراسان جنوبی شدید نخستین سفر استانی دولت نهم به خراسان جنوبی انجام شد.
بله.
من آن زمان خبرنگار بودم و برای ما هم جالب بود و چنین سفرهای استانی را تجربه نکرده بودیم. واقعاً استان محرومی بود.
نگاه مدیریت به کشور تغییر پیدا کرد. نگاه از بالا به پائین تغییر پیدا کرد. نگاه خادم و مخدومی به وجود آمد. ایکاش این نگاه ها همواره باقی می ماند.
چی شد؟
آدم ها مختار هستند. این اختیار کار دست آدمی می دهد.
علت اصلی را چه چیزی می دانید؟
آدم ها اگر توفیقات خویش را لطف خدا نبینند و فرض کنند این توفیق را من بودم که به دست آوردم، گرفتار اعوجاج و صدمه می شوند.
سال 88 پس از یک فتنه بزرگ معاون سیاسی وزارت کشور شدید.
بله.
آقای نجاز از شما دعوت کرد.
بله.
خیلی سخت بود. زمانی مسئولیت گرفتید که شرایط سختی بود.
بله. واقع امر این است که عبور از فتنه لطف خدا را می خواهد و تدبیر انسان ها! فتنه گران ظلم بزرگی به اسلام کردند، نه فقط جمهوری اسلامی! جمهوری اسلامی به نقطه قوت اسلام تبدیل گشته بود. فتنه انگیزان تمام تلاش خویش را کردند این نقطه قوت را تبدیل به نقطه ضعف کنند. مشارکت وسیع مردم در انتخابات یک آورده بزرگی بود که امنیت جمهوری اسلامی را تضمین می کرد اما متاسفانه طراحی کردند تا این مشارکت بزرگ، این حضور معنادار مردم، این قوت و قدرت مردم را تبدیل به نقطه ضعف کنند.
دوران سختی در وزارت کشور بر ما گذشت. اخبار و اطلاعاتی که می رسید، طراحی هایی که دشمن می کرد، وزیر کشور هم مسئول امنیت داخلی بود. ما هم معاون سیاسی وزیر کشور و عضو شورای امنیت بودیم. تمام تلاش دستگاه ها این بود که دشمن را ناکام بگذارند.
آن زمان تلاش نمی شد با کسانی که اعتراض داشتند صحبت شود؟
مرحوم والده من برخی مواقع می گفتند «بر سیه دل چه سود خواندن وعظ!». مقام معظم رهبری در جایگاه رهبری و پدری جامعه همه اینها را دعوت کرده بود و با آنها صحبت کرد. چندین جلسه از تلویزیون مشاهده کردید بخشی که قابل پخش بود، پخش کردند اما متاسفانه دشمن تصمیم گرفته بود از قبل انتخابات این تصمیم را گرفته بود که نقطه قوت جمهوری اسلامی را تبدیل به نقطه ضعف کند.
ناگفته ای از آن زمان ندارید؟
تقاضا می کردند، می آمدند، بعضاً با برخی آقایان صحبت می شد و تقاضای تجمع به عنوان فلان جریان سیاسی می شد. می نوشت طبق بند فلان قانون اساسی من تقاضای تجمع دارم و می گفتیم طبق فلان قانون تجمع باید محور داشته باشد. باید کسی باشد که مسئولیت این تجمع را بپذیرد. کسی مسئولیت تجمع را نمی پذیرفت. بالاخره بعضی از خواص کم لطفی کردند.
روزگار سختی بود.
بله.
البته من معتقد هستم شما روزگار سخت تر هم گذراندید که انتخابات 92 بود. آن انتخابات هم کم نبود، خدای ناکرده قابلیت این را داشت با یک اشتباه یک آتش دیگری روشن شود.
خاطره ای خدمت شما عرض کنم. روز انتخابات بامداد اول وقت بود که آقای دکتر روحانی تماس گرفت و گفت آقای مرتضوی واقعاً دلواپس هستم. دلیل را پرسیدم. گفت فلان آقا که امین من است، شعبه دریافت رای فلان منطقه تهران رفته و دیده اسم آقای عارف که انصراف داده حذف نکرده اند. گفتم آقای دکتر حتما در شعبه نیست، اگر در شعبه است بیاورید و من بررسی می کنم. چون می دانستم این می تواند تبدیل به یک فتنه شود بلافاصله به صداوسیما اعلام کردیم که زیرنویس کند نظر به این که آقای عارف انصراف داده است بنابراین اسم ایشان از لیست حذف گردیده است و اگر در جایی وجود دارد مردم و متولیان انتخابات حذف نمایند که بعد کاشف به عمل آمد که خارج از شعبه دریافت رای کسی یک فُرمتی را چاپ کرده بود و اسم ایشان هم بود و می خواستند برنامه ریزی کنند!
انتخابات میلیمتری پیش می رفت. یعنی برخی مواقع آرای دکتر روحانی زیر 50 درصد می رسید و برخی مواقع 50 و خرده ای درصد می شد. یعنی اگر اینجا دقت کافی به عمل نمی آمد هر لحظه ممکن بود حقوقی تضییع شود، یا اشتباهی صورت بگیرد. لحظه به لحظه، شعبه به شعبه، روستا به روستا، بخش به بخش، شهرستان به شهرستان، استان به استان همکاران ما محکم ایستاده بودند و کارها را پیگیری می کردند. پس از آن، بعضی از حقوقدانان شبهه ایجاد کردند که «نصف به علاوه یک» یعنی 51 درصد! ما محکم ایستادیم و قبول نکردیم و گفتیم 50 درصد به علاوه یک رای!
از قبل ما، شورای محترم نگهبان و همگی دست در دست هم گذاشتیم و اعلام حقوق کاندیداها را داشتیم. آقای سلطانی فر که وزیر ورزش و جوانان بود، نماینده آقای روحانی در ستاد انتخابات بود. من به اتاق خودم بردمش و گفتم این مانیتوری که می بینم درباره مصرف تعرفه، کمبود تعرفه و غیره را شما هم مشاهده کنید. اطلاعات لحظه به لحظه می دادیم. وقتی نتیجه انتخابات را شمارش می کردیم پای مانیتور شمارشگر گذاشتیم. اعلام کردیم در تمام شعب دریافت رای…
می توانستید این کار را نکنید؟
بله. من معاون سیاسی وزیر کشور بودم و سال 96 به عنوان نماینده رسمی آقای رئیسی جلو درب وزارت کشور رفتم و من را راه ندادند. آقای ذوالفقاری پائین آمد و گفت به آقای مرتضوی اجازه دهید داخل بیاید.
درباره فتنه 88 صحبت شد و یاد یک صحبت شما افتادم که درباره آیت الله واعظ طبرسی که بیان کردید درباره فتنه خیلی سفت ایستاد با این که پیش از آن درباره بعضی از خواص نظراتی داشت. خاطره ویژه ای از ایشان دارید؟
مرحوم آیت الله واعظ طبسی وقتی پرده کنار می رفت و حق برای ایشان ثابت می شد سماجتی بر غیر حق نداشتند. همواره از حق پیروی می کردند. همینطور به پایداری جمهوری اسلامی و حفظ نظام جمهوری اسلامی از عمق جان وفادار بود. من در یکی دو جای سخنرانی ایشان دیدم، تمام قد فتنه را محکوم و مخالفت کردند.
بعد شهردار مشهد شدید و 4 سال این دوره را گذراندید.
بله.
به غیر از درگیری که با دیوان محاسبات پیدا کردید…
البته آن هم بودیم. آن دوره هم شهردار بودیم.
بر اساس قانون دیوان محاسبات نمی توانست ورود کند، یعنی شما نامه ای به رئیس مجلس نوشتید که در نهایت حق به جانب شما داده شد، ولی به رغم این به دیوان محاسبات جا دادید.
آن زمان کاملاً شفاف عمل می کردیم. جلساتی بود که شهرداران کلان شهرها بودند و به استناد قانون اینها حق ورود ندارند، در عین حال می گفتیم می خواهند چه کنند؟ بیایند، اما همواره متذکر می شدیم که بخاطر صیانت از قانون اساسی که حدود اختیارات شما بر مبنای قانون این است. تفسیر شورای نگهبان هم این مطلب را عنوان می کند، استفساریه از مجلس هم این را بیان می کند. در تفریغ بودجه هم باردیگر اختیار قانون اساسی داده شد که به نفع شهرداری ها بود. بنابراین اختلاف به این شکل بود. تمام کلانشهرها با هم بودند و اتفاقاً من هم بیشترین همکاری را داشتم، چون همواره به معاون اداری مالی می گفتم اجازه دهید بیایند. می گفتند خارج از وظیفه آنهاست ولی من اعتقاد داشتم بالاخره کمک می کنند و نهایتا آن مطلبی شد که ساخته و پرداخته شد و در سال 96 عنوان شد.
دو سال انفصال از خدمت برای شما زده بودند.
نه، یکی دو ماه بود
عصبانی هم می شوید! خبرنگاری از شما در زمان شهرداری پرسیده بود چرا کارهای شهرداری مشهد را تلویزیون نشان داده است شما گفته بودید مگر شما مدعی العموم هستید؟
(می خندد) آدم ها همیشه خوب نیستند. برخی مواقع من هم عصبانی می شوم و بعد هم پشیمان می شوم.
در سال 96 برای آقای رئیسی خیلی کار کردید.
کار کردم، البته نه خیلی!
واقعاً نگران از شکست ایشان نبودید؟
نه.
برخی از دوستداران ایشان نگران بودند ایشان 96 بیایند و شکست بخورد.
آقای رئیسی ابتدای کار به من گفتند من احساس تکلیف کردم. وقتی کسی احساس تکلیف می کند شکست و پیروزی برای او علی السویه است، به وظیفه اش عمل می کند. ما هم به تکلیف خود عمل کردیم. از روز اول هم احساس پیروزی نمی کردیم که ما می آییم به شرطی که 100 درصد پیروز شویم. اساساً انتخابات به صورت حتم و یقین قابل پیشبینی نیست.
آن مناظرات هم آقای رئیسی کسی بود که همه می گفتند چرا ایشان اخلاق را رعایت می کند! در هر دو مناظره اخلاق را رعایت کردند و حتی در جاهایی از این قصه ضربه خورد.
خاطره ای برای شما عرض کنم. آن شب اولی که مناظره بود ما در ستاد نشسته بودیم و دوستان زانوی غم بغل کرده بودند که چرا حاج آقا مطالب را بیان نمی نماید. گفتم آیا انتظار جامعه از شخصیتی مثل آیت الله رئیسی این است که هر چه می داند بگوید؟ دانسته های آقای رئیسی به لحاظ جایگاهی که داشت، نسبت به تمام سیاسیون کشور از همه بیشتر است و بیشتر بود اما آن چه وجه تمایز آیت الله رئیسی با سایرین است، همین مساله است؛ ایشان برای آبروی مردم عزت قائل است.
خیلی ممنون. با همه پرکاری تشریف آوردید.
خواهش می کنم.
من خداحافظی می کنم، آخر برنامه با دستخطی که آقای سید صولت مرتضوی به یادگار برای ما می نویسند.
«بسم الله الرحمن الرحیم.
خدا را شاکر و سپاسگزارم که توفیق خدمت به ملت بزرگ و شریف ایران را در طول حیات پربرکت جمهوری اسلامی ایران نصیب من فرمود و امیدوارم مشمول دعای خیر همگان قرار گیرم.
برنامه محوری دستخط که با همت برادر محترم جناب رنجبران مدیریت می شود سبب شد تا قدری از مکنونات قلبی و ناگفته ها را بیان نمایم.
امید است مورد رضایت خداوند رحمان قرار گیرد».