هشدار ایزدخواه نسبت به عواقب حذف ارز ترجیهی

به گزارش آذر نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به مخالفت نمایندگان مجلس با حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی، اقدام دولت در خصوص حذف ارز ترجیحی در بودجه 1401 را زیرکانه خواند و اظهار داشت: اگر راه حل ندارید، همچون شکار عبدالمالک ریگی در آسمان رانت خواران 65 میلیارد دلار ارز ترجیحی را پیگیری قضایی کنید.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، روح الله ایزدخواه در جلسه علنی امروز(سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک و تسلیت سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی، لایحه بودجه ۱۴۰۱ را «اولین آزمون دولت جدید و شخص رییس جمهور» دانست و اظهار نمود: انتخابات تمام شده است. شعارها باید عملیاتی شود. اینجا مجلس در رأس امور است و رفاقت ها نباید زبان و رأی ما را در احقاق حق مردم خنثی کند.
نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم در مورد حذف ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اظهار داشت: با وجود مخالفت اخیر مجلس، زیرکانه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ حذف گردیده است. امکان اظهار نظر اولیه برای ما سلب شده و این مسئله قابل اغماضی نیست. معنای حذف ارز ترجیحی در اوج تورم، گران کردن غذای مردم است. این تصمیم نشان از درماندگی در پیشبرد تغییرات اساسی و ساختاری است.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلان اینکه علت تورم، تخصیص ارز ترجیحی نیست، اظهار داشت: خلق نقدینگی توسط بانکها است. رییس جمهور محترم در زمان انتخابات فرمودند که بانکها را به خط خواهم کرد. راه حل کسری بودجه، کسر کردن از سفره و جیب مردم نیست. نتیجه اش تعمیق شکاف های اجتماعی و بزرگ کردن کیک اغنیا از محل نان و پنیر فقرا است.

محصولات اساسی کشاورزی را به قیمت جهانی از کشاورز داخلی بخرید
ایزدخواه در اظهاراتی انتقادی از نبود راه حل برای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اظهار داشت: اگر راه حل ندارید بر واردات نهاده ها نظارت کنید چونکه ۶۰ درصدش دست شرکت های دولتی و خصولتی است. اگر راه حل ندارید بازارهای میوه و تره بار را نظارت کنید چونکه بی قاعده ترین بازار دنیاست و هنوز بصورت دستی نظارت می شود. محصولات اساسی کشاورزی را به قیمت جهانی از کشاورز داخلی بخرید تا تولید کالاهای اساسی رونق بگیرد و مردم مرغ یخی خارجی نخرند.

رانت خواران ۶۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی را پیگیری قضایی کنید
نماینده مردم تهران در مجلس از انحصار و دلالی نهاده های دامی آگاهی داد و اظهار داشت: انحصار دلال مشهور را بشکنید و دست هزاران اتحادیه کشاورزی و روستایی را در تامین نهاده ها باز کنید. اگر راه حل ندارید، مافیا واردات دارو را مهار کنید یا همچون شکار «ریگی» در آسمان رانت خواران ۶۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی را پیگیری قضایی کنید چونکه اگر تنها ۲۰ درصد این رانت به بیت المال برگردد، مشکل کمبود ارز کشور برطرف می شود. اگر راه حل ندارید، بودجه ارزی و ریالی را هم تفکیک کنید تا بودجه دلاریزه نشود. زمانی که تئورسین های بودجه حسن روحانی، ایدئولوگ بودجه رئیسی شده اند، انتظاری نیست که چنین راهکارهایی را تجویز کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این ادعا که هنوز آموزه های نظریه منسوخ بازار آزاد و مکتب پولی دیده می شود، اظهار داشت: این یعنی ادامه همان راهی که اقتصاد کشور از اصلاحات ساختاری و نهادی به سیاست صنعتی، تولیدگرایی و خودکفایی را به سمت سیاست های صرف پولی و مالی نافرجان و دور باطل قیمت درمانی و در رأسش افزایش قیمت ها و پرداخت یارانه نقدی منحرف می شود.
او در آخر خطاب به سید ابراهیم رئیسی اظهار داشت: به شعارهای خود در ابتدای انتخابات توجه کنید و به پژوهشگران اقتصاد اسلامی در دانشگاه و حوزه دل ببندید. همان ها که با پول نماز و روزه استیجاری هزینه تحقیقات بنیادی خود در باب اقتصاد اسلامی و مردمی سازی اقتصاد تامین می کنند. نگذارید شما را مستأصل کنند و سوخت ادامه جریان تکنوکرات اقتصادی و مدیریتی را از سیاست های شما تامین کنند.

منبع: