خرازی: آمادگی کامل برای گفتگو باسعودی ها

به گزارش آذر رییس شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: ما آمادگی کامل را برای گفتگو با دولت عربستان در همه موضوعات دوجانبه و منطقه ای، داریم و خرسندیم که تا حالا چند دور گفتگو میان دولت های طرفین برگزار شده است.

به گزارش آذر به نقل از مهر، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سخنرانی خود که به صورت مجازی در جلسه عمومی «نهادها و نظم منطقه ای» در دهمین مجمع صلح جهانی ایراد کرد، اظهار داشت: بر مبنای بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد، دبیرکل آن سازمان موظف شده است از راه مشورت با کشورهای منطقه سازوکاری را برای ارتقای امنیت و ثبات در منطقه خلیج فارس پیشنهاد دهد، ولی متأسفانه این وظیفه تابحال مورد غفلت سازمان ملل قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به رغم برخی اختلافات جدی بین ایران و عربستان، اعتقاد دارد که این دو کشور می توانند مکمل ظرفیت های یکدیگر باشند، اضافه کرد: ما آمادگی کامل را برای گفتگو با دولت عربستان در همه موضوعات دوجانبه و منطقه ای، داریم و خرسندیم که با مساعی دولت عراق، تابحال چند دور گفتگو میان دولت های طرفین برگزار شده است.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه با اشاره به اینکه متأسفانه بعضی از دولت های منطقه در یک اشتباه محاسباتی مهلک به دنبال باز کردن پای رژیم آپارتاید جنگ افروز اسرائیل به این منطقه هستند، اظهار داشت: آنها حتی از نرمال سازی روابط فراتر رفته، در جهت هم پیمانی با رژیم صهیونیستی گام بر می دارند. این یک اشتباه راهبردی بزرگ است که زمینه تنش و درگیری را در منطقه با سرعتی سرسام آور بالا خواهد برد. جمهوری اسلامی ایران پیشاپیش نسبت به تبعات حضور اسرائیل در منطقه خلیج فارس اخطار می دهد و آن کشورها را مسئول هرگونه تبعات خطرناک آن می داند.
خرازی با اشاره به اینکه منطقه خلیج فارس نیازمند سازوکاری امنیتی است که از هژمونی هر قدرتی، چه منطقه ای و چه جهانی، ممانعت کند، اظهار نمود: برای محقق شدن چنین هدفی باید اقدامات اعتماد ساز در حوزه هایی همچون مدیریت آب، محافظت از محیط زیست، ایمنی هسته ای، امنیت انرژی، جهانگردی، همکاری اقتصادی، تجارت، سرمایه گذاری، ریشه کن کردن فقر و توانمندسازی مردم در دستور کار همه کشورهای منطقه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه ایران همواره بر گفتگو بعنوان روشی کارآمد برای رفع سو تفاهمات، حل منازعات و تقویت اشتراکات تاکید دارد: اضافه کرد: حرکت به سمت ایجاد یک «مجمع گفتگوی منطقه ای» به حل مشکلات امنیتی منطقه کمک می نماید و گفتگوهای برادرانه، اما صریح و بی پرده میان کشورهای منطقه، بدون حضور و دخالت خارجی، کلید حل مشکلات است.
در ادامه این نشست، حاضران سوالاتی را از خرازی مطرح نمودند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سؤال که ملاحظات ایران برای حفظ ساختارهای امنیت منطقه ای چیست؟، خاطرنشان کرد: گفتگوهای میان کشورهای منطقه برای حل و فصل اختلافات ضروری می باشد. توسل به زور برای حل مسائل قابل قبول نیست و حصول صلح، صرفا از راه گفتگو قابل تحقق است.
وی در پاسخ به سوال دیگر یکی از شرکت کنندگان در این همایش در خصوص این که با عنایت به تجربه ایران در مورد مقابله با تحریم ها، چشم انداز تحریم های آمریکا ضد روسیه و همینطور شرکتهای چینی را چطور می بیند؟ اضافه کرد: همان گونه که خود مقامات آمریکایی اعتراف کرده اند، سیاست فشار حداکثری ضد ایران با شکست مفتضحانه روبرو شده که این امر مرهون تدابیر اتخاذ شده و مقاومت تحسین برانگیز ملت ایران بوده است. معتقدیم تحریم روسیه و چین هم با سرنوشت مشابهی مواجه می شود. تحریم ها بر اولویت ها و منافع ملی کشور تحت تحریم اثرگذار نیست. ایران تجربه خوبی در فائق آمدن بر تحریم دارد و به همکاری و رایزنی با روسیه و چین برای مقابله با تحریم ادامه خواهیم داد.
خرازی همینطور در مورد آینده و ظرفیت بالقوه همکاری ایران و چین بر اساس سند همکاری ۲۵ ساله بین دو کشور، اظهار داشت: در این سند بر جنبه های مختلف همکاری میان دو طرف تاکید گردیده است و سازمان های ذیربط مشغول بسترسازی برای عملیاتی شدن آن هستند. این سند می تواند عاملی برای تقویت رفاه مردم دو کشور باشد؛ ضمن آنکه این همکاری میان ایران و چین می تواند به نفع همه کشورهایی باشد که در حوزه ابتکار یک کمربند – یک راه قرار دارند.

منبع: