رئیسی در ۱۲ تنفیذ گذشته چه مقامی داشت؟

آذر: یک سال از روزی که رهبر انقلاب اسلامی حکم ریاست جمهوری آیت الله سید ابراهیم رئیسی را تنفیذ کردند، می گذرد. تنفیذی که در تاریخ 43 ساله جمهوری اسلامی، 13 بار انجام شده و 8 نفر را بر صندلی ریاست جمهوری اسلامی ایران نشانده است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ توانست با ۱۸ میلیون رای به ریاست دولت سیزدهم برسد و طبق رسم ادوار اخیر، در ۱۲ مرداد، مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبر انقلاب اسلامی برگزار گردید. مراسمی که به علت شرایط کرونائی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد.
تا کنون ۱۳ بار مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری برگزار شده و رئیسی که در سیزدهمین تنفیذ، حکم خودرا از رهبر انقلاب دریافت کرد دوران پر فراز و نشیبی را در این ۱۳ دوره پشت سر گذاشته است. رئیسی ۲۳ آذر ۱۳۳۹ در محله نوغان مشهد به دنیا آمده، تحصیلات ابتدایی خودرا در مدرسه جوادیه مشهد گذرانده و تحصیلات حوزوی خودرا در مدرسه نواب و بعد از آن در مدرسه آیت الله موسوی نژاد آغاز کرده است. وی در سال ۱۳۵۴ برای تکمیل تحصیلات حوزوی به حوزه علمیه قم و مدرسه آیت الله العظمی بروجردی رفته و مدتی هم در مدرسه ای که با مدیریت آیت الله پسندیده تحت نظر امام خمینی (ره) اداره می شد، تحصیل کرده است.
۱۳۵۸؛ دوران آموزش در زمان تنفیذ بنی صدر
نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۵ بهمن ۱۳۵۸ برگزار شد و سید ابوالحسن بنی صدر در این انتخابات با کسب بیش از ۱۰ میلیون رای به ریاست جمهوری رسید. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری بنی صدر در ۱۵ بهمن ۱۳۵۸ به علت وضعیت جسمانی رهبر فقید انقلاب اسلامی در بیمارستان قلب تهران با حضور اعضای شورای انقلاب که بعد از کناره گیری دولت موقت، اداره کشور را بر عهده داشتند و سایر مقامات کشوری و لشگری برگزار شد.
مراسم تنفیذ سید ابوالحسن بنی صدر در بیمارستان قلب تهران در این سال رئیسی ۱۹ ساله علاوه بر گذراندن دروس حوزوی، در دوره های کادرسازی آیت الله سید محمد بهشتی حاضر بود.
۱۳۶۰؛ دادیاری در زمان تنفیذ رجایی
با عزل سریع بنی صدر از ریاست جمهوری در سال ۱۳۶۰، دومین دوره انتخابات در دوم مرداد ۱۳۶۰ برگزار شد و محمدعلی رجایی با کسب بیش از ۱۲ میلیون رای به ریاست جمهوری رسید. مراسم تنفیذ حکم رجایی توسط امام خمینی (ره) با حضور مقامات کشوری و لشگری و در حالیکه نزدیک به یک سال از تهاجم صدام به ایران می گذشت در حسینیه جماران برگزار شد.
مراسم تنفیذ محمدعلی رجایی در جماران رئیسی که از سال ۱۳۵۹ وارد دستگاه قضایی کشور شده بود، در سال ۱۳۶۰ و در ۲۱ سالگی به عنوان دادیار کرج فعالیت داشت.
۱۳۶۰؛ دادستانی کرج در نخستین تنفیذ آیت الله خامنه ای
بعد از ترور و شهادت محمدعلی رجایی در شهریور ۱۳۶۰، سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ برگزار شد و آیت الله سید علی خامنه ای با کسب نزدیک به ۱۶ میلیون رای به عنوان سومین رییس جمهور انتخاب|شد. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری در ۱۷ مهر ۱۳۶۰ توسط امام خمینی (ره) با حضور مقامات کشوری و لشگری در جماران برگزار گردید. در این مراسم آیت الله خامنه ای که در ۶ تیر مورد سوءقصد قرار گرفته بود، با دست بانداژشده حاضر بود.
نخستین مراسم تنفیذ آیت الله خامنه ای در جماران رئیسی در این زمان با حکم علی قدوسی دادستان وقت کل انقلاب اسلامی به عنوان دادستان کرج در دستگاه قضایی خدمت می کرد. وی در تابستان ۱۳۶۱ در حالیکه ۲۲ سال داشت، همزمان با دادستانی شهر کرج، مسئولیت دادستانی شهر همدان را هم عهده دار شد. حضور همزمان رئیسی در این دو مسئولیت، برای مدتی ادامه یافت تا این که به عنوان دادستان استان همدان معرفی گردید و از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳، در این سمت حضور داشت.
۱۳۶۴؛ جانشینی دادستان انقلاب تهران در دومین تنفیذ آیت الله خامنه ای
چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ برگزار شد و این دفعه هم آیت الله خامنه ای با کسب بیش از ۱۲ میلیون رای برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب|شد. مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط امام خمینی (ره) در ۱۳ شهریور ۱۳۶۴ و با حضور مقامات در جماران برگزار گردید. این آخرین باری بود که رهبر فقید انقلاب حکم یکی از روسای جممهور را تنفیذ می کردند.
دومین مراسم تنفیذ آیت الله خامنه ای در جماران رئیسی در سال ۱۳۶۴ در دوران ریاست آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی بر دستگاه قضا، به عنوان جانشین دادستان وقت انقلاب تهران (علی رازینی) منصوب گردید و در همان دوران، امام خمینی (ره) با احکام ویژه و مستقیم، او را برای رسیدگی به مشکلات اجتماعی در بعضی استانها همچون لرستان، کرمانشاه و سمنان مامور کردند.
۱۳۶۸؛ جانشینی دادستان انقلاب تهران در زمان تنفیذ هاشمی رفسنجانی
با درگذشت امام خمینی (ره) در خرداد ۱۳۶۷، حضرت آیت الله خامنه ای از طرف نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به رهبری انقلاب اسلامی رسیدند و انتخابات پنجم ریاست جمهوری در ۶ مرداد ۱۳۶۸ برگزار و اکبر هاشمی رفسنجانی با کسب بیش از ۱۵ میلیون رای به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب گردید. مراسم تنفیذ حکم هاشمی رفسنجانی توسط رهبر انقلاب در ۱۲ مرداد ۱۳۶۸ و در جماران برگزار گردید. این آخرین باری بود که مراسم تنفیذ در جماران برگزار می شد.
نخستین مراسم تنفیذ هاشمی رفسنجانی در جماران رئیسی در این مراسم تنفیذ همچنان جانشین دادستان وقت انقلاب تهران (مرتضی اشراقی) بود اما در تابستان ۱۳۶۸ و با حضور آیت الله محمد یزدی در راس قوه قضاییه، رئیسی با حکم یزدی به سمت دادستان کل تهران منصوب گردید و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به مدت پنج سال این مسئولیت را بر عهده داشت.
۱۳۷۲؛ دادستانی کل تهران در دومین تنفیذ هاشمی رفسنجانی
ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۱ خرداد ۱۳۷۲ برگزار شد و هاشمی رفسنجانی این دفعه با کسب بیش از ۱۰ میلیون رای برای دومین بار به ریاست جمهوری رسید. در ۱۲ مرداد ۱۳۷۲ مراسم تنفیذ حکم هاشمی برای نخستین بار در حسینیه امام خمینی (ره) دفتر رهبر انقلاب با حضور مقامات کشوری و لشگری برگزار شد.
دومین مراسم تنفیذ هاشمی رفسنجانی در حسینیه امام خمینی رئیسی در دومین تنفیذ هاشمی رفسنجانی، همچنان دادستان کل تهران بود. وی در سال ۱۳۷۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب گردید و تا ۱۳۸۳ یعنی ۱۰ سال این سمت را بر عهده داشت.
۱۳۷۶؛ ریاست سازمان بازرسی کل کشور در نخستین تنفیذ خاتمی
در دوم خرداد ۱۳۷۶ هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و سید محمد خاتمی با بیش از ۲۰ میلیون رای به ریاست جمهوری رسید. نخستین مراسم تنفیذ حکم خاتمی در ۱۲ مرداد ۱۳۷۶ در حسینیه امام خمینی (ره) توسط رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد و مقامات کشوری و لشگری و میهمانان خارجی در آن حضور داشتند.
نخستین مراسم تنفیذ خاتمی در حسینیه امام خمینی رئیسی که در سال ۱۳۷۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور رسیده بود در نخستین مراسم تنفیذ خاتمی در سال ۱۳۷۶ در این سمت حضور داشت. باز کردن برخی از پرونده های جنجالی مفاسد اقتصادی همچون اقدامات وی در دوران ریاستش بر سازمان بازرسی کل کشور بود. رئیسی همین طور در سال ۱۳۷۶، به پیشنهاد تعدادی از اعضای مؤثر جامعه روحانیت مبارز همچون آیت الله محمدرضا مهدوی کنی و تصویب شورای مرکزی جامعه روحانیت به عضویت شورای مرکزی این تشکل روحانی اصولگرا درآمد.
۱۳۸۰؛ ریاست سازمان بازرسی کل کشور در دومین تنفیذ خاتمی
هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ برگزار شد و خاتمی این دفعه با بیش از ۲۱ میلیون رای برای دومین بار به عنوان رییس جمهور انتخاب|شد. دومین مراسم تنفیذ حکم خاتمی در ۱۱ مرداد ۱۳۸۰ در حسینیه امام خمینی (ره) توسط رهبر انقلاب اسلامی با حضور مقامات داخلی و خارجی برگزار شد.
دومین مراسم تنفیذ خاتمی در حسینیه امام خمینی در سال ۱۳۸۰ که خاتمی برای بار دوم تنفیذ شد، رئیسی همچنان رییس سازمان بازرسی کل کشور بود. در دوران ریاست آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضاییه، رئیسی در سال ۱۳۸۳ به عنوان معاون اول دستگاه قضا انتخاب گردید و ۱۰ سال هم در این سمت حضور داشت که پنج سال آن در دوران ریاست آیت الله صادق آملی لاریجانی بود.
۱۳۸۴؛ معاون اولی قوه قضاییه هاشمی شاهرودی در نخستین تنفیذ احمدی نژاد
با برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که برای نخستین بار در دو مرحله در ۲۷ خرداد و ۳ تیر ۱۳۸۴ برگزار شد، محمود احمدی نژاد با کسب بیش از ۱۷ میلیون رای به ریاست جمهوری اسلامی ایران رسید. نخستین مراسم تنفیذ حکم احمدی نژاد توسط رهبر انقلاب در ۱۲ مرداد ۱۳۸۴ با حضور سران قوا، مقامات کشوری و لشگری و میهمانان خارجی در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد.
نخستین مراسم تنفیذ احمدی نژاد در حسینیه امام خمینی در نخستین تنفیذ احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، یک سال از دوران معاون اولی رئیسی در قوه قضاییه به ریاست آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی می گذشت.
نخستین مراسم تنفیذ احمدی نژاد در حسینیه امام خمینی ۱۳۸۸؛ معاون اولی قوه قضاییه هاشمی شاهرودی و نمایندگی مجلس خبرگان در دومین تنفیذ احمدی نژاد
انتخابات ۱۳۸۸ در ۲۲ خرداد برگزار شد و محمود احمدی نژاد با بیش از ۲۴ میلیون رای به ریاست دولت دهم رسید. دومین مراسم تنفیذ احمدی نژاد در ۱۲ مرداد ۱۳۸۸ در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار گردید. مراسمی که تعدادی از مقامات همچون هاشمی رفسنجانی رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق در آن حضور نداشتند.
دومین مراسم تنفیذ احمدی نژاد در حسینیه امام خمینی در دومین مراسم تنفیذ احمدی نژاد در سال ۱۳۸۸، رئیسی همچنان معاون اول قوه قضاییه بود. رئیسی همین طور از سال ۱۳۸۵ و در انتخابات چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری از جانب جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تهران به عنوان نماینده مردم خراسان جنوبی به عضویت این مجلس درآمده بود. رئیسی از سال ۱۳۹۱ هم با حکم رهبر انقلاب به عنوان دادستان ویژه روحانیت منصوب گردید.
رئیسی در دومین مراسم تنفیذ احمدی نژاد در حسینیه امام خمینی
۱۳۹۲؛ معاون اولی قوه قضاییه آملی لاریجانی و دادستانی ویژه روحانیت در نخستین تنفیذ روحانی
یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار شد و حسن روحانی با کسب بیش از ۱۸ میلیون رای به عنوان هفتمین رییس جمهور انتخاب گردید. مراسم تنفیذ حکم روحانی از طرف رهبر انقلاب اسلامی در ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ در حسینیه امام خمینی (ره) با حضور سران قوا، اکبر هاشمی رفسنجانی رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر مقامات کشوری و لشگری و میهمانان خارجی برگزار شد.
نخستین مراسم تنفیذ روحانی در حسینیه امام خمینی با ریاست آیت الله صادق آملی لاریجانی بر قوه قضاییه، رئیسی همچنان سمت خودرا به عنوان معاون اول دستگاه قضا حفظ کرد و در نخستین مراسم تنفیذ روحانی، ۹ سال از معاون اولی رئیسی در دستگاه قضایی می گذشت. وی در این دوران همچنان دادستانی ویژه روحانیت و نمایندگی مجلس چهارم خبرگان رهبری را هم بر عهده داشت. رئیسی از اسفند ۱۳۹۴ بعد از درگذشت آیت الله عباس واعظ طبسی، با حکم رهبر انقلاب به تولیت آستان قدس رضوی (ع) رسید و تا اسفند ۱۳۹۷ در این سمت حضور داشت.
رئیسی در نخستین مراسم تنفیذ روحانی در حسینیه امام خمینی ۱۳۹۶؛ تولیت آستان قدس رضوی و رقیب انتخاباتی روحانی
انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار شد و روحانی این دفعه با کسب نزدیک به ۲۴ میلیون رای برای دومین بار به ریاست جمهوری انتخاب|شد. دومین مراسم تنفیذ حکم روحانی در ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ در حسینیه امام خمینی (ره) توسط رهبر انقلاب و با حضور مقامات کشوری و لشگری و میهمانان خارجی برگزار شد.
دومین مراسم تنفیذ روحانی در حسینیه امام خمینی در دومین مراسم تنفیذ روحانی در سال ۱۳۹۶، رئیسی که به عنوان یکی از کاندیداها با روحانی رقابت می کرد با وجود کسب بیش از ۱۵ میلیون رای، نتوانست روحانی را شکست دهد و به عنوان رقیب انتخاباتی و البته تولیت آستان قدس رضوی (ع) در مراسم تنفیذ حاضر بود. رئیسی همین طور در این دوران به عنوان نماینده خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری، سمت نایب رئیسی این مجلس را هم بر عهده داشت.
رئیسی در دومین مراسم تنفیذ روحانی در حسینیه امام خمینی ۱۴۰۰؛ تنفیذ با بیش از ۱۸ میلیون رای
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد و این دفعه سید ابرهیم رئیسی که از اسفند ۱۳۹۷ با حکم رهبر انقلاب به ریاست قوه قضاییه منصوب شده بود، با کسب بیش از ۱۸ میلیون رای به ریاست قوه مجریه رسید. مراسم تنفیذ حکم رئیسی توسط رهبر انقلاب اسلامی و در وضعیت کرونائی با رعایت پروتکلهای بهداشتی در ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ در حسینیه امام خمینی (ره) و با حضور مقامات کشوری و لشگری و میهمانان خارجی برگزار شد.
مراسم تنفیذ رئیسی در حسینیه امام خمینی

منبع: