بیانیه ستاد حقوق بشر به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

آذر: ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با صدور اطلاعیه ای ضمن گرامیداشتˮروز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانیˮ، از این روز به عنوان نماد انسان استعلایی در گفتمان کشورهای اسلامی در مقابل زیاده خواهی ها و هژمونی فرهنگی و سیاسی غرب یاد کرد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، متن این بیانیه به شرح ذیل است:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم
به ابتکار جمهوری اسلامی ایران، روز چهاردهم مردادماه (۵ اوت)، سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر اسلامی، روز “حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی” نامگذاری شده و مقرر گردیده کشورهای اسلامی هر سال این روز را در سطح ملی خود گرامی بدارند. اعلامیه حقوق بشر اسلامی در واقع تلاشی از طرف جامعه اسلامی برای ابراز هویت اسلامی خود در سطح جهانی و بیان دیدگاه ها و نظرات دین مبین اسلام درباب حقوق انسان هاست.

اعلامیه اسلامی حقوق بشر تصریح می کند که بر مبنای شریعت اسلام، حقوق بشر ناشی از کرامت و ارزش ذاتی انسان است و امت اسلامی رسالتی جهانی دارد و بااینکه بشریت به مراحل پیشرفته ای در علوم مادی دست یافته، اما نیاز مبرم به ایمان و معنویت برای پشتیبانی از حقوق و تمدن خویش دارد. گفتمان حقوق بشر اسلامی فرصت زندگی بهتر را برای همه انسان ها و ایستادن در کنار هم برای صلح و همزیستی مسالمت آمیز به ارمغان می آورد و قوی ترین محور اتحاد ملت ها و زبان مشترک همه ملل در صیانت از کرامت انسانی است.

غرب همواره کوشیده است تا با نادیده گرفتن فرهنگ دیگر ملل همچون کشورهای مسلمان، ارزش های لیبرال سکولار حاکم بر جامعه خودرا در پوشش حقوق بشر بر جهان تحمیل کند و از این منظر، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، نماد انسان استعلایی در گفتمان کشورهای اسلامی در مقابل این زیاده خواهی و هژمونی فرهنگی و سیاسی غرب به حساب می آید.

حفظ، اجرا و ارتقاء موازین حقوق بشر، یکی از اصلی ترین چالش های بشر بخصوص در جهان معاصر به حساب می آید، چونکه تحولات و وقایع اخیر در عرصه جهانی از آن حکایت می کند که کرامت انسانی، امروزه بیشتر از هر زمان دیگری در معرض تهدید و نقض قرار گرفته است. فقر، مخاطرات اقلیمی و زیست محیطی، سلطه جویی های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، جنگ و کشتار افراد بی گناه بخصوص غیرنظامیان، تحمیل تحریم های ظالمانه توسط نظام سلطه، پشتیبانی از گروههای تروریستی و تخریب حق بر توسعه از مهم ترین تهدیدهایی هستند که صلح جهانی را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد این تهدیدها به زیان بشریت افزوده می شود.

در نتیجه این تحولات، جامعه جهانی شرایطی را پشت سر می گذارد که با چالش های جدی در زمینه دستیابی به صلح، عدالت و امنیت انسانی رو به روست. بدون شک حالا، نوسازی جهان به الگوهای جدیدی نیاز دارد که در آن عقلانیت، عدالت و معنویت مهم ترین ارکان زیست مشترک بشر و تامین عدالت پایدار است.

ستاد حقوق بشر با اعتقاد به اینکه بشری که به بالاترین درجات علم مادی رسیده است، پیوسته و در هر زمان نیازمند تکیه گاهی ایمانی جهت پاسداری از تمدن خود و عامل حمایت کننده از حقوق خویش می باشد، گفتمان حقوق بشر اسلامی را فرصتی مغتنم برای اتخاذ اقدامات جدی و نجات حقوق بشر می داند. در واقع، شرایط فعلی حاکم بر عرصه بین المللی و ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی فعال در بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به منظور دست یابی به ابزار و راهکارهای نشر، ارتقاء و حفظ تعالی و ارزش های اسلامی در حوزه حقوق بشر و همین طور اهمیت ایجاد گفت و گو و تعامل میان مذاهب، ایجاب می کند که در روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی فرصتی برای امت اسلامی فراهم گردد که مسلمانان بتوانند در خلال آن، حقوق بشر اسلامی را به جامعه جهانی معرفی کنند.

ستاد حقوق بشر با تکیه بر اینکه امروز، علما، نخبگان و صاحبان علم جهان اسلام، آزادی خواهان جهان و سازمان های مردم نهاد مسئولیت خطیر تبیین حقوق بشر اسلامی و افشای سیاست دوگانه حقوق بشر غربی را برعهده دارند، از همگان دعوت می کند برای تحقق جامعه ای متعهد به رعایت حقوق بشر و کرامت انسانی و جهانی توام با صلح، امنیت و عدالت بیش از پیش عزم، همت و تلاش لازم را معمول دارند.

منبع: