مخبر خبر داد؛ تلاش دولت برای ثبت روز زیارت امام رضا (ع) به نام روز ملی زیارت

به گزارش آذر، معاون اول رییس جمهور اعلام نمود: دولت در تلاش است تا روز زیارت امام رضا (ع) به عنوان روز ملی زیارت ثبت گردد و امیدوار هستم شاهد تحقق این مساله باشیم.

به گزارش آذر به نقل از مهر، محمد مخبر در جلسه قرارگاه مرکزی خدمت رسانی به زائران حرم مطهر امام رضا (ع) در دهه پایانی ماه صفر که پس از ظهر امروز با حضور نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، معاون اجرائی رییس جمهور، استاندار خراسان رضوی و قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در مشهد مقدس برگزار شد، گفت: واگذاری مدیریت امور به دست مردم همیشه نتایج بهتری دارد و هرچه دولت بتواند انجام کارها را به خود مردم واگذار کند، شاهد رضایتمندی بیشتر مردم خواهیم بود.
وی با اشاره به دوبار بازدید خود از پایانه های مرزی غرب کشور در ایام پیک تردد زائران اربعین حسینی، اضافه کرد: عشق به امام حسین (ع) آستانه تحمل مشکلات زیارت را بالا می برد و انصافاً مردم در گذرگاه ها با وجود برخی محدودیت ها، صبورانه و بدون گلایه مندی دغدغه ها و نیازهایشان را مطرح می کردند.
معاون اول رییس جمهور افزود: امسال ایام زیارت اربعین با گرمای شدید هوا همزمان شده است و این امر مشکلات و نیازهای مردم را در گذرگاه ها دوچندان کرده و با وجود این که دولت و مردم عراق به طور تمام عیار و با همه وجود پای کار آمدند، اما ضعف برخی زیرساخت ها خصوصاً در آن سوی مرز مشهود است.
مخبر افزود: مردم عراق علی رغم مشکلات و محدودیت ها، انصافاً هرچه در توان دارند در طبق اخلاص قرار داده اند و در مواکب مسیر نجف تا کربلا پذیرای زوار امام حسین (ع) هستند.
وی با تأکید بر این که باید خدمت رسانی به زائران حرم مطهر امام رضا (ع) در دهه پایانی ماه صفر با محوریت مردم باشد و این امور به گروه ها و جریانات مردمی سپرده شود، اشاره کرد: برگزاری مناسب و مطلوب مراسم بیست هشتم ماه صفر و تامین نیازهایی نظیر اسکان، حمل و نقل و تغذیه زورا با کمک و مدیریت گروههای مردمی می تواند به نمونه و الگویی برای خدمت به زوار تبدیل گردد.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری این که جمع کثیری از شیعیان کشورهای دیگر همچون عراق، افغانستان و پاکستان همه ساله به زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) مشرف می شوند، بر اهمیت برنامه ریزی دقیق برای پذیرایی و خدمت رسانی ویژه به این زوار هم در پایانه های مرزی ورود به کشورمان و نیز در مدت اقامت در مشهد مقدس تاکید نمود.
مخبر در حاشیه این جلسه در گفتگو با خبرنگاران ضمن قدردانی از دولت، مردم و مرجعیت کشور عراق بخاطر تامین امنیت و پذیرایی گسترده از زوار امام حسین (ع) اظهار داشت: مردم عراق در تمام مسیرها، آنچه در توان داشتند را به صحنه آوردند و امیدوار هستم در مراسم دهه پایانی ماه صفر بتوانیم میزبانی خوبی برای زوار خارجی در مشهد مقدس انجام دهیم.
وی با تأکید بر این که برگزاری اینطور مراسمات دینی و مذهبی از جنس مردمی است و دولت باید تنها به عنوان تسهیل گر حضور داشته باشد، اشاره کرد: تامین برخی تدارکات و زیرساخت ها از توان مردم خارج است که دولت باید این امکانات را تامین کند اما محور اصلی و مدیریت کارها باید با ظرفیت های مردمی صورت گیرد.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: بعد از چند سال وقفه در تجمعات دینی و مذهبی ناشی از شیوع کرونا، امسال محدودیتی وجود ندارد و مردم با اشتیاق از این فرصت استفاده می نمایند تا در مراسم اربعین و ایام پایانی ماه صفر حضور داشته باشند و بطور قطع جمعیت زیادی از زوار به مشهد سفر خواهند کرد.
مخبر با اشاره به مصوبات و مباحث مطرح شده در این نشست، اظهار داشت: تصمیمات لازم برای پذیرایی از زوار امام رضا (ع) گرفته شد و آنچه در توان دولت می باشد برای این منظور در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا میزبانی مناسبی از زوار صورت گیرد.
وی اشاره کرد: دولت در تلاش است تا روز زیارت امام رضا (ع) به عنوان روز ملی زیارت ثبت گردد و امیدوار هستم شاهد تحقق این مساله باشیم.