سخنگوی کمیسیون آموزش: تاخیر در آماده سازی فضای آموزشی قابل قبول نیست

به گزارش آذر، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تعلل در آماده سازی فضای اموزشی برای شروع سال تحصیلی بصورت حضوری قابل قبول نیست و تمام مراکز آموزشی و دانشگاه ها باید اهتمام لازم را برای مهیا کردن زیرساخت های آموزشی در شروع سال تحصیلی به کار بگیرند.
رضا حاجی پور در گفت و گو با ایسنا، با تکیه بر ضرورت آمادگی فضای آموزشی کشور برای شروع سال تحصیلی جدید، بیان نمود: مسئولان آموزشی باید هرساله شرایط لازم برای حضور دانش آموزان و دانشجویان در شروع سال تحصیلی در فضاهای آموزشی کشور را مهیا کنند. حالا تعدادی از دانشگاه ها در همین تهران به دانشجویان اعلام نموده اند که در ۱۵ روز اول، آموزش بصورت مجازی دنبال خواهد شد تا خوابگاه های دانشجویان آماده شود و دانشگاه رسما اعلام نموده است که در ۱۵ روز اول خوابگاه دانشجویی آماده نیست.

ایجاد انگیزه برای حضور در محیط آموزشی مهم است
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در ادامه با اشاره به اینکه این مطالبه ما و خانواده هاست که فضای آموزشی بموقع برای حضور دانشجویان و دانش آموزان فراهم گردد، اظهار نمود: نمونه این موارد در فضای آموزشی مدارس نیز گاهی دیده می شود. فضای آموزشی برای حضور دانش آموزان در اقصا نقاط کشور از سیستان و بلوچستان گرفته تا استانهای مرکزی و غربی کشور باید از قبل آماده شود. انتظار می رود وزارت آموزش و پروش در جهت فراهم کردن فضای آموزشی مناسب با یک جاذبه خاص گام بردارد. دانش آموزان به ویژه سال اولی ها باید با جاذبه و انگیزه وارد فضای آموزشی کشور شوند.
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: دانش آموزان اساسا دوست دارند سال تحصیلی را با حضور معلم در کلاس شروع کنند. باید امکانات اولیه لازم برای آموزش در کلاس های درس و مراکز آموزشی مهیا شود. بنده از آنجائیکه معلم بودم می گویم که این انتظارات دو طرفه است. خانواده ها نیز باید دانش آموزان را برای حضور در محیط آموزشی آماده کنند. محیط آموزشی یک فضای جمعی است. هم خانواده ها در این حوزه مسئولیت دارند و هم مسئولان آموزشی نیز باید به فکر باشند.

ابزار آموزش باید از روز اول در اختیار معلم و دانش آموز قرار گیرد
ایشان در ادامه تصریح کرد: نباید فضای آموزشی بگونه ای باشد که دانش آموزان از محیط آموزشی فرار کنند. اثرگذارترین رفتارها همان رفتارهای اولیه است. برخورد ابتدایی معلمان و مسئولان آموزشی با دانش آموزان خیلی مهم است.
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس خاطرنشان کرد: از طرفی امکانات و لوازم آموزشی باید پیش از ورود دانش آموز در کلاس درس مهیا شود، دانش آموز باید کتاب خودرا از ابتدا داشته باشد. اگر این امکانات فراهم نباشد از ابتدا با یک خلاء آموزشی مواجه خواهیم شد.
حاجی پور اضافه کرد: معلم باید از بدو ورود کلاس را در دست بگیرد و نظم و انضباط را برای آموزش شکل دهد. اگر کتاب آموزشی مهیا نباشد ایجاد این نظم سخت خواهد بود. این که کتاب ۲۰ یا ۳۰ روز پس از شروع سال تحصیلی توزیع شود، شاکله آموزشی از دست معلم خارج می شود.
او در آخر با اشاره به اینکه همچنان کرونا روزانه جان عزیزان ما را می گیرد، تصریح کرد: رعایت پروتکلهای بهداشتی بسیار حائز اهمیت می باشد. پروتکلهای بهداشتی باید در مدارس و دانشگاه ها دنبال شود. ان شاءالله شروع سال تحصیلی خوبی داشته باشیم.