زارع در نشست خبری: ۱۰ همت از سهام دولت به صندوق تثبیت بازار سرمایه اختصاص می یابد

به گزارش آذر، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس اظهار داشت: به وزارت اقتصاد اجازه داده شد بمنظور پشتیبانی از سهامداران خرد تا 10 هزار میلیارد تومان از سهام دولت در شرکتها را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار دهد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، رحیم زارع در حاشیه جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۷ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی طی یک نشست خبری مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را تشریح نمود.
وی بیان کرد: ما از شروع هفته جاری مصوبات کمیسیون های تخصصی درباره ی بودجه را مورد رسیدگی قرار دادیم. سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز ۴۰ درصد تعیین شد، سهم شرکت ملی نفت نیز از کل صادرات نفت خام و میعانات گازی ۱۴.۵ درصد و سه درصد نیز سهم مناطق نفت خیز، گازخیز و توسعه نیافته شد ۴۲.۵ درصد سهم نفت در بودجه عمومی است. بودجه مربوط به منابع نفت و گاز و درآمدهای حاصل از صادرات و مشتقات آن و هدفمندی یارانه ها طبق جدولی مشخص شده که در آن همه چیز واضح و روشن است.
زارع افزود: وزارت نفت مکلف شد که اگر گازهای مشعل یا فلر را جمع آوری نکند، به ازای هر متر مکعب ۵۰۰ تومان جریمه می شوند. همین طور هدررفت گاز در شبکه سراسری تا چهار درصد قابل قبول است و غیر از آن به ازای هر مترمکعب وزارت نفت ۵۰ تومان جریمه می شود. کمیسیون تلفیق تصویب کرد که سقف تسهیلات مالی خارجی برای طرح های دولتی و غیردولتی در سال ۱۴۰۲ معادل ریالی ۳۰ میلیارد یورو شود همین طور به دولت اجازه داده شد تا سقف دو میلیارد یورو کمک های بلاعوض بین المللی از طرف مؤسسات و سازمان های بین المللی دریافت نمایند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ افزود: شرکت های دولتی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی – اسلامی ریالی با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود منتشر می کند. همین طور به دولت اجازه داده می شود برای تامین مالی مصارف این قانون تا ۱۸۵ هزار میلیارد تومان (همت) انواع اوراق مالی – اسلامی منتشر کند، دو همت هم مجوز انتشار اوراق برای کشاورزی افزوده شد به این معنا که در کل به دولت مجوز انتشار اوراق تا ۱۸۷ همت داده شد.
وی اشاره کرد: به شهرداری های کشور و سازمان های وابسته به آن اجازه داده شد با تأیید وزارت کشور تا سقف ۱۵ همت اوراق مالی – اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری ها منتشر کنند، علاوه بر این آنها می توانند تا سقف ۱۲ همت اوراق مشارکت با تضمین خود منتشر کنند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ افزود: پنج همت از سقف ۱۸۷ همت اوراق مشارکت برای تکمیل طرح های نیمه تمام خوابگاه های متاهلی دانشگاهی و یا پروژه های تازه شروع شده برای خوابگاه های متاهلی اختصاص داده می شود. علاوه بر این دو همت برای این سقف برای آب، راه حوزه روستایی و عشایری هزینه خواهد شد. پنج همت هم مجوز انتشار اوراق مالی – اسلامی به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء داده شد.
زارع اظهار داشت: کمیسیون تلفیق در مصوبه ای به وزارت نفت مجوز داد که در سال آینده نسبت به فروش مواد اولیه قیر از محل تحویل نفت خام به پالایشگاه ها تا سقف ۲۵ همت اقدام نماید که این مبلغ در لایحه بودجه ۱۹ همت بود. همین طور به وزارت اقتصاد اجازه داده می شود بمنظور پشتیبانی از سهامداران خرد تا ۱۰ همت از سهام دولت در شرکتها را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار دهد. احیانا کمیسیون تلفیق از فردا بامداد وارد بررسی بخش های هزینه ای بودجه خواهد شد.

منبع: