در گفتگوی مهر با روحانی بررسی شد؛ رازهای استمرار انقلاب

به گزارش آذر، رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر با اشاره به اینکه راه امام، اندیشه ها و آرمان های ایشان برگرفته از قرآن بود، اظهار داشت: متأسفانه خیلی از متولیان امور و متصدیان امر شناختی از امام ندارند.

حمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به راز استمرار انقلاب، گفت: راه امام، اندیشه ها و آرمان های ایشان برگرفته از قرآن بود.
وی افزود: انقلاب اسلامی باوجود همه توطئه ها و نقشه های متعدد دشمنان که برای تضعیف آن دنبال می شد؛ به راه خود ادامه داده و استمرار یافته است.
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر اظهار داشت: ادامه انقلاب اسلامی و استمرار و تداوم انقلاب اسلامی ریشه در قرآن دارد ازاین رو هر آن چه که ریشه در قرآن داشته باشد استمرار می یابد.
روحانی با اعلان اینکه مساله دومی که سبب استمرار انقلاب اسلامی است، مردمی بودن انقلاب است، اضافه کرد: امام (ره) با ملت حرکت کرد و در گام نخست با اعلامیه ها، سخنرانی های و روشنگری های خود مردم را آگاهی و رشد سیاسی بخشید و آنها را به صحنه آورد بنابراین آنها هم با الهام از مکتب قرآن و راه امام (ره) به انقلاب دست زدند و پای آن ایستادند.
انقلاب اسلامی ریشه در مردم دارد
وی با تأکید بر این که انقلاب اسلامی ریشه در مردم دارد، اشاره کرد: توطئه ها و نقشه هایی که برای تضعیف انقلاب دنبال شده نتوانسته انقلاب اسلامی را از پای دربیاورد چون که مردم پشتوانه آن هستند.
انقلاب منافع توده های محروم را پس می دارد
روحانی اظهار داشت: انقلاب با توده های محروم هم راه است و منافع توده های محروم را پاس می دارد ازاین رو استمرار خواهد داشت.
وی با اشاره به پیوند انقلاب با معنویت و تلاش دشمنان برای هدف قرار دادن این مهم، افزود: از روزی که امام (ره) نهضت را آغاز کردند حرکتشان معنویت همراه با سیاست بود. روزی که ضد استکبار جهانی غرش می کردند لرزه بر اندام کاخ نشینان می انداختند.
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر بابیان این که امام (ره) مصداق آیه رُهْبَانٌ بِاللَّیْلِ لُیُوثٌ بِالنَّهَار (پارسایان شب و شیران روز) بود، اظهار داشت: ملتی که در مکتب امام (ره) تربیت شدند به دنبال معنویت بودند و به دنبال مادیات دنیا نبودند و در راه خدا شهید شدند.
روحانی اشاره کرد: افرادی که توانستند در طول ۸ سال جنگ تحمیلی با دست خالی ایستادگی کنند و حتی نگذارند یک وجب از خاک ایران اشغال بماند، برای این بود که معنویت و شهادت را دنبال می کردند.
وی با تأکید بر این که امام (ره) ملتی را تربیت کردند که ادامه دهنده راه امام حسین (ع) و شهدا بودند، اظهار داشت: دشمن به این مساله پی برد و متوجه شد تا زمانیکه ملتی با شهادت، فداکاری، از خودگذشتگی و معنویت ارتباط دارد را نمی توان آن ملت را از پای در آورد.
پیوند انقلاب و معنویت
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر مطرح کرد: دشمنان تلاش کردند با توطئه هایی مردم را از معنویت دور کنند اما باوجود همه این نقشه های شوم باز هم موفق نشدند؛ کار به جایی رسید که خیال کردند اگر اراذل و اوباش را به خیابان ها بکشانند و بی حجابی و بی بند و باری را رواج دهند حتما مردم از معنویت دور خواهند شد، اما بازهم موفق نشدند.
روحانی با تأکید بر این که مردم با حضور در شب ها قدر در ماه مبارک رمضان سیلی محکمی به توطئه گرها زدند، اضافه کرد: دشمنان با سم پاشی ها و تبلیغات خود نتوانستند مردم را با خود همراه کنند.
وی اظهار داشت: آمریکا پایان سال ۱۴۰۱ فکر می کرد در توطئه های خود ضد ایران پیروز خواهد شد در صورتیکه از حضور مردم در صحنه بی اطلاع بودند.
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر اشاره کرد: مردم باوجود همه فشارها با معنویت، شهادت و خداخواهی حرکت می کنند که این مهم در جهت پایداری انقلاب اسلامی مؤثر است.
متولیان امور باید در جهت تبیین و تشریح بیانات رهبری بکوشند
وی با اشاره به راه شناخت و تبیین راه امام (ره) به نسل جدید، اضافه کرد: مقام معظم رهبری در سخنرانی هایشان نکات بسیار مبهمی را شکافتند و امام (ره) را به مردم شناساندند اما متأسفانه متولیان امور که باید در جهت تبیین و تشریح بیانات رهبری بکوشند، یا غافلند یا خویش را به غفلت می زنند.
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر اظهار داشت: مقام معظم رهبری در سخنان خودشان بهترین طرح های سازنده و مفیدی و سرنوشت سازی را مطرح می کنند اما تنها به صورت تشریفاتی از تلویزیون پخش می شود در صورتیکه باید پیام های ایشان بلافاصله تشریح و تبیین شود. اما متأسفانه سخنان سازنده ایشان بایگانی می شود.
اعمال و گفتار خیلی از متولیان امور با راه امام همخوانی ندارد
روحانی با اعلان اینکه رهبر انقلاب در شناخت و تبیین امام (ره) برای نسل جدید بسیار اهتمام دارند، اشاره کرد: برای تبیین راه امام به نسل جوان ابتدا باید خودمان امام (ره) را بشناسیم. متأسفانه خیلی از متولیان امور و کارگزاران نظام شناختی از امام ندارند و اعمال، گفتار و کردارشان با راه امام همخوانی ندارد.
وی افزود: امام خط مقاومت را دنبال می کردند درحالیکه امروز خط مقاومت در کشور ما ضعیف شده است. خط مقاومت تنها استکبارستیزی نیست هرچند مبحث مهمی است بلکه صبر و صلابت، عدم تبعیض و همراه بودن با مردم است.
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر اشاره کرد: نباید یک مسئولی در کمال آرامش باشد اما در کنار آن مردمی برای نان شب محتاج باشند بنابراین این مساله نه تنها خط مقاومت نیست بلکه خط ارتجاع است.
در خط مقاومت تبعیض جایگاهی ندارد
روحانی بیان کرد: در خط مقاومت تبعیض جایگاهی ندارد، همراهی و همدستی وجود دارد. متأسفانه این مساله ضربه سنگینی را به کشور وارد کرده است.
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی ایران معاصر با تأکید بر این که برای شناساندن راه امام (ره) در گام نخست باید خودمان امام را بشناسیم و سپس راه ایشان تبیین نماییم، اضافه کرد: امام (ره) در نجف در هوای ۵۰ درجه در منزل خود نه یخچال و نه کولر داشت و هنگامی که از او سوال می شد در پاسخ جواب می دادند که مگر همه طلبه‎ ها کولر و یا یخچال دارند؟
روحانی در انتها با اعلان اینکه صحیفه امام باید مورد مطالعه قرار گیرد و پیام های امام شناخته شود، اشاره کرد: امام شخصیتی مردمی و زندگی فقیرانه ای داشت. امروز کسانی که می خواهند راه امام را دنبال کنند باید بدانند که ایشان چگونه زندگی می کرد.