سرسیم اردکی و کاربرد آن

سر سیم اردکی نیز همان طور که گفته شد یکی از انواع سرسیم است که از آن برای ایجاد اتصالی امن در انواع مختلف خودرو استفاده می شود.

در مجموع می توان گفت سه پارامتر اساسی وجود دارد که موجب می شود یک اتصال الکتریکی و یا برقی ایمن و اطمینان بخش به وجود آید. این سه مورد عبارتند از: وجود سیم مناسب برای استفاده در اتصال، وجود سرسیم اردکی مناسب و یا کابلشو مطمئن و سپس اتصال سالمی که باید بین این دو عامل، برقرار گردد. اگر یکی از این موارد نام برده از جمله سرسیم مورد استفاده برای برقراری اتصال، به درستی انتخاب نشود و یا عملکرد صحیحی نداشته باشد باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری می گردد و می تواند باعث خطراتی از جمله آتش سوزی شود.

بنابراین نقش سرسیم در یک اتصال الکتریکی و یا الکترونیکی نقشی غیر قابل انکار است. به طور کلی سرسیم و از جمله سرسیم اردکی، به بعضی از قطعات فلزی گفته می شود که از آن ها برای استفاده در سیم کشی های مختلف و برای کاربرد در ابزار و ادوات الکتریکی و برقی و یا خودرویی، استفاده می شود.

سر سیم اردکی نیز همان طور که گفته شد یکی از انواع سرسیم است که از آن برای ایجاد اتصالی امن در انواع مختلف خودرو استفاده می شود. چراکه سیم های افشان به طور معمول دارای حالتی پراکنده هستند. بنابراین امکان اتصالی کردن از طریق این سیم ها و یا حتی خطر برق گرفتگی وجود دارد. از طرف دیگر وجود این قطعه برای زیباسازی نیز مورد کاربرد است. از انواع سرسیم اردکی برای اتصال سریع در یک ترمینال استفاده های فراوانی می شود.

سرسیم ها دارای انواع مختلفی هستند و هر یک ازانواع مختلف سرسیم، مدل های مختلف و گسترده ای نیز دارند. از طرف دیگر کاربرد انواع سرسیم ها نیز در مواقع مختلف متفاوت است. همین عامل سبب می شود تا انواع سرسیم، از نظر ویژگی های ظاهری با یکدیگر تفاوت هایی را داشته باشند و از نظر ویژگی های فنی نیز با یکدیگر دارای تفاوت هایی باشند.

ابزار مورد استفاده در تولید سرسیم اردکی

اما آنچه مسلم است در ساخت انواع سرسیم از جمله انواع سر سیم اردکی، به طور معمول از ابزارهایی مانند فلزهای برنج استفاده می شود. هر چند در بعضی از موارد در تولید این قطعات از مس و فسفر برنز نیز کمک گرفته می شود. استفاده از طلا نیز در ساخت و تولید بعضی از انواع سر سیم مشاهده شده است. از طرف دیگر در تولید برخی از انواع سرسیم نیز از فلزات دیگری مانند آهن و یا استیل استفاده می شود.

با توجه به تفاوت هایی که انواع سرسیم با یکدیگر دارند و ضمن در نظر گرفتن تمامی این تنوعات، آنچه میان همه این انواع مختلف سرسیم مشترک است این است که این قطعات فلزی، دارای مقاومت الکتریکی و گرمایی کم هستند. از طرف دیگر خاصیت فنری به کار رفته در تولید این سرسیم ها از جمله سر سیم اردکی، که موجب شکل گیری حالت ارتجاعی در این قطعات شده است نیز در تمام این موارد قابل مشاهده است.

به طور کلی می توان گفت در هر نقطه و یا مکانی که سیم مورد استفاده قرار گرفته باشد حتما می توانیم رد و یا نشانی از انواع سرسیم و یا کابلشو را نیز مشاهده نماییم.

کاربرد سر سیم ها و سرسیم اردکی

سر سیم ها به طور معمول در تابلوهای برق استفاده می شوند. اما برخی از آن ها از جمله سرسیم اردکی در سیم کشی خودرو و سائل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول از سرسیم اردکی برای ایجاد امنیت در کار در انواع مختلف خودروها استفاده می شود . بنابراین سرسیم اردکی، از این طریق به سرعت بخشیدن به کار خودرو و راحتی عملکرد آن کمک می کند.

هم چنین انواعی از سرسیم ها در کامپیوترهای مختلف مورد استفاده شده است. بنابراین سرسیم ها در ابزار و مواد الکتریکی و الکترونیکی منازل نیز قابل مشاهده هستند. اما می توان گفت یکی از موارد عمده که می توانیم از کاربرد انواع سرسیم مشاهده نماییم و در زندگی روزمره با آن مواجه شویم در سوکت های برقی است که در اطراف خود میبینیم.

انواع سرسیم اردکی

سرسیم اردکی خود دارای انواعی است. از جمله انواع این نوع از سرسیم می توان به مدل های سرسیم اردکی دوخار و سرسیم مادگی اردکی اشاره کرد.

سرسیم اردکی دوخار

سرسیم اردکی دوخار را می توان در تمامی انواع مختلف سوکت ها از جمله سوکت های امولاتور، انژکتور پرایدها، انواع پژو مشاهده کرد. بنابراین و به طور کلی می توان این نوع از سرسیم اردکی را در انواع مختلف سوکت های خودرویی قفل دار مورد استفاده قرار داد.

سرسیم مادگی اردکی

سرسیم مادگی اردکی نوع دیگر این سرسیم است که به آن در اصطلاح ATX نیز گفته می شود. سرسیم مادگی اردکی دارای بال های بلند است. این نوع از سرسیم های اردکی به طور معمول در روکش انواع سیم قرار داده می شوند. هم چنین برای ایجاد قلاب های بلند نیز مناسب هستند و کاربردهای وسیعی در این زمینه نیز دارند.

نحوه تولید سرسیم اردکی

سرسیم های اردکی مانند سایر سرسیم های موجود، با استفاده از قالب های سنباده ماترسی تولید می شوند و هم چنین در تولید آن ها از دستگاه های پرس اتوماتیک نیز استفاده می شود. این پرس ها دارای انواع مختلف متوسط و سنگین هستند. در حقیقت استفاده از پرس های اتوماتیک در تولید سرسیم اردکی و سایر انواع سرسیم ها، روشی نوین در تولید این محصول است. قبل از این روش تولید برای ساخت انواع سرسیم، از روش های قدیمی از جمله پرس های دستی استفاده می شد.