در دومین مناظره مرحله دوم انتخابات؛ پزشکیان: آمریکا بایدتمام تعهداتش را انجام دهدتامابه برجام برگردیم

به گزارش آذر، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: آمریکا باید اول تمام تعهداتش را انجام دهد تا ما به برجام برگردیم.

به گزارش آذر به نقل از مهر، مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در قسمت اول دومین مناظره مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: پیش از این که وارد این بحث شوم دیشب اینگونه تداعی شد که من خدمت سردار ملی کشور شهید قاسم سلیمانی بی احترامی صورت گرفت. بنده ایشان را غرور ملی و خار چشم دشمنان می دانم و الگویی که اگر جوانان ما راه ایشان را ادامه دهند خیلی از مشکلات کشور را حل خواهیم کرد. چه در خارج به عنوان قهرمان ظلم ستیز و در داخل یاور همه افراد چه باحجاب چه بی حجاب.
وی اضافه کرد: از ابتدا گفتیم چارچوب قانون را اجرا می نماییم و مسیر سیاست های کلی نظام را طی خواهیم کرد.
آمریکا باید تمام تعهداتش را اجرا نماید تا ما به برجام برگردیم
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: یکی از مباحثی که وجود دارد این است که آمریکا باید تمام تعهداتش را اجرا نماید تا ما هم برگردیم. ما باید در مورد این مساله با دیگران هم صحبت نماییم تا چاره برون رفت از این قضیه چگونه است. با کمیسیون امنیت مجلس، شورای امنیت و … صحبت خواهیم کرد تا به زبان و نگاه مشترک برسیم.
پزشکیان اشاره کرد: وقتی وارد گفتگو می شویم اگر با یک گزینه وارد شویم اگر مورد اقبال قرار نگیرد قطع می شود. آیا در کشور تصمیم داریم فقط با یک گزینه وارد گفتگو شویم یا گزینه های دیگری هم داشته باشیم تا با عزت مصلحت حکمت به نتیجه برسیم. همیشه یک گزینه ممکنست منجر به شکست شود. این مساله هم به کارهای کارشناسی بر می گردد. ابتدا این که باید بدانیم آیا می خواهیم مشکلات با دنیا را حل نماییم یا خیر. اگر می خواهیم حل نماییم باید گزینه ها را بررسی نماییم.
وی افزود: اگر یک گزینه داشته باشیم و آنها هم نپذیرند یعنی می خواهیم تا آخر با همین نگاه با تحریم ها بمانیم. آیا به مصلحت است؟ هیچ حاکمیتی در داخل قفس نمی تواند به شکوفایی و پویایی برسد. برای رسیدن به شکوفایی ابتدا با کشورهای همسایه به تعامل برسیم و سپس با دنیا. لازمه این اقدام داشتن برنامه با بهره گیری از نظرات کارشناسان و چارچوب های قانونی می باشد.
هیچ وقت قرار نیست تمام تحریم ها را لغو کنیم
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: هیچ گاه قرار نیست تمام تحریم ها را لغو نماییم بلکه باید ببینیم ما چه می دهیم و آنها چه می دهند. ابتدا باید ببینیم می خواهیم مشکلات با دنیا را حل نماییم یا خیر و بعد گزینه ها را بررسی نماییم. باید آن چه که منجر به پویایی کشور می شود و به مصلحت کشور است را در دستور کار قرار دهیم و متخصصان باید راه برون رفت از این بن بست ها را پیدا کنن. به اعتقاد من باید از این بن بست ها خارج شویم.
پزشکیان بیان کرد: می دانید آلترناتیو یعنی چه؟ من می گویم با آلترناتیوها و گزینه ها می روم.
پزشکیان اظهار داشت: گفت و گو چاره دارد؛ پس از مذاکرات شما ایران تحریم شده است.
پزشکیان اظهار داشت: شما برنامه دارید؟ من اگر دروغ می گویم من را محاکمه کنید، اگر جلیلی دروغ می گوید، محاکمه اش کنید.
پزشکیان اظهار داشت: شما پشت پرده بودید دولت در سایه بودید، آن چه که برادرمان می گوید این آمار غلط است. روندی که پولی به جامعه آمده است با درصد رشد فرق می کند. چیزی که روز گذشته من به شما نشان دادم پولی است که دولت چاپ کرده است. این که ما چقدر پول مملکت را اضافه کردیم در این دوره آمارش معلوم است. زندگی مردم هم معلوم است.
مردم شما با پولتان می توانید بروید نان، خانه و گوشت بخرید؟
وی اضافه کرد: مردم شما با پولتان می توانید بروید نان، خانه و گوشت بخرید؟ چطور است که این ها نگذاشتند پول زیاد شود و روند مشکل ندارد پس چرا مردم گرفتار شدند؟ چرا بازنشسته ها دم مجلس می آیند و این ها کتکش می زنند؟ مگر نگفتند اشتغال دو برابر خواهد شد؟ مگر نگفتند سال یک میلیون مسکن ساخته می شود؟ مگر قرار نبود تورم را تک رقمی کنند؟ پدر مردم با این تورم ۴۰ درصدی در می آید.
این نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: بعد می گویند ما بلدیم و برنامه داریم، برنامه را با آقای رئیسی می دادید! مردم زمان آقای خاتمی وضعیت شما بهتر بود یا نبود؟ بدانید این آدم هایی که با این نگاه می گویند شما بلد نیستید کل بلد بودن این ها این است که در شورای امنیت رئیس بوده است! چند تا کاغذ را امضا می کرده است. آدمی که مدیریت نکرده است و حتی یک اداره را اداره نکرده است، حالا آمده است و برای مملکت می گوید من برنامه دارم.
وی اضافه کرد: روز گذشته سوال پرسیدم آیا دولت رئیسی برنامه داشت یا نداشت. اگر دولت رئیسی برنامه داشت پس این برنامه که شما آورده اید چه است؟ از این طرف می گویند شما قانون را اجرا نمی کنید و از سوی دیگر می گوید ما برنامه داریم. و در ضمن لطف کند بگویند برنامه شان چه است؟
وی اضافه کرد: همین امروز نزدیک ۱۵۰ اقتصاددان امضا کردند و از روند کاری ما دفاع کردند. این ها یه عده هستند و نشسته اند در جایی به نام دولت سایه و برای همه چیز تصمیم می گیرند و بعد می گویند ما اله می نماییم. در نظریه آدم می تواند هر حرفی بزند. شما دولت آقای خاتمی را مقایسه کن با حرف هایی که هم اکنون می زنی.
پزشکیان اظهار داشت: مردم شما اگر می خواهی رای دهی این حرف ها را که گروهی می نشینند تصور می کنند دنیا را می توانند درست کنند. گفتگو چاره دارد شما در تمام گفتگوهایی که در این مملکت رفتی انجام دادی پشت سرش قطعنامه ضد کشور انجام شده است. همان شهید سلیمانی به شما می گوید که مملکت را قفل کردید.
جلوی دیگان مردم تهمت می زند که من ادامه دهنده راه روحانی و دولت ایشان هستم
پزشکیان در قسمت سوم سخنان خود اظهار داشت: این می خواهد رئیس جمهور مملکت شود. جلوی دیگان مردم تهمت می زند که من ادامه دهنده راه روحانی و دولت ایشان هستم. جلوی مردم به افرادی که نیستند تهمت میزند و حاضر به گفتگوی رودررو نیست. مردم بدانند این روند و نگاه یعنی این.
وی افزود: شب گذشته دو مسیر و تفاوت ها را دیدید. سیاستگذاری از بالا و گروهی محدود بود. سیاستگذاری با مشارکت و خرد جمعی. من برنامه ریزی از بالا و آمرانه را قبول ندارم بلکه باید با مشارکت دستگاه های دولتی بخش خصوصی کارگران و اندیشکده ها، برنامه ریزی پشت درهای بسته و جمع محدود در دولت سایه زندگی مردم را بهتر نخواهد کرد.
گام اصلی در بهبود معیشت و پیشرفت کشور رفع تحریم و تعامل با جهان است
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: من به این شیوه پایان خواهم داد. گام اصلی در بهبود معیشت و پیشرفت کشور رفع تحریم و تعامل با جهان است من با سرعت اقدام خواهد کرد، اما معطل نخواهم ماند. همه مشکلات به سبب تحریم ها نیست.
وی افزود: من بدنبال جهش تولید با مشارکت مردم هستم. من برنامه خویش را برای اصلاح اقتصاد ایران اعلام کردم و بیشتر از ۱۴۰ اقتصاددان آنرا تأیید کرده اند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: اقتصاد ایران برمبنای با تعامل جهان، شایسته گزینی و مشارکت گسترده مردم اصلاح خواهم کرد. فکر غلط یعنی این که چند روز در انتخابات ریاست جمهوری دیدیم که بدون تعامل با دنیا می توانیم به رشد ۸ درصدی برسیم. مدیریت ضعیف یعنی فردی به مذاکرات می رود و نتیجه ارجاع پرونده به شورای امنیت سارمان ملل است.
پزشکیان اذعان داشت: رابطه غلط یعنی این که قهرمان ملی ما شهید سردار سلیمانی امینت عراق را تأمین کند و بازار اقتصاد به کسی دیگر واگذار شود. ما امروز با ۳ مشکل مواجهیم فکر غلط، مدیر غلط و رابطه غلط روز جمعه باید به این سه گانه غلط تمام کرد.
وی افزود: مردم من به شما دروغ نمی گویم. وعده های رویایی نمی دهم و قول های غیرعملی فریب نمی دهم اما تعهد می کنم که متخصص ترین افراد در اقتصاد را به کار بگیرم. تصمیمات اساسی با مشارکت مردم بگیرم و ثبات را به اقتصاد ملی برگردانم و مردم را بلاتکلیف نگذارم. مداخله های بیجای دولت در اقتصاد را از بین ببرم. ارتباطات مالی بین المللی را باردیگر برقرار کنم. برای رفع تحریم های ظالمانه یک ساعت وقت را تلف نمی کنم. برای بازرگانان و کارآفرینان ایران عزت بیاورم.
مردم تعهد می دهم برای تأمین معیشت و رفاه شما شب و روز نشناسم
وی بیان کرد: من بدنبال عدالت و رفع تبعیضم. مردم تعهد می دهم برای تأمین معیشت و رفاه شما شب و روز نشناسم و بالاخره تعهد می کنم که تلاش می کنم هیچ خانواده ایرانی نگران آینده فرزند خود نباشد. برای شما و برای ایران.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: علت این کارها، بکارگیری مدیران نالایق و غیر کارشناس اند. دور من می گویند آدم های بدی هستند دور اینها چه کسانی هستند؟ همان ها که از سفارت عربستان بالا رفتند.
پزشکیان اشاره کرد: مردم عزیز شما خودتان می دانید سفارت انگلستان و عرستان را چه کسانی اینطور کردند اساسا به گروهی که این فحش می دهد نبودند چونکه در این صورت زندان بودند بلکه افراد حاضر در دولت سایه هستند.
وی افزود: این راحت می گوید شما دولت سوم روحانی هستید. کسی که مقرر است رئیس جمهور شود تهمت می زند. بسیاری از افرادی که در ستاد من هستند غیر از دولت روحانی هستند. برای این قرارداد غلط خویش را می کشید که باردیگر احیا شود.
پزشکیان اظهار داشت: یک دروغ واضح است. من حزبی نیستم. رئیس جمهوری که مثل آب خوردن تهمت می زند فردا بر سر مردم چه بلایی خواهد آورد. رئیس دانشگاه بودم با برادران بسیجی در روستاها کارگری می کردم و ۶۰۰ خانه بهداشت ساختم. بنده به مشارکت مردم معتقدم و ۵۰ مرکز بهداشتی بدون ارتباطات ساختم. من نه حزبم، نه جناحم و نه دسته ام!
وی اضافه کرد: بیشتر گروه آقای قالیباف و شهید رئیسی با من کار می کنند. راه من راه مولا علی است. شاخص مردم هستند بارها این را اینجا گفتم. مردم هم اکنون ۶۰ درصد در انتخابات شرکت نکردند. ۶۰ درصد فعلا ما را قبول ندارد. اگر این تفکر بیاید تبدیل به ۲۰ درصد می شود و این ۲۰ درصد می تواند مردم را کمک کند؟
چه کسی گفته من با مسکن مهر مخالف هستم
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: چه کسی گفته من با مسکن مهر مخالف هستم. گروهی که تفکرشان این است و کسی را پیدا می کنند و من را به آن مرتبط می کنند.
وی اضافه کرد: راحت جلو چشم مردم به من می گوید تو حزبی تو ضد مردم هستی. منی که با مردم هستم و حزبی نیستم. این که در جلسه دانشجویی من یک حرف زدم این که در حاکمیت می خواهی چه کار می کنی. جلسه دانشجویی نیست.
پزشکیان: ما پرت انرژی داریم و این انرژی را کسانی که امکانات و منابع بیشتری دارند مصرف می کنند. هزینه را آدم هایی می دهند که برق و بنزین مصرف نمی کنند. حاکمیت سوبسید را به کسانی می دهد که پولدار هستند اگر مقرر است این مساله عادلانه مطرح شود باید این پول به همه داده شود. اما این که چگونه باید بدهیم، اعلام کردم بدون نظر کارشناسی و بحث گفتگو با مردم نباید اتفاق بیافتد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اما قرار نیست ما سوبسید را به پولدارها بدهیم ولی آن روستایی و محرومان هزینه گرانی آنرا بدهد. نگاه من این است اگر عدالت وجود دارد باید به محرومین برسیم. نباید با سوبسید دادن به من سفره نان محرومان را ساقط کنم. چرا کسی که خانه اش ۱۰ اتاق و چراغ دارد همان سوبسیدی را بگیرد که آن فقیر می گیرد. اگر نگاه عادلانه است باید سوبسید را به اقشار صدمه پذیر بدهیم.
اقتصاد مختص یک نفر نیست و اینطور نیست یک نفر برای کشور نقشه اقتصاد بکشید
پزشکیان در قسمت پنجم سخنان خود اظهار داشت: اولاً این بحثی که مربوط به انرژی بود آقای دکتر گریز زدن به آقای روحانی. روحانی به من چه ربطی دارد؟ دوما آن چه که من گفتم نگاه خودم است و از لحاظ قانونی باید اجرا شود.
وی اضافه کرد: اگر اینها طرح داشتند چرا زمان شهید رییسی اجرا نکردند؟ به این سادگی هم نیست یعنی در نظریه بگویند اله می کنم اما در عمل اجرا بشود از نظر علمی با هم فاصله دارد. ما باید واری نماییم مردم تحت فشار قرار نگیرند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: هم اکنون سالی ۵ میلیارد دلار پول سوخت می دهیم، ایا این سوبسیدی که می دهیم را باردیگر می خواهیم هزینه کنیم؟ نگاه ما در بورس همان نگاه آقای دکتر عبدو است. موضع ما روشن است.
پزشکیان بیان کرد: اقتصاد مختص یک نفر نیست و اینطور نیست یک نفر برای کشور نقشه اقتصاد بکشید بلکه مجموعه ای از اقتصاددانان بسته به تخصص نسخه می دهند و نقشه طراحی می کنند. کارشناسان مربوط به این رشته را به کار خواهیم گرفت که چگونه بورس را کنترل کنند.
وی افزود: اصولاً دولت نباید به تولید دستور دهد که چه کار کند. و با چه قیمتی تولید نماید. مداخله دولت در اقتصاد همان بلایی است که سر بازار، تولیدکننده و.. می آید. کار باید در روند کارشناسی باشد. موضع ما اعلام شده است. دکتر عبدو را همه می شناسند.
پزشکیان اظهار داشت: آن چه که ما در بورس انجام خواهیم داد ثبات و امنیت بورس را بر می گردانیم و کسری دولت را از بورس جبران نخواهیم کرد در صورتیکه دولت ها هم اکنون این کار را می کنند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اذعان داشت: دولت وقتی در قیمت گداری دخالت نکند و هر هفته قانون و تبصره ندهد و مداخلاتی در کار تولید نکند بی ثباتی خود به خود حل می شود و بورس راه خویش را می رود.
پزشکیان بیان کرد: اقتصاد بهداشت و درمان، بورس و … باهم زمین تا آسمان فرق می کنند و ما از کارشناسان استفاده خواهیم کرد. حل مشکل بورس ساده نیست. خود تحریم ها در بورس تاثیرات زیادی دارد بدین سبب تا آن زمان که مشکل تحریم حل نشود موج آن بر بورس اثرگذار خواهد بود.
وی در ادامه خطاب به جلیلی اظهار داشت: آقای جلیلی شما مثل آب خوردن تهمت می زنید و می گویید تو فلانی.
در حکومت جمهوری اسلامی هیچ انسانی نباید شب سرش را گرسنه بر روی تخت بگذارد
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: از خود من بپرسید که چه می گویم. حاکمیت در حکومت جمهوری اسلامی هیچ انسانی نباید شب سرش را گرسنه بر روی تخت بگذارد. در جامعه ای زندگی می نماییم خیلی ها در خیابان گدایی می کنند و شب در بیقوله ها می خوابند و ما ادعا می نماییم خیلی کارها می نماییم. کسی که بخوابد و به فکر مسلمانان نباشد مسلمان نیست.
پزشکیان: پس حاکمیت وظیفه دارد آنهایی که گرفتار هستند و نمی توان زندگی را تأمین کنند به هر شکل ممکن مشکلش را حل کند. وظیفه حاکمیت این است که نگذارد آوارگان بدون خانه بماند.
وی اضافه کرد: من تا هم اکنون از یک مریض یک ریال پول نگرفتم. من محرومین را درمان می کنم و شما بروید پولداران را درمان کنید. در روند حکومتی که من قدرتش را به دست بگیرم نمی گذارم فقرا و محرومین سرشان را گرسنه بر روی بالشت گذارند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: نخستین قدم شناسایی است. در جمهوری اسلامی فعلا نقشه ای برای این ها وجود ندارد هم اکنون به همه یارانه می دهد. اول باید بدانیم به چه کسانی باید یارانه بدهیم و چه کسانی ندهیم. این که می گویند این ها نقشه داریم نقشه شان را بدهند ببینیم چگونه است.
پزشکیان در قسمت هفتم سخنان خود گفت: وقتی آقای جلیلی اطلاعات غلط به مردم می دهد باید جواب بدهم. یک آدمی که می گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می کنم توهم برش داشته بود یا برنداشته بود؟ به چه گروهی می خواهد سبد دهد؟ من هم می گویم می دهم اما بر چه اساسی و چگونه؟
وی افزود: برمبنای آمار بانک مرکزی در دولت رییسی تورم ۵۲ درصد است. بدترین وضعیت تورم در این دولت رخ داده و این هم آمار رشد تورم هاست.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: مردم عزیز ببینید سفره های شما با ۱۰ برابر کردن خوب شده به ایشان رای دهید اما اگر بد شده بدانید با شما صادق نیستند و وعده هایشان را عملیاتی نمی کنند. تا دلتان بخواهد وعده می دهند. مثل این که من بگویم به کل مردم فلان امکانات را خواهم داد.
وی با اعلان اینکه ما قانون را اجرا می نماییم، اظهار داشت: در طرفداران من چپ، راست، مذهبی و بی تفاوت و بی نماز هم هست. بنده قانون را اجرا خواهم کرد آن چه که از نظر قانونی در اختیار باشد.
پزشکیان اشاره کرد: دولت شهید رییسی گفته بود یک میلیون مسکن می سازم اما منابع مشخص نبود. نتیجه این است که _ساخت مسکن_ فرقی با قبل نکرده است. علت هم این است که وعده داده اند و نتوانسته اند اجرا کنند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: نمی شود سالی یک میلیون مسکن ساخت و انچه اینها مدعی بودند را در حد توانم اجرا خواهم کرد. خارج از قانون نمی توان کاری کنم.
پزشکیان اذعان داشت: برای حل مشکل مسکن مسئله فقط این نیست. در سیاست های کلی مقام معظم رهبری طرح آمایش سرزمین دیده شده که طبق آن نباید شهرهای بزرگ بزرگ تر شوند و این که مردم از روستاها به حاشیه نشینی روی اورند؛ وقتی این مساله رخ دهد قیمت مسکن بالا می رود.
وی بیان کرد: بنده راهی که دولت رییسی رفته ادامه داده و قانون را پیگیری خواهم کرد و سیاست های کلی مقام معظم رهبری را اجرا کرده و توسعه متوازن را دنبال خواهم کرد. تهران در سالهای نه چندان دور مشکل آب پیدا می کند و اکنون درگیر فرونشست شده و منابع زیرزمینی رو به پایان است. اگر آمایش سرزمین در تهران اجرا نشود با فاجعه رو به رو می شود.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: دولت باید بتواند پولی به کارمندان خود بپردازد که در خانه خود زندگی کنند. چه کسی سبب می شود قیمت اجاره بالا رود؟ غیر از تورم است؟ تورم را دولت درست کرده و باید حقوقی که به پرسنل می دهی برمبنای تورم بدهی.
وی افزود: دولت ها برمبنای تورم پول نمی پردازند مشکل ایجاد می شود. دولت وقتی شبانه جیب مردم را خالی می کند نمی تواند مشکلات دیگر را حل کند. اگر جلوی تورم را بگیریم که راهکارهای مشخصی دارد و حقوق را متناسب بالا ببریم می توانیم به تعداد از مشکلات را حل نماییم.
علت تورم دولت می باشد که از جیب مردم پول برمی دارد
وی اضافه کرد: در دولت شهید رئیسی فقط مجوز مسکن دادند. اگر زمین هم داده شود با این حقوق ها و وضعیت کارمندان، حداقل یک میلیارد پول نیاز وجود دارد که امکانش نیست. چرا به مردم راست نگفتند. وقتی منابع نباشد هیچ دولتی نمی تواند این کار را کند. با حقوقی که به کارمندان می دهیم ۱۰۰ سال دیگر نمی توانند در تهران مسکن بسازند.
پزشکیان اظهار داشت: علت تورم دولت می باشد که از جیب مردم پول برمی دارد. دولت یا بزرگ می شود و در نتیجه ناترازی به وجود می آید و در ناترازی مجبور است پول چاپ کند و یا دولت از بانکها پول اضافه برمی دارد.. کاری که می توانیم در این قدم انجام دهیم.
وی اضافه کرد: اگر بتوانیم ارز وارد مملکت نماییم و صادرات نماییم می توانیم جلوی تورم را تا حدود زیادی بگیریم و فشار را از مردم برداریم. در موقعی که تحریم است در نهایت نرخها گران می شود و نمی توانیم خرید نماییم. تورم سبب می شود دولت دست در جیب مردم ببرد و قیمت را گران کند.
پزشکیان اظهار داشت: ما هم اکنون سوبسید یارانه بنزین برق را می دهیم. اگر بتوانیم آنرا کنترل نماییم می توانیم به مساله معیشت زندگی مردم برسیم. به هر کسی ارز ترجیحی داده شود، رانت است. باید ارز را تک نرخی نماییم به غیر از قسمت دارویی و نهاده ها. بازار خودش قیمت را تعیین می کند. چرا اقتصاد روز به روز بدتر می شود، چون دولت در آن دخالت می کند.
مردم را از زندگی ساده که باید کنند محروم کردیم
پزشکیان اظهار داشت: در مساله خودرو ما آمدیم بازار را بستیم واکسن ها را وقتی تولید می کردیم دولت قیمت گذاری می کرد. همان واکسنی که ما تولید می کردیم اگر ما تولید نمی کردیم و می خواستیم وارد نماییم صد برابر آنرا خرید می کردیم. دولت اجازه نمی داد ما در واکسن رقابت نماییم و مرزها را بسته بود. واکسن مزیت مملکت ما بود. دولت قیمت گذاری می کرد و ماشینی که مزیتی ما نیست مرزها را بستیم و این جنس را به مردم تحویل می دهیم.
وی اضافه کرد: قانون وجود داشته است که نگذاشتند. ما به کجا رسیدیم و چه کار کردیم که هم اکنون تازه نمی گذارند ماشین دست دوم وارد کشور شود. کسانی وجود دارند که نیازی نیست به آنها دلار بدهیم بلکه خودشان دلار دارند و می توانند خودرو وارد کنند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: وقتی می گوییم جنس خارجی بخریم خودمان آنرا ۱۰ برابر می نماییم و مردم می فروشیم. مردم را از زندگی ساده که باید کنند محروم کردیم. شما اگر رقابت را باز کنید و ماشین وارد مملکت شوند خود به خود این بازار خودش را تنظیم می کند.
وی اضافه کرد: اگر ارز کالاهای اساسی و دارو و غذا را تنظیم نماییم بازار خودش را تنظیم خواهدنمود و لازم نیست ما دخالت کنم.
پزشکیان در قسمت نهم سخنان خود اظهار داشت: اول یک تعرضی به آقای دکتر (جلیلی) بکنم؛ کارشناس ایشان فرقی بین لندکروز و ۴۰۵ را نمی داند.
پزشکیان اظهار داشت: من ابا دارم اسم ببرم مردم خودشان می دانند.
پزشکیان اظهار داشت: خیلی خوب، ندارید.
وی در ادامه در مورد بازنشستگان اشاره کرد: بیشترین دغدغه های این عزیزان در سنین بازنشستگی بیماریها و ناخوشی هاست. باید تلاش نماییم حداقل از نظر سلامتی برای بازنشستگان مشکل وجود نداشته باشد. مبحث دوم افزایش حقوق بازنشستگان متناسب با تورم است تا قدرت خریدشان افزایش یابد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: در همه دنیا در سنین بازنشستگی تسهیلاتی درباب حمل و نقل، سفر، گردش و … تخصیص می دهند تا از باقی مانده عمرشان لذت ببرند.
پزشکیان اشاره کرد: باید مواردی همچون سلامت و رفاه برای بازنشستگان برقرار شود. در صندوق های بازنشستگی سومدیریت داریم. هم اکنون دولت ۳۵۰ همت به صندوق ها پول می دهد اگر این روند ادامه یابد امکان ادامه کار وجود ندارد و باید سومدیریت در صندوق ها رفع گردد.
وی افزود: باید کاری کرد شرکتها و ساختمان ها و سرمایه های در اختیار اینها مورد استفاده قرار گیرد. می توان این شرکتها را هم فروخت و در بورس گذاشت و هم این که تنظیم گری کرد تا سرمایه بازنشسته ها ضرر ندهد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اذعان داشت: باید کارخانه ها و شرکتها و ساختمان هایی که در اختیار بازنشستگان است، طوری باید مدیریت شوند که به راندمان برسد نه این که ضرر بدهد. اگر قرار باشد سرمایه ما ضرر دهد و مدیری که در حزب و جناح است و صرفا پول می گیرد و ضرر هم می دهد، روند اشتباهی است.
پزشکیان اذعان داشت: نهاد تنظیم گر را در دل خود سازمان می توان ایجاد کرد چونکه نهاد جدید هزینه زاست. دولت ها عامل ایجاد تورم هستند. بازنشسته ها بدون هزینه باید خدمات درمانی داشته باشند.
وی بیان کرد: در ادارات ما بعضی افراد نیم ساعت هم کار نمی کنند و راندمان پایین است؛ چرا سازمان جدیدی درست کنیم؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: برنامه را چهار تا هیات علمی نمی تواند بنویسد؛ برنامه نویس باید بنویسد. به پیر به پیغمبر نمی شود با چند نفر هیات علمی برنامه نوشت؟
پزشکیان تصریح کرد: من دوره های مدیریت را در کشورهای مختلف دیده ام همچون آمریکا، انگلیس، سوییس، تایلند و ژنو. میدانم برنامه چیست.
وی افزود: برنامه های آقای جلیلی مبنای علمی ندارد؛ همانطور که می گویند «با یک میلیون تومان می شود شغل ایجاد کرد». مردم اگر وضع شما خوب است به این افراد رای بدهید اگر که نه رای ندهید.
پزشکیان اظهار داشت: من دوره دیدم. در دانشگاه هاروارد دوره دیدم. مردم شریف حرف هایی که ایشان می زنند و می گویند من بلد نیستم، اولاً من جزو هیچ حزبی نیستم. کارهایی که در استان انجام دادم، کارهای مدیریتی بود.
وی اضافه کرد: با وجود این که جزو هیچ حزبی نبودم در دوره آقای خاتمی وزیر شدم. دبیرکل بهداشت جهانی را آوردند تا کارهای من را نشان وی دهند و تعجب می کردند که ما این کارها را کردیم. آقای خاتمی با وجود این که من جزو حزبشان نبودم انقدر شخصیت داشت که من را وزیر بهداشت و درمان کرد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من فوق تخصص داشته باشم مفهوم آن این نیست که بتوانم مدیریت کنم. افرادی که آقای جلیل می فرمایند بسیار باسواد هستند و نخبه هستند اما این که بتواند در سیستم بهداشت و اقتصاد بهداشتی حرف بزند مفهوم آن این است که متوجه نیستند که چه حرفایی می زند.
وی اضافه کرد: بنده نه بی سواد هستم و نه وابسته به حزب هستم و نه خودم را از مردم جدا کردم. درون مردم بودم و با مردم زندگی کردم. این که می گویند دولت چندم فلانی هستم، تهمت است.
پزشکیان اظهار داشت: مقتدای من امام علی است و تا زنده هستم همان ایده را دنبال خواهم کرد. بسیاری از ستادهای شهید رئیسی برای ما کار می کنند بسیاری از ستادهای آقای قالیباف برای ما کار می کنند. با هم کار می کنند و این تفکر را قبول ندارد.
وی اضافه کرد: اما آخر کلام، هم میهنان عزیز، لحظه انتخاب نزدیک می شود نقطه نهایی اقدام شما فرا می رسد. برای ایران فرصتی فرا می رسد و فرصتی برای بازگشت به مردم و دوری از وضع خطیر موجود. من برای کوتاه کردن دامنه های تحریم تبعیض و تحقیر آمده ام. من آمدم تا حکومت صداهایی که شنیده نشده است را بشنود.
پزشکیان اظهار داشت: آمدم تا با تفاهم و توافق ملی سخنگوی همه محرومان و طرد شدگان باشم. من ادامه وضع ناعادلانه کنونی را خطیر و برای مردم غیر قابل تحمل می دانم. باید با هم نگذاریم که ایران روز به روز ناتوان تر و ملت آن فقیرتر شود.
وی اضافه کرد: من اینروزها گفتنی های بسیاری گفتم و هنوز ناگفتنی های زیادی وجود دارد. اگر با اعتماد شما انتخاب شدم پیگیر خواسته های شما خواهم بود. رای شما تکلیف سنگینی برای من خواهد بود. گردنم را در مقابل حرف هایم گرو می گذارم.
پزشکیان اضافه کرد: اما با شما گفتنی هایی دارم. آنهایی که نیامدند، با زنان بزرگوار، دختران و پسران با پیروان مذاهب، معلمان، کشاورزان مظلوم، کارگران کارآفرینان، اصناف و کارمندان زحمتکش دولت، با اهالی گرانقدر اندیشه فرهنگ هنر، با نیروهای نظامی و انتظامی، جانبازان، ایثارگران و خانواده های معزز شهدا، با توان یابان معلولان و ایرانیان دور افتاده از وطن، همه دیدیم در مرحله اول انتخابات ۶۰ درصد مردم نیامدند. این پیام برای حکومت معنا دارد.
وی اضافه کرد: من صدای این نارضایتی و قهر را قبل از این شنیده بودم و باز هم می شنوم. آنها از وضع معیشت خود به سطوح آمدند. از آینده بهتر ناامیدند بیشتر آنان به حق از تبعیض تحقیر و اجبار و فساد ناکارآمدی به جان آمدند. شهروندان از یک زندگی معمولی و بی دغدغه محروم شدند و حقوق قانونی و خواسته های جدید و قدیمشان در حوزه های مختلف نادیده گرفته شده است.
پزشکیان اظهار داشت: برای من شهروندان همه محترم هستند چه آنان که رای دادند و چه آنان که رای ندادند. همه ایرانی هستند و ایران از آن همه ایرانیان است. عهد همه ما در این انتخابات خلق فرصتی دیگر برای ایران است که فقط با شما شدنی است.
جلیلی در قسمت جمع بندی، اظهار داشت: مردم باردیگر وقت انتخاب است، انتخاب بین بازگشت به هشت سال تعطیلی کشور یا امتداد شهید رئیسی در احیای کارخانه هاست. حالا زمان اتلاف فرصت ها نیست، مردم عزیز ایران هم اکنون وقت نقش آفرینی برای جبران ۸ سال رکود و رشد اقتصادی صفر و بر باد رفتن سرمایه ها و نابود کردن فناوری ها و از بین بردن آنها است.
وی افزود: هم اکنون وقت انتخاب بین اداره کشور با لابی و بازگشت به دوران بهانه ها برای در رفتن از زیر بار مسئولیت یا مسئولیت پذیری و تلاش جهادی است. امان از بهانه ها. می گفتند بدون FATF نمی توان واکسن آورد، اما شد. می گفتند بدون توافق جدید نمی توانیم نفت بفروشیم اما شد. می گفتن بدون برقراری رابطه با فلان قدرت نمی توان صادرات غیر نفتی را افزایش داد اما شد و بسیار بالاتر از این هم خواهد شد.
وی اضافه کرد: می گفتند نمی شود به مردم زمین داد، شد و خیلی از بهانه تراشی ها. مردم عزیز هم اکنون وقت برای بهانه تراشی نداریم، یک جهان فرصت پیش روی ماست و با سرگرم شدن به اهداف دم دستی و ترفندهای سیاسی و دست کم گرفتن این فرصت ها و به سخره گرفتن آنها و با نشناختن ظرفیت مردم، این فرصت از دست می رود.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من از مسائل شما و دغدغه های شما اطلاع دارم. از مسکن و نگرانی ها و دغدغه های شما در رابطه با خانواده و جوانانتان خبر دارم و از دغدغه شما برای عزت و اقتدار ایران در جهان خبر دارم. تجربه ۳۵ سال کار من در سیاست خارجی، بنده را به این باور رسانده است که این مسائل با نگاه های دم دستی و طرح های شب امتحانی و این که بعداً بررسی می نماییم، حل نمی گردد، بلکه اشراف می خواهد و شجاعت ایستادن مقابل فساد داخلی می خواهد، شجاعت ایستادن مقابل فشار خارجی می خواهد و زمانی می توان مسائل روزمره را حل کرد که هدف را جهش گذاشت.
پزشکیان بعد از پایان مناظره
پزشکیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انچه که امروز در مناظرات صورت گرفت خوب نبود. معتقدم کسی که می خواهد قدرت را در دست بگیرد وبرای مردم خدمت کند قدم اولش این است که صادق و راستگو باشد.
وی افزود: این که در دیدگان مردم بگوید شما جزو فلان حزبی و گروهی صحیح نیست. پزشکیان اشاره کرد: گاهی برمبنای مستندات و تجربیات وسابقه ها حرفی زده می شود اما یک زمان هایی برای تخریب حرف هایی مطرح می شود که کار درستی نیست.
وی اظهار داشت: امیدواریم مردم پای صندوق های رای بیایند و نظر خویش را اعلام کنند. هیچ وقت با مردم ناصادقانه برخورد نخواهم کرد. به حرفهایم عمل خواهم کرد. تمام تلاشم را می کنم مملکت به عزت برسد.
پزشکیان بیان کرد: همه مردم در این حکومت مشارکت کنند. ۶۰ درصدی که نیامدند سرمایه های کشور ما هستند. تلاش نماییم برمبنای شایستگی کشور را اداره نماییم.

منبع: