ایران و عراق در یك بیانیه مشترك تاكید كردند عزم راسخ برای اجرای عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق

آذر: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در یك بیانیه مشترك بر توسعه و گسترش روابط دو كشور در همه حوزه های مورد علاقه تاكید نمودند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، متن این بیانیه مشترك كه در مسافرت رسمی حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی به عراق انتشار یافت، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
برمبنای دعوت رسمی، عراق میزبان جناب آقای دكتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات بلند پایه همراه ایشان بود. این سفر كه در تاریخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۷ (۱۱/۳/۲۰۱۹) آغاز شد، سه روز به طول انجامید. استقبال گرم عراق از جناب آقای دكتر روحانی، نشان دهنده عمق روابط صمیمانه دو كشور بوده و نقطه عطفی برای ایجاد همكاری راهبردی میان دو كشور و توسعه روابط بین دو ملت و دو كشور برادر در همه زمینه ها بر طبق همكاری عمیق و عدم دخالت در امور داخلی یكدیكر به شمار می آید.
عراق با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران اولین كشوری بود كه برای مبارزه با تروریسم به نمایش كمك های لجستیك و مشاوره ای به عراق مبادرت ورزید و در كنار این كشور مقابل تروریسم ایستاد، از موضع جمهوری اسلامی در كمك به عراق برای مبارزه با تروریسم قدردانی كرد. طرف ایرانی تصمیم عراق در خصوص اینكه در تحریم ها مقابل ایران همراه نخواهد بود را مورد تقدیر قرار داد. همین طور طرف ایرانی بر موضع ثابت خود در خصوص پشتیبانی از فرایند سیاسی در عراق كه با مشاركت همه مردم این كشور تبلور یافته است و باز پشتیبانی از تمامیت ارضی، حاكمیت ملی و همه اقدامات این كشور برای مبارزه با تروریسم تاكید نمود.
دو طرف گفتگوهای مهمی را در فضایی برادارانه، دوستانه و سازنده برگزار كردند و علاقمندی خودرا برای توسعه روابط سیاسی، امنیتی، اقتصادی، بهداشتی، تجاری، فرهنگی، علمی و فناوری و غیره ابراز داشتند. دو طرف، همین طور ضمن یادآوری عمق پیوندهای تاریخی، مردمی، فرهنگی، دینی و جغرافیایی میان ایران و عراق بر نزدیكی فرهنگی و تمدنی دو كشور تاكید نمودند. علاوه بر این دو طرف نقش دانشگاهها و مراكز فرهنگی، علمی، فنی و دانشگاهی را در این راستا یاد شده قرار دادند. همین طور طرف ایرانی اعلام آمادگی كرد تا تجارب علمی، پژوهشی و فناوری خودرا در اختیار طرف عراقی قرار دهد و متقابلا طرف عراقی آمادگی خودرا برای توسعه ظرفیتهای علمی و تجربه بین دو كشور اظهار داشت.
دو طرف همین طور شماری از موضوعات منطقه ای، چالشهای مشترك، مبارزه با تروریسم، همكاری برا ی تقویت امنیت و ثبات منطقه و بنیان نهادن همكاریهای اقتصادی كه به منافع و رفاه ملتهای این منطقه یاری رساند، مورد بحث و گفتگو قرار دادند. دو طرف با اشاره به سوژه امنیت منطقه و نقش اساسی آنان در شكوفایی اقتصادی و پیشرفت تجاری آن، بر این نكته تاكید كردند كه برقراری امنیت در منطقه مسئولیتی است كه بر عهده مردم آن است.
دو طرف همین طور بر عزم راسخ خود برای مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته فراملی كه امنیت و صلح منطقه را تهدید می كند و بر لزوم تلاش همه جانبه برای ریشه­كنی تروریسم در ابعاد سیاسی، مالی و فكری تاكید ورزیدند.
طرفین در باره مجموعه ای از موضوعات مورد علاقه گفتگو نموده و یادداشتهای تفاهم در زمینه هایی مانند نفت، تجارت، بهداشت، حمل و نقل ریلی میان شلمچه و بصره و تسهیل صدور روادید برای تجار و سرمایه گذاران دو كشور به امضا رساندند. همین طور دو طرف در مورد پیش نویس توافقنامه امنیتی گفتگو كردند و به منظور پیگیری های لازم و اتخاذ اقدامات اداری و قانونی، مقرر شد متن این پیش نویس، رسماً بوسیله مجاری دیپلماتیك نمایش گردد.
طرفین بر اهمیت ایجاد گذرگاههای مرزی جدید میان دو كشور، تأسیس شهركهای صنعتی مشترك، اجرایی كردن انتقال یكسره كالا میان دو طرف بدون نیاز به تخلیه بار در مرزهای بین المللی دو كشور تاكید نمودند. دو طرف همین طور در باره اعزام نیروی كار ماهر بین دو كشور و همكاری بهداشتی، درمانی، آموزشی، پزشكی، تجارت دارو و تسهیل ثبت شركتهای دارویی در دو كشور بحث و گفتگو كردند.
از طرف دیگر دو طرف بر به كارگیری تلاش خود برای افزایش حجم تبادلات در حوزه های تجاری، سرمایه گذاری، اقتصادی و خدمات فنی، مهندسی و صنعتی كه می تواند به توسعه هر چه بیشتر دو كشور و منطقه یاری رساند، تاكید كردند. در این راستا طرف ایرانی اعلام آمادگی كرد كه بوسیله نمایش خدمات و مشاركت شركتهای ایرانی در حوزه های یاد شده از بازسازی عراق پشتیبانی نماید. طرف عراقی باز از مشاركت شركتها و سرمایه گذاران ایرانی استقبال كرد و خواهان ارائه تسهیلات متقابل برای فعالیت شركتها و تجار عراقی در ایران به منظور تامین منافع مشترك گردید.
دو طرف همین طور راههای تسهیل صدور روادید برای شهروندان دو كشور با هدف گردشگری، زیارت، تجارت، گردشگری سلامت، زیارتهای دینی را مورد بحث قراردادند. همین طور در این راستا توافق شد كه صدور روادید برای تجار و بازرگانان هر دو كشور تسهیل شود. افزون بر این طرف ایرانی اعلام نمود كه از تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ ( یكم آوریل ۲۰۱۹) صدور روادید برای شهروندان عراقی بلاعوض خواهد بود. طرف عراقی باز اعلام نمود كه بعنوان عمل متقابل، همزمان با طرف ایرانی، همین اقدام را انجام می دهد.
درباب شط العرب، طرفین بر عزم راسخ خود بر اجرای “عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق” مورخ ۱۳ ژوئن ۱۹۷۵ و پروتكلهای ضمیمه و موافقتنامه های تكمیلی آن، با حسن نیت و با دقت، تاكید كردند و براین اساس، طرفین تصمیم گرفتند تا عملیات مشترك پاكسازی و لایروبی شط العرب را به منظور بازگرداندن كانال اصلی قابل كشتیرانی (تالوگ) برمبنای عهدنامه ۱۹۷۵ مذكور و پروتكل مربوطه آن در اسرع وقت آغاز كنند.
در قالب بند پیشین و بدون تأثیرگذاری بر مذاكرات طرفین در تعیین حدود مرزهای دریایی بین دو كشور، پایانه الامیه كماكان یك پایانه عراقی در نظر گرفته می شود.
طرف ایرانی ضمن ابراز مراتب سپاس و قدردانی خود برای استقبال و میهمان نوازی گرم عراق، برای دولت و ملت این كشور تداوم پیشرفت و شكوفایی را آرزو می كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*