مدیر کل مرزی وزارت کشور: فرماندار مریوان لیست کالاهای اساسی مردم این شهر را به ستاد تنظیم بازار کردستان اعلام نماید

آذر: مدیر کل مرزی وزارت کشور اظهار داشت: فرماندار مریوان کالاهای مورد نیاز این شهر را به استانداری کردستان اعلام نماید تا ستاد تنظیم بازار استان مانع خروج این کالاها شود.

شهریار حیدری در گفت وگو با ایسنا درباره ی اظهارات فرماندار مریوان اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار مشخص می کنند که چه کالاهایی استراتژیک بوده و نباید از کشور خارج شود. وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار این کالاها را به وزارت کشور معرفی کرده و ما هم لیست این کالاها را در اختیار استانداری های استانهای مرزی، گمرک، مرزبانی و نیروی انتظامی قرار می دهیم که آنها مراقبت کند که این کالاها از مرزها خارج نشود.

وی در ادامه اضافه کرد: خروج کالا از کشور مقررات و چارچوبی دارد که هم اکنون مراقبت می گردد که اگر کالایی از کشور خارج می شود، طبق قانون باشد. ما مراقبت می نماییم که حتی یک کالای استراتژیک از کشور خارج نشود. ما لیست کالاهای استراتژیکی که وزارت صنعت، و ستاد تنظیم بازار مشخص کرده را به استانداری های استان های مرزی، نیروی انتظامی و مرزبانی اعلام نموده ایم. به صورت مثال اکنون به ما اعلام شده است که گوشت یا برنج نباید از کشور خارج شود و ما هم مانع خروج این دو کالا شده ایم. تا این لحظه ما مانع خروج هر کالایی که بعنوان کالای استراتژیک یا اساسی به ما معرفی شده است، شده ایم.

حیدری در باره خروج کالاهای مورد نیاز مردم مریوان اظهار داشت: امکان دارد در این شهر چند کالا مورد نیاز مردم باشد ولی هنوز ستاد تنظیم بازار درباره این کالاها تصمیم گیری نکرده است ازاین رو فرماندار مریوان می تواند درخواست خویش را به ستاد تنظیم بازار استان کردستان اعلام نماید تا این ستاد راسا در مورد این کالاها تصمیم گیری کند.

محمد شفیعی فرماندار مریوان شامگاه دوشنبه(19شهریور ماه) در کارگروه توسعه صادرات و شورای ساماندهی مبادلات ارزی با اشاره به ورود تعداد زیادی مسافر از مرز باشماق به مریوان اظهار نمود: «در چند هفته گذشته روزانه 2 هزار و 300 نفر از کشور عراق وارد مریوان شده اند که اکنون به صورت ثابت حدود یک هزار و 100نفر مسافر در روز بوده است. با خریدهای زیاد روزانه این مسافران و بازگشت دوباره به عراق، کالاهای اساسی زندگی در مریوان نایاب شده و بحران جدی در حال شکل گیری است.»