عراقچی: اروپا ناتوان از ثبت ساز و کار مالی است، تا زمانی که به نفع مان باشد در برجام می مانیم

آذر: عراقچی اظهار داشت: هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار مالی بین ایران و اروپا را قبول کند؛ اتریش و لوگزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در همایش تحولات منطقه و نظام بین الملل ضمن تشریح روند مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 و سپس با 1+4 به مذاکرات عمان که در پشت صحنه به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا منجر گردید اشاره نمود و اظهار داشت: در آن مذاکرات آمریکایی ها قبول کردند بدون تعلیق غنی سازی و استفاده از حق غنی سازی مذاکره کنند. در ادامه در مذاکرات ژنو در سال 92 این بحث عنوان شد و آمریکا گفت بدون تعلیق غنی سازی و با غنی سازی حاضر به مذاکره هستند. از نزدیک شاهد شوک به اروپایی ها بودم و مجبور بودند مذاکرات با ایران را بپذیرند. یکی از آنها به شدت عصبانی شد و شاید روی هشتاد درصد آن خط کشیده بود. دو کشور دیگر اما خیلی مقاومت نکردند و در نهایت با اکراه پذیرفتند ایران غنی سازی داشته باشد. در ادامه مذاکرات مواضع اروپایی ها سخت تر از مواضع آمریکا بود و در نهایت که توافق به دست آمد وزارت خزانه داری آمریکا و اوفک آغاز به بدقلقی کردند. در حالیکه اروپایی ها اهتمام کردند از مزایای تعامل با ایران استفاده کنند.
وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام بالعکس دوره های قبل اظهار نمود: اروپایی ها در این مرحله سفت و سخت ایستادند و با اقدام آمریکا مخالفت کردند. ابتدا ترامپ تمامی تلاشش را کرد ما را در موضعی قرار دهد خودمان از برجام خارج شویم اما این اتفاق نیفتاد. بعد سراغ کنگره رفت اما اروپایی ها در کنگره آمریکا لابی کردند و کنگره تصمیم به خروج از برجام نگرفت. ترامپ پس از آن وارد مذاکرات دوجانبه با اروپایی ها شد اما آنجا هم مقاومت کردند و در نهایت ترامپ جز اینکه راسا از برجام خارج شود راهی برایش نماند.
عراقچی اشاره کرد: در دولت ترامپ قویا معتقد بودند که آمریکا در برجام ضرر کرده و امتیازات زیادی داده بدون اینکه امتیازی بگیرد خصوصاً مواضع منطقه ای ایران و سیاست های ضد استعماری تغییر نکرده و فروش نفت هم ادامه دارد از این رو از برجام خارج شد.
معاون ظریف در ادامه اشاره کرد: از وقتی آمریکا از برجام خارج شد اروپا تلاش نموده است خواسته های ایران در حوزه های مختلف همچون نفت و بانک تامین گردد و تا الان به صورت جدی به کار ادامه دادند.
عراقچی اظهار داشت: به لحاظ مواضع سیاسی اروپا در این شش ماه کم نگذاشته اما این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند که یکی از دلایل آن فشار آمریکا است که بسیار سنگین بوده است. آمریکایی ها هر کشوری که SPV در آن مستقر شود یا بانک هایی که با آن کار کند را تهدید کرده اند. با این وجود اروپایی ها تلاششان را متوقف نکرده اند. اما هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی این ساز و کار را قبول کند. اتریش، لوگزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است.
معاون وزیر امور خارجه اشاره کرد: چه اروپا نخواهد با ما کار کند و در حال بازی با ما باشد و چه می خواهد و قادر نیست، در نتیجه فرقی نمی نماید. نتیجه این است که اروپایی ها یا نخواستند یا نتوانستند کاری انجام دهند. اما ما تا زمانی که باقی ماندن در برجام به نفع کشور باشد در آن می مانیم و اگر این نباشد ماندن در برجام فایده ای ندارد. اگر تا الان ماندیم به این دلیل است که در ابعاد سیاسی و اقتصادی ماندن به نفع ماست. هم اکنون شرایط مطلوبی است اما این حتما پایدار نخواهد ماند و اروپایی ها باید بدانند این وضعیت نمی تواند به این شکل ادامه پیدا کند.
وی افزود: هزینه تحریم برای ایران کم نیست اما ما در نهایت راه خودرا پیدا خواهیم کرد. آنها باید بدانند کسی در ایران به خاطر تحریم های آمریکا دست خودش را بالا نمی برد. الان اجماع جهانی به نفع ماست و همه اعتراف دارند که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و سیزده گزارش آژانس سند حقانیت ایران است که به تعهداتش پایبند بوده است. انشالله اگر انسجام داخلی که محل بحث است باشد بهتر از گذشته با مسایل کنار خواهیم آمد.
وی با اشاره به اینکه اروپا باید مراقب صدمات فشارها و تحریم های آمریکا به شرکت ها و کشورهای اروپایی باشد اشاره کرد: چند مقام اروپایی به خود من گفتند که پس از برجام فهمیدیم چقدر به دلار وابسته هستیم و شرکت های ما به جای دستور گرفتن از دولت هایشان از وزارت خزانه داری آمریکا دستور می گیرند و اینکه آمریکا می گوید همه پشت اراده او بایستند برای اروپایی ها قابل قبول نیست. در جلساتی بودم در کمیسیون مشترک که مقامات اروپایی به مقامات آمریکایی می گفتند خروج شما (آمریکا) از برجام اعتباری برای ما و شورای امنیت نمی گذارد چونکه خروج آمریکا نقض قطعنامه 2231 است.
وی اظهار داشت: بدین سبب اگر اروپایی ها اگر کوتاه بیایند حاکمیت، اعتبار و امنیت آنها زیر سوال می رود. اگر اروپا فکر می کند منطقه غرب آسیا بدون برجام امن تر است می تواند امتحان کند. منطقه ما کلکسیونی از مسایل و مشکلات دارد آیا اروپا تحمل موج جدید تروریسم و مهاجرت و شروع بحران هسته ای را دارد! بی گمان هزینه از بین رفتن برجام برای اروپا بیشتر از آمریکاست.
عراقچی درانتها اشاره کرد: اگر اروپا تصور می کند برجام برای حاکمیت و امنیت و اعتبارش مهم می باشد باید آماده پرداخت هزینه برای آن باشد.