در دیدار با وزیر خارجه سوریه جهانگیری: بازسازی سوریه باید در دستور کار قرار گیرد

به گزارش آذر معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حضور هیأت بلندپایه ایرانی در جریان سفر خود به سوریه، اظهار داشت: مبحث بازسازی سوریه باید در دستور کار قرار گیرد و جمهوری اسلامی ایران با حضور هیأتی بلندپایه نشان داد که در این باره عزم راسخ دارد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در جریان سفر به سوریه در دیدار با ولید معلم وزیر امور خارجه این کشور با بیان این که «تغییرات و تحولات منطقه ای نشان داده است که دولت سوریه توانسته است پیروزی های خوبی در مقابله با تروریسم به دست آورد»، اظهار نمود: گروه هایی که جز خشونت، قتل و غارت چیزی نمی دانستند، امروز با درایت و اتحاد و همبستگی رهبری و ملت سوریه و همکاری کشورهای دوست زمین گیر شدند و این برای تاریخ درس های بسیاری دارد.
وی ادامه داد: پیروزی های دولت و ملت سوریه طرفداران محور مقاومت در دنیا را خوشحال و دشمنان را عصبانی کرد، دنیا شاهد بود در یک سو رژیم صهیونیستی با تجاوزگری آشکار به خاک سوریه که ناشی از خوی ستیزه جوی آنهاست، عصبانیت خویش را نشان داد و از جانب دیگر آمریکایی ها متوجه شدند که تداوم حضورشان در منطقه برای آنها هزینه بردار است.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که «این انتظار طبیعی است که آمریکایی ها بعد از شکست سیاست هایشان به دنبال فشار اقتصادی و تحریم های سنگین تر باشند»، اظهار نمود: آنها تلاش می کنند عدم موفقیت در میدان نبرد را روی میز سیاسی کسب کنند؛ این مورد می طلبد که با همکاری بیشتر و پیگیری مسائل سیاسی تلاش نماییم تا آنها شکست در میدان را به پیروزی در فضای سیاسی مبدل نکنند.
روحانی بر پیگیری مسائل سوریه در گفت وگوهای دوجانبه، سه جانبه و در قالب مذاکرات «آستانه» تاکید کرد و اظهار داشت: مبحث بازسازی سوریه باید در دستور کار قرار گیرد و جمهوری اسلامی ایران با حضور هیأتی بلندپایه نشان داد که در این باره عزم راسخ دارد.
او همینطور به مذاکرات خود با رئیس جمهور و نخست وزیر سوریه اشاره نمود و ضمن تقدیر از دیدگاه های منطقه ای و بین المللی وزیر خارجه این کشور اظهار داشت: فراهم شدن فضا برای بخش خصوصی و دولتی و فعال شدن تجار و اتاق بازرگانی می تواند در سرعت بخشیدن به بازسازی زیرساخت ها در سوریه کمک نماید.
بر طبق این گزارش، ولید معلم وزیر خارجه سوریه هم در این دیدار اظهار نمود: سوریه و ایران در سنگر واحد مبارزه با تروریسم و استکبار جهانی هستند که در رأس آنها آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه «ما از ایران درخواست داریم تا پیروزی نهایی بر دشمنان و بازسازی این کشور در کنار دولت و ملت سوریه بماند»، خاطرنشان کرد: ایران و سوریه با پیروزی ضد تروریست ها دستاورد بزرگی به دست آوردند و امروز هم باید با توسعه همکاریهای اقتصادی در شرایط دشوار تحریم از این مرحله عبور کنند.