رئیس قوه قضاییه: من گفتم سوژه طرح افزایش قیمت بنزین ربطی به جلسه سران ندارد

به گزارش آذر رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه هاضمه نظام فساد نمی پذیرد، یک حقیقت است، اظهار داشت: با تمام سختی که امروز دشمن برای ما به وجود آورده و بایکوت خبری،  حق جای خودش را باز خواهدنمود.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی قبل از ظهر امروز پنجشنبه در نهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه در جمع طلاب اصفهان، با اشاره به اینکه شناخت دین بیش امروز در جامعه بشری بیشتر از همیشه است، اظهار نمود: وظیفه آقایان این است که ضمن تحقیق و به روز بودن، این سوالات را پاسخ گویند.

وی با اشاره به اینکه در فقه تمدن ساز تمام سوالات را می توان مبتنی بر اجهاد تمدن ساز پاسخ داد، اضافه کرد: باید در بستر انقلاب اسلامی کار شود و امروز سوالات زیادی پیش رو داریم که باید پاسخ داده شود و پژوهشگران و عالمان باید به مسائل در موضوعات، هنری اقتصادی و مسائل زیاد پاسخ بگوند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه تبلیغ دین، عرصه دوم پیش روی دین است، اظهار داشت: آن چیز که امروز از امام و رهبر با بصیرتمان سراغ داریم، قدرت نهراسیدن از هیچ قدرتی به جز پروردگار است.

وی اشاره کرد: با تمام سختی که امروز دشمن برای ما به وجود آورده و بایکوت خبری، حق جای خودش را باز خواهدنمود.

رئیسی با اشاره به اینکه می خواهند بعنوان مختلف حیله ها، ما را از عرصه طرد کنند، اظهار نمود: از مبارزان آموختیم که با مقاومت نباید صحنه را ترک کرد و تمام اقدامات انجام می شود تا شناخت، تبلیغ و عمل به دین صورت گیرد.

وی افزود: تمام تلاش امام از روز نخست، برافراشتن پرچم دین بود، بدین سبب باید به دین و آموزه های دینی در تمام عرصه های نظام عمل شود.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه نظام قدسی ما، حرکات را برنمی تابد، اشاره کرد: عمل به دین بحث مهمی است و محوری ترین نکته ای که در بیانیه رهبر انقلاب آمده، اجرای عدالت است و این از خواسته های مردم است.
وی ادامه داد: سخن در عدالت ثبوتی نیست در عدالت اجرایی است؛ شاید پس از توحید هیچ مفهومی به گستردگی مفهوم عدالت نباشد.
رئیسی افزود: سخن در این است که چه نماییم که عدالت برقرار شود، کارهای بسیاری در این ۴۰ سال شده، اما باید کار بسیاری شود و خواسته مردم اجرای عدالت است.
وی اشاره کرد: باید به آنچه تابحال انجام شده، نگاه نماییم و ببینیم چه باید می کردیم که تابحال انجام نشده است.
رئیس قوه قضاییه افزود: بعنوان طلبه ای که امروز در دستگاه قضایی مسئولیت دارم، این وظیفه مطرح است تا با فساد مقابله و جنگ کنم. این مساله یک حساسیت ویژه ای پیدا کرده است.
وی با اشاره به اینکه نظام ما در درون خود مبارزه و مقابله با فساد را دارد، اضافه کرد: این نکته که هاضمه نظام فساد نمی پذیرد، یک حقیقت است.
رئیسی اضافه کرد: مبارزه در نظام هم شدنی و هم قابل اجرا می باشد، چون هر عرصه ای که نظام اسلامی به آن وارد می شود، یک عرصه موفق و شدنی است.
وی افزود: نهراسیدن از زخم زبان ها، نهراسیدن از ملامت ملامتگران یکی از حرکت های اصلی و لزوم اجتناب ناپذیر امروز است و باید در راه مبارزه با فساد به آن توجه کرد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه امروز دشمن در مسائل سیاسی و اقتصادی به دنبال آن است که تنها راه نجات، کوتاه آمدن از مواضع تحت عنوان مذاکره است، اظهار داشت: اما رهبری با راهبرد مقاومت این را در عمل اثبات کردند که تنها راه برون رفت از مشکلات اتکا به خود و مردم کشور است.
وی اشاره کرد: راهبرد مقاومت جواب داده است و امروز حتی کسانی که نگاهشان نگاه مذاکره بود امروز ایمان آورده اند که هیچ راهی جز مقاومت وجود ندارد.
رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه تمام پرونده هایی که در اذهان مردم بهر دلیلی فرار گرفته و دغدغه آنها شده، باید عادلانه و منصفانه مورد رسیدگی قرار گیرد و اطلاع رسانی شود تا ذهن مردم آرام گیرد، اشاره کرد: امروز کار نظام مبارزه با مفاسد است و این مسئله نه قدرت میشناسد، نه ثروت و نه چیز دیگری.
وی با اشاره به اینکه دومین کار صیانت از مدیران، مسئولان و دست اندرکاران است، اضافه کرد: پس از انتصاب دیدم، قانون سامانه اموال مسئولان ابهام دارد و اجرا نمی گردد.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه خط قرمز شما بی استناد رای دادن، سخن گفتن و مطلبی را نسبت دادن است، اظهار داشت: بگذاریم مردم احساس شان این باشد که به دنبال کارهایی که در گذشته انجام شده، مقرر است با کسانی که فساد کرده اند یک برخورد جدی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه فضای اول که به برکت رهبری انجام شد، فضای مقاومت بود، اضافه کرد: فضای دوم مبارزه با فساد است و دشمن در اندیشه آن است که این فضا شکل نگیرد.
رئیسی با اشاره به اینکه باید روز به روز فضای مقابله با فساد شکل بگیرد و مردم شاهد رشد این فضا باشند، اظهار نمود: چند سال وظیفه کنترل قیمت بنزین همراه با افزایش حقوق انجام نشد، اما اگر دولت سر جای خود این کار را انجام داده بود، مشکلی به وجود نمی آمد.
وی ادامه داد: طرح افزایش قیمت بنزین از جانب دولت عنوان شد و من گفتم این مساله ربطی به جلسه سران ندارد.
وی اشاره کرد: وقتی قانون داریم، قانون وظیفه دولت را مطرح کرده است و دلیلی ندارد در جلسه سران مطرح شود، اما دولت گفت ما از باب هماهنگی مطرح کردیم و نه از سر نظرسنجی.
وی افزود: پس از مطرح شدن در جلسه، طرح های مختلفی بود و تنها طرح اجرا شده مطرح نبود. حتی در این تیم اقتصادی دولت هم نظرات مختلف وجود داشت و هرکدام برای نظرات خود استدلال هایی داشتند.
رییسی با اشاره به اینکه بخشی در قانون پیش بینی نشده بود، توضیح داد: مشخص نبود این پول با نظارت قانون چطور باید به تولید، انرژی و مردم برگشت می خورد. اصل سوژه جنبه هماهنگی داشت، اما بخشی که شورای سران به نظرسنجی گذاشته شد، طرح مصرف پول این قضیه بود.
وی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت سوخت یک امر قانونی بود، اضافه کرد: دو مسئله اصلی قانون و نحوه اعمال افزایش نرخ بنزین بود. من عرض کردم که اجرای این قانون باید با تمهید مقدمات انجام می شد.
رییسی با اشاره به اینکه بطور غیررسمی از کانال هایی متوجه انجام چنین طرحی شدم، اظهار داشت: یادداشتی به دفتر رئیس جمهور فرستادم که بنا است چنین طرحی اجرا شود و پیش بینی کردم که اگر تمهید مقدمات نداشته باشیم حوادث و مشکلاتی به دنبال خواهد داشت، بعد مشخص شد که تنها من این مساله را نگفته بودم.
وی با اشاره به اینکه مردم نسبت به این قضیه اعتراض داشتند و ما عدم تبیین برای مردم را یک اشکال می دانیم، اظهار نمود: بحث دیگر سوار شدن بر موج بود که به بهانه بنزین رخ داد. طبیعتا افرادی که بر این موج سوار شدند و دل مردم را لرزاندند باید محکوم شوند.
رییسی افزود: در این شرایط برخی قیمت بنزین را بهانه کردند و برخی هم واقعا قیمت بنزین بر کارشان تاثیر گذاشت، باید ساز و کارهایی اعمال شود که مسئله تغییرات قیمت کنترل شود.
وی اشاره کرد: باید توجه و کمک نماییم که با حضور جدی تر بخش ها، زمین را از دست دشمنان بگیریم و معیشت مردم را تامین نماییم.

منبع: