در ادامه فرافکنی های مقامات آمریکایی برایان هوک مدعی شد: هدف ایران ایجاد شکاف میان آمریکا و عراق بود

آذر: در ادامه فرافکنی های مقامات آمریکایی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با طرح ادعای واهی نقش ایران در تجمع اعتراضی مردم عراق مقابل سفارت واشنگتن در بغداد ادعا نمود که هدف ایران ایجاد شکاف میان آمریکا و عراق بوده است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امورخارجه آمریکا در امور ایران در گفت و گو با رادیو بی بی سی، واکنش ادعایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به حمله به سفارت این کشور در بغداد را اقدامی صحیح توصیف کرد.
دونالد ترامپ با طرح این ادعای بی اساس که مسئولیت این حمله متوجه نیروهای وابسته به ایران است، اظهار داشت: دولت آمریکا با هرگونه اقدامی که جان دیپلمات های آمریکایی را به خطر بیندازد به شدت برخورد خواهدنمود.
تعدادی از مردم عراق روز سه شنبه در اعتراض واکنش به حمله هوایی آمریکا به مقر گروه کتائب حزب الله وابسته به حشدالشعبی که 25 کشته و ده ها زخمی بر جای گذاشت در مقابل سفارت واشنگتن در بغداد تجمع کردند.
برایان هوک در ادامه گفت وگوی خود با رادیو بی بی سی ادعا نمود که ایران، معترضان در مقابل سفارت آمریکا را سازمان داد و من فکر می کنم که از سر استیصال دست به این اقدام زد و هدف آن ایجاد شکاف میان آمریکا و مردم عراق بوده است که به شکست انجامید.
این مقام آمریکایی همین طور اظهار داشت: در واقع، تجمع در مقابل سفارت ما دقیقا همان چیزی است که مردم عراق از آن خسته شده اند.
وی با دفاع از حمله هوایی به کتائب حزب الله اصرار کرد که اگر آمریکا چنین واکنشی نشان نمی داد، این مبادرت به مدلول دعوت به حملات بیشتر و قرار دادن افراد در معرض خطر بود، به خصوص شهروندان آمریکایی و بعلاوه نظامیان اروپایی و عراقی که در پایگاه ها مستقر هستند.
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ادامه مدعی شد: این واقعیت دارد که آخرین چیزی که واشنگتن به دنبال آن است، یک درگیری نظامی دیگر در منطقه خاورمیانه است اما حملاتی که چند روز پیش انجام شد صرفا جنبه دفاعی داشته است.
هوک اظهار داشت: اول به ما حمله شد، یک شهروند آمریکایی جان خودرا از دست داد، سربازان آمریکایی زخمی شدند و در نتیجه رئیس جمهور در مقام فرماندهی کل نیروهای مسلح مسئولیت داشت که از امنیت و ایمنی نظامیان و دیپلمات های ما اطمینان حاصل کند و تصمیم کاملا درستی را اتخاذ نمود.
پیش تر، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز با پشتیبانی از حمله هوایی کشورش به مواضع حشدالشعبی و طرح این ادعا که ایران تجمع اعتراضی و حمله به سفارت آمریکا را سازماندهی کرده بود، اظهار داشت: ما بارها و بارها به ایران گوشزد کرده ایم که صبر استراتژیک رئیس جمهور ترامپ را با ضعف اشتباه نگیرد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، این در حالیست که سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تجاوز نظامی آمریکا به خاک و نیروهای عراقی را به شدت محکوم نمود و از آمریکا خواست تا به استقلال، حاکمیت و یکپارچگی ارضی عراق احترام گذاشته و دخالت خودرا در امور داخلی این کشور متوقف نماید.
موسوی با اشاره به دروغ بودن ادعای آمریکا در مبارزه با تروریسم گفت: این حملات بار دیگر ادعای دروغ آمریکا در مبارزه با گروهک تکفیری داعش را اثبات کرد؛ بطوریکه ایالات متحده، مواضع نیروهایی را هدف قرار داده است که در طول سال های گذشته ضربات سنگینی به تروریست های داعش وارد کرده اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اشاره کرد: آمریکا با این حملات، حمایت قاطع خودرا از تروریسم و بی توجهی به استقلال و حاکمیت کشورها نشان داده است و باید مسئولیت تبعات این اقدام غیر قانونی خودرا بپذیرد.

منبع: