اسماعیلی اعلام کرد تمدید مرخصی زاغری

به گزارش آذر سخنگوی دستگاه قضا اظهار داشت: مکاتبه ای از ناحیه وزیر دادگستری به قوه قضاییه و بنده واصل شد در رابطه با زندانیان امنیتی و زندانیان شهروندان خارجی که به آنها هم مرخصی بدهید، پاسخ دادیم. شرایط مرخصی را بیان کردیم و تابعیت برای ما ملاک نبوده است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، گفت وگوی این هفته «دست خط» با سخنگوی قوه قضائیه امروز جمعه ۲۹ فروردین از شبکه پنج سیما پخش گردید.
غلامحسین اسماعیلی در این برنامه تلویزیونی با اشاره به اعطای مرخصی به صد هزار زندانی در روزهای اخیر، اظهار نمود: اقدام بزرگی در نظام قضایی ما انجام شد که برای حفظ سلامت و آرامش زندانیان و خانواده آنها بود.
وی اضافه کرد: امروز بخش عمومی مردم و نهادهایی که دارای انصاف هستند اقدامات جمهوری اسلامی در این حوزه را تحسین کردند.
وی بیان داشت: مکاتبه ای از ناحیه وزیر دادگستری به قوه قضاییه و بنده واصل شد در ارتباط با زندانیان امنیتی و زندانیان شهروندان بیگانه که به آنها هم مرخصی بدهید، پاسخ دادیم شرایط مرخصی را بیان کردیم و تابعیت برای ما ملاک نبوده است.
اسماعیلی اشاره کرد: در ارتباط با زندانیان امنیتی هم اعلام کردیم تعداد قابل توجهی به مرخصی رفتند.
اسماعیلی در ارتباط با اتفاقات اخیر زندان ها اظهار داشت: برخی فکر کردند می توانند اتفاق زندان سقز را در زندان های دیگر رقم بزنند.
وی اضافه کرد: در زندان عادل آباد شیراز این تحرک شروع شد، ولی ناکام ماند، در آن جا با بیرون زندان دست به دست هم دادند و پهپاد تهیه کردند که گوشی موبایل برای ارتباط به داخل زندان بفرستند و هم عوامل داخلی و هم عوامل بیرونی را گرفتیم.
سخنگوی قوه قضاییه اشاره کرد: اشراف اطلاعاتی اجازه نداد حتی نزدیک زندان شوند و در سقز کمتر از ۱۰ نفر بیرون هستند.
سخنگوی قوه قضاییه در مورد پرونده محتکران اقلام بهداشتی و دارویی به دنبال شیوع ویروس کرونا افزود: با هوشیاری مردم و ضابطین موارد فراوانی کشف و بلافاصله به شبکه توزیع ارائه شد. تعدادی در این حوزه دستگیر و دادگاه بعضی از آنها برگزار شده است.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: این افراد در دادگاه های جرایم اقتصادی علاوه بر مجازات، رسوای خاص و عام می شوند.
سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با پرونده روح الله زم اضافه کرد: فاز اول این پرونده تمام شده است. بخش دوم برخی از عناصر اصلی تر هستند که عده ای دستگیر شدند، تحقیقات پرونده شان تکمیل شده است، کیفرخواست گروه دوم هم به دادگاه رفته است. کسانی هستند که خودشان آمدند و خوداظهاری کردند و دامنه این پرونده گسترده است.
مشروح کامل گفت وگوی سخنگوی دستگاه قضا با برنامه دست خط بدین شرح است:
در خدمت جناب آقای غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضا و رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه هستیم که پس از مدت ها که با ایشان صحبت می کردیم، این وقت را در اختیار ما قرار دادند باتوجه به مشغله های فراوانی که داشتند.
سلام و خیلی خوش آمدید.
بنده هم عرض سلام خدمت شما و همکاران عزیز و ارجمند شما دارم و همین طور عرض سلام خدمت همه هموطنان عزیز و بزرگواری که پس از تمام مشغله ها، توفیق حاصل شد که از این پنجره در خدمت مردم باشیم. الحمدلله ارتباط ما با مردم و با رسانه ها به لطف خداوند متعال خوب است و ارتباط مناسبی را با مردم داریم.
*موضوع کرونا الان موضوع اصلی کشور است و قوه قضائیه هم به همین صورت درگیر است. از قوه هم کسانی بودند که مبتلا شده بودند؟
بله. یکی از خاصیت های این ویروس منحوس، این است که صغیر و کبیر، مسئول و غیرمسئول نمی شناسد. در مراودات اجتماعی هرجا بتواند نفوذ و رسوخ پیدا می کند و ما هم در جمع همکاران صفی خود داشتیم به لحاظ این که واحدهای قضائی ما واحدهایی بود که بیشتری مراودات و حضور مردم و جمعیت را داشت و
خصوصاً در انتهای سال که بخشنامه مرخصی هم صادر شد و باید کار فوق العاده ای انجام می دادیم، مراجعات خانواده زندانیان بیشتر شد و هم در واحدهای صفی عده ای از همکاران ما مبتلا شدند و هم در رده های ستادی و ملی بعضی از اعضای شورای عالی قوه قضائیه هم مبتلا شدند، اما خوشبختانه کرونا را شکست دادند. امروز که با هم صحبت می نماییم.
*چه کسانی شکست دادند؟
رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور، جناب آقای حاج آقا درویشیان، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، جناب آقای دکتر مسعودی، رئیس حفاظت اطلاعات حاج آقا عبداللهی.
*حاج آقا رئیسی که مشکلی نداشتند، چون برنامه ایشان هم زیاد بود.
الحمدالله گرچه برنامه های مختلفی را داشته اند، اما به جهت این که هم خود ایشان و هم حقیر و دوستان دیگری که در معیت ایشان هستیم، سعی کردیم که پروتکل های مربوط به بهداشت و درمان را مراعات نماییم، مشکلی نبود.
*یکی از مسائلی که به خصوص جبهه معاندین و ضدانقلاب در این مدت در دستور کار داشتند مسئله زندان های ما بود. خیلی در خط خبری پیگیری می کردند که زندان های مختلف چطور می شود، ولی یکسری اتفاقات هم در زندان های ما افتاد همچون در سقز، عادل آباد! در این حوزه صحبت می فرمایید؟
من در ابتدا باید اشاره کنم که در دوره شیوع ویروس کرونا و حتی در غیر دوره کرونا، اقدامات قوه قضائیه در حوزه زندانیان می تواند الگو و معیار برای رفتار سایر حکومت ها با زندانیان باشد. به شکلی تدبیر شد که با ضدعفونی کردن، با در اختیار گذاشتن اقلام بهداشتی، اعطای مرخصی به زندانیان، اعطای عفو به زندانیان، اهتمام به سلامت زندانیان باشد.
* به ۱۰۰ هزار زندانی مرخصی دادید.
بله. ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان ما به مرخصی رفتند و از زندانیان طیف های مختلف بودند و ۱۰ هزار نفر در این ایام با عنایت مقام معظم رهبری مشمول عفو قرار گرفتند. این ها اقدامات بزرگی در نظام قضائی ما برای حفظ سلامت و هم حفظ آرامش برای خانواده زندانیان و خود زندانیان و افکار عمومی بود و همین طور الگویی برای کشورهای مختلف در سطح بین الملل بود و امروز بسیاری از نهادهای بین المللی…
من به معدود افراد مغرض کاری ندارم، اما بخش عمومی مردم و نهادهایی که دارای انصاف هستند اقدامات جمهوری اسلامی ایران را تحسین کردند همان گونه که اقدامات ما در حوزه سلامت، بهداشت و درمان را تحسین کردند.
نسبت زندانیان امنیتی که به مرخصی رفتند از نسبت سایر زندانیانی که به مرخصی رفتند کمتر نیست، یعنی وقتی اشاره کردم ۱۰۰ هزار نفر به مرخصی رفتند که ۵۰ درصد زندانیان ما هستند، ۵۰ درصد زندانیان امنیتی هم به مرخصی رفتند. یعنی معلوم می شود ما یک نگرش جامع به همه طیف های زندانیان داشته ایم، مگر کسانی که در حوزه های مختلف آزادی آنها یا به سبب قانون ممنوع بود، یا آزادی آنها امنیت اجتماعی، اقتصادی، روانی شهروندان ما را به مخاطره می انداخت، یا زندانیانی که ما حاضر بودیم به آنها مرخصی بدهیم، ولی خودشان نتوانستند تامین مناسب بسپرند؛ چون زندانی را که بلاقید آزاد نمی نماییم. زندانی باید برای این که به زندان بازگردد وثیقه بگذارند. جرائم برخی سبک هم بود، اما نتوانستند وثیقه بسپارند.
*یک خبری شنیده شد که از دستگاه اجرائی نامه ای را به شخص شما دادند که درباره همین زندانیانی که با جرائم مختلف هستند. پاسخی که دادید اشاره کردید این ها برمبنای چه چیزی مرخصی داده می شود. امکانش هست بگویید چه اصولی دارد؟
دو مکاتبه در این ارتباط از ناحیه دولت محترم و وزیر محترم دادگستری به قوه قضائیه و شخص من واصل شد. یکی در ارتباط با بعضی از زندانیان امنیتی بود و یکی در ارتباط با زندانیان شهروندان بیگانه بود که به این ها هم مرخصی داده شود. ما پاسخ دادیم و شرایط مرخصی را بیان کردیم. در شرایط مرخصی، اصلا تابعیت برای ما ملاک اعطای مرخصی نبوده است. درباره زندانیان امنیتی هم اشاره کردیم که تعداد قابل توجهی از زندانیان امنیتی به مرخصی رفتند و آنچه مشمول می شد و قانون اجازه نمی داد و دستورالعمل تدوین شده بود و برای همه این زندانیان به صورت یکنواخت اجرا شد.
*حتی شنیده شد به نازنین زاغری هم مرخصی داده شد.
بله. ایشان هم به مرخصی رفته و الان هم در مرخصی است. مرخصی ایشان هم تمدید شده، منتهی به تناسب شخصیت مجرمین، برای دوران آزادی برنامه های مختلفی را در نظر گرفته ایم. بعضی از این ها را با ضمانتی که آمده بودند، مرخصی دادیم و مطمئن بودیم بیرون اتفاقی رخ نمی دهد و بعضی از این ها را پس از اعطای مرخصی اسم و آدرس و مشخصاتشان را به ضابطین دادیم، تا تحت رصد و پایش قرار گیرند و برخی را لازم دانستیم که در روزهای مرخصی تحت مراقبت های الکترونیک و پابند الکترونیک قرار دهیم و به این طریق این ها را تحت رصد و مراقبت داشته باشیم و من جمله خانم زاغری از کسانی است که در روزهای مرخصی تحت کنترل و مراقبت های الکترونیکی قرار دارد.
*در مورد کرونا در اوایل با معضلاتی روبرو بودیم که قوه قضائیه هم ورود کرد. یکسری سوءاستفاده هایی مانند احتکارهایی که انجام می شد. به نظر می رسید با ورود بموقع دستگاه های نظارتی و اطلاعاتی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه و حضور بموقع قوه قضائیه این ها خنثی شد. توضیحاتی درباره این مسئله هم می فرمایید؟
بعد از شیوع کرونا با یک پدیده زشت مواجه شدیم تحت عنوان احتکار اقلام دارویی و بهداشتی مورد نیاز جامعه و بخش درمان؛ مانند ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده و بعضی از افراد سودجو و فرصت طلب مبادرت به احتکار این اقلام کردند که خوشبختانه با هوشیاری مردم و هم ضابطین دستگاه قضائی، موارد فراوانی از ان ها کشف شد.
این اقلام بلافاصله به شبکه توزیع ارائه شد و عناصری که از این فرصت به دنبال سودجویی بودند، دستگیر شدند. تعدادی محاکمه شدند و پرونده تعدادی تکمیل شده و به زودی محاکمه خواهند شد. من در یک جایی تعبیر کردم که این ها کسانی هستند که خسرالدنیا و الآخره شدند. هم دنیا را از دست دادند یعنی به لحاظ این که کالاهای احتکار شده مصادره می شود و یکسری علاوه بر مصادره، فرد جریمه می شود و دو تا ۵ برابر قیمت کالایی که احتکار کرده جریمه می شود و هم در بخشی که به ما مربوط می شود، در دادگاه های جرائم اقتصادی می بریم و علاوه بر مجازات، رسوای خاص و عام می شوند. هم مجازات می شوند و دنیا و آخرت خودشان را از دست می دهند.
بخشی از این ها هم در حوزه تعزیرات حکومتی زیرمجموعه وزارت دادگستری و دولت می باشد که عزیزان در آن حوزه رسیدگی می کنند.
اما صحنه هایی زیبایی هم شاهد بودیم. صحنه هایی همچون خدمات در حوزه بهداشت و درمان بود. در حوزه این کالاها هم صحنه های زیبا داشتیم. یکی از صحنه های زیبای این قصه، این بود که در چند مورد داشتیم کسانی که از قبل دستکش و ماسک های تولید ایران را فروخته بودند، یعنی قراردادهایی بسته بودند که به برخی کشورها صادر کنند. وقتی این قصه پیش آمد، از صادرات منصرف شدند و گفتند حاضر هستیم خسارت را بپذیریم و اولویت را به هموطنان خودمان بدهیم.
چند مورد محموله های سنگین داشتیم که فردی که به دنبال صادرات کالا بود از صادرات منصرف شد و این ها را در داخل کشور توزیع کرد و به مردم ارائه داد. این کار عظیمی که مردم در تولید این اقلام مورد نیاز آغاز نموده اند. کارگاه های گوناگون ماسک، کارگاه های گوناگون مواد ضدعفونی کننده داشته ایم. در مجموع در این امر رویش های ما بیشتر از ریزش ها بود.
*ماجرای سقز چه شد؟
یک توطئه ای طراحی شده بود.
*این توطئه در داخل زندان بود یا از بیرون سازماندهی شد؟
اصل توطئه از خود زندانیان آغاز شد. زندانیان خطرناکی که آنجا داشتیم، طراحی کردند. تا امروز بررسی های ما حکایت از این دارد که معدود و قلیل از پرسنل زندان گرفتار همکاری با این ها یا گرفتار قصور در انجام وظیفه شدند و برخی از زندانیان از زندان سقز فرار کردند، اما جالب است که در باز شد و می توانستند همه زندانیان بروند، اما این برای جامعه ما و برای جامعه جهانی هم جالب است که بدانند بسیاری از زندانیان یعنی اکثریت زندانیان نرفتند. پذیرفته اند که جرمی انجام دادند و باید مجازات جرم خودرا تحمل کنند.
ولی پس از این اتفاق چند اتفاق خوب رقم خورد. یک مورد این بود که بیشتر این زندانیان تا امروز دستگیر شده اند و چند نفر قلیل باقی ماندند. تمام خطرناک ها دستگیر شده اند. طراحی کننده توطئه فرار دستگیر شده است. با یک رصد اطلاعاتی قوی و با یک همکاری منسجم بین قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سپاه و نیروی انتظامی همه این ها یکی پس از دیگری دستگیر شدند و الان در اختیار هستند.
برخی فکر کردند می توانند این را در بعضی زندان های دیگر رقم بزنند، اما اشتباه می کردند؛ بعد امنیتی زندان ها ما قوی است. اینجا یک مورد و استثناء در حوزه زندان بانی بود.
در عادل آباد شیراز این تحرک شروع شد، اما ناکام ماند. اتفاقات عجیبی در همان عادل آباد رخ داد؛ اشراف ما در اینجا بیان نشده است. آنجا حریف عوامل امنیتی و انتظامی و زندان بانی نشدند و هم نیروها سالم بودند و هم خوب عمل کردند. هم از بیرون زندان و هم از داخل زندان دست به دست هم دادند و حتی در این ایام پهپاد تهیه کرده بودند که به وسیله پهپاد هم گوشی موبایل برای ارتباط به داخل زندان بفرستند و هم ابزار و ادواتی را بفرستند که در تحرکات آنها استفاده شود، ولی هم این عوامل داخل زندان را گرفتیم و هم عوامل بیرون زندان را دستگیر کردیم. پهپادشان را هم گرفتیم، البته منظور این نیست که پهپاد را در هوا گرفتیم بلکه پیش از اینکه بخواهند اقدامی کنند و این پهپاد را با آن تجهیزات به هوا بفرستند و به بالای زندان بفرستند، اشراف اطلاعاتی اجازه نداد که این ها حتی نزدیک زندان شوند.
*الان درباره سقز چند نفر باقی مانده که بازگردند؟
در سقز کمتر از ۱۰ نفر باقی مانده اند.
*طراحی بیرونی بود؟
خیر. طراحی داخلی بود.
* وضعیت افرادی که تخلف در حوزه کارکنان زندان انجام دادند به چه صورت است؟
بازداشت هستند.
*برخوردی خواهد شد؟
الان بازداشت هستند و بطور قطع برخورد قاطع خواهند شد. این ها هم به جمع آن زندانیان پیوستند.
*الان به لحاظ نظارتی بعنوان چشمان ناظری که باید بر دستگاه های مختلف نظارت کند، حرکت دستگاه های مختلف را برای خدمت رسانی به مردم در حوزه کرونا خوب می بینید؟
خوشبختانه در این عرصه هم یک انسجام و هماهنگی بین بخش های مختلف کشور را شاهد بودیم و مردم ما خوب رفتار کردند. در حوزه های مدیریتی، در میان قوای سه گانه همدلی و وفاق رخ داد. علاوه بر این نیروهای مسلح پای کار آمدند، علاوه بر این گروه های جهادی آمدند و باید تشکر کرد.
در کنار این ها رسانه ملی ما و صداوسیما در حوزه اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم عمل کرد. یک مجموعه در این ایام نماد خوبی از وفاق و همدلی هم بین اجزای مختلف حاکمیت و هم بین حاکمیت و مردم صورت گرفت.
*یکی از موضوعاتی که ما در دوره جدید قوه قضائیه شاهد بودیم، خیلی نمود داشت و مردم را امیدوار کرد – این را من نمی گویم بلکه بسیاری از کارشناسان و اهالی رسانه و خود مردم می گویند – از همتی که قوه در مبارزه با فساد داشت و از درون خود قوه بدون ملاحظه شروع کرد. من دوست دارم بفرمائید این چه راهبردی بود و چه سختی هایی داشت؟ فکر می کنم اولین گامی که برداشته شد دستگیری فردی بود که یکسری آلودگی ها را رقم زده بود و باندی تقریباً تشکیل داده بود.
این مثل رایجی است که با دستمال کثیف نمی گردد پاک کرد، مصداق بخش های حاکمیتی و اجرایی در کشور قوه قضائیه نسبت به سایر بخش ها است. باید این دستمال پاک باشد. در مقایسه با بسیاری از بخش های دیگر کمترین تخلف را در قوه قضائیه داریم، اما بر این باور هستیم که اینجا جایگاهی است که فساد و تخلف، یک موردش هم زیاد است و ریاست محترم قوه قضائیه با تیم های مشورتی که تشکیل داده اند، بخش های مختلف را بررسی نموده اند و مورد توجه قرار گرفت و با حضور ایشان در قوه قضائیه، یکی از مواردی که مطرح بود و از قبل هم زمزمه هایی بود و علائمی در خصوص ناسلامتی در آن حوزه ها به گوش رسیده بود، دستور داده شد سریعا بررسی شود و اگر صحت دارد، برخورد شود و اگر حقیقت ندارد، بگوییم اینجا فسادی نبود.
بررسی ها انجام شد و حکایت از این داشت که اتفاقات و سوءجریاناتی اتفاق افتاده که رسیدگی شد و به صورتی حالت شبکه ای از درون و بیرون قوه قضائیه پیدا کرد.
مصادیق دیگری از فسادها و تخلفات داخل قوه قضائیه رصد و پیگیری و کشف شد و در نهایت برخورد شد. برای مبارزه با فساد هم به درون توجه کردیم که بیان شد این حداقلی است و اکثریت همکاران در قوه قضائیه جزو افراد منزه، پاک، خدوم و زحمتکش هستند.
با زدودن و پاکسازی این معدود افراد و پای کار آمدن جدی همکاران سالم و پاک دست ما، برخورد با سایر مظاهر فساد در بخش های دیگر جامعه را تقویت کرده ایم و بیش از آن، استحضار دارید که سراغ مفاسد کلان، دانه درشت ها، یقه سفیدها و مفاسدی که به صورتی کسی وارد حوزه آنها نمی شد، رفتیم و پرونده های فراوانی در این عرصه رسیدگی شد.
*بطور خاص پرونده آقای طبری چه زمانی بررسی خواهد شد؟
این پرونده بررسی های دادسرایی را تمام کرده و الان در دادگاه است، به لحاظ همین شرایط کرونایی تاخیر افتاد. بنا بر اطلاعی که رئیس دادگاه به ما داده در اردیبهشت ماه جلسات دادگاه را آغاز خواهیم کرد.
*چند نفر در رابطه با ایشان در داخل و بیرون دستگاه قضا بودند؟
عدد متهمین این پرونده را تردید دارم که ۲۳ هستند یا ۳۲ نفر هستند.
*این درست است که از منزل ایشان پرونده های محرمانه پیدا شد صحت دارد؟
خیر. از منزل ایشان بعضی از مدارک خاص که اثبات مراودات را می کرد، پیدا کردیم، اما از برخی مرتبطینی که با ایشان کار می کردند در حوزه های مختلف اسناد و مدارکی را به دست آوردیم که گویای ارتباطات این افراد و روابط ناسالم و سوءفتارهایی است که می شود گاهی در موارد درون قوه و بخش عمده در بیرون قوه قضائیه اتفاق افتاد، با اسناد و مدارک برملا شد.
*برای این پروژه و طرح چقدر با فشار روبرو شدید؟
افرادی که مجموعه مدیریت فعلی قوه قضائیه را می شناسند، می دانند که این ها آدم هایی نیستند که فشارپذیر باشند. اینکه در پرونده ها حرف و سخن و پیگیری شود، برای ما عادی است و کار قضائی خودمان را در هر شرایطی انجام می دهیم.
*این جای شکر دارد. جدای اینکه از داخل دستگاه قضا شروع کردیم، در این دوره البته دوره های قبلی هم بود و تلاش هایی در حد بضاعت انجام می شد و بسیاری از اتفاقات در دوره های مختلف افتاد، ولی در این دوره در حین خدمت گزاری افرادی که بوده اند و مرتبطین آنها در قدرت بودند برخورد شد. برخی جاها فرد از قدرت کنار می رفت دنبال کارهای قضائی او می رفتند، ولی اینجا این اتفاق نیفتاد. افرادی در قوای دیگر، ولی مرتبطین آنها دستگیر شدند. حتی محاکمه شدند و حکم آنها هم صادر شد. این ها اساسا یک ظرافت هایی دارد. در سیاست ورزی تعاملات می طلبد که بتوان فضا را کنترل کرد. درست است؟
ببینید، امر قضا و اجرای عدالت باید برای همگان یکنواخت باشد و ریاست محترم قوه قضائیه که سیاست گذار اصلی هستند و بالای سر همه ما رهبر معظم انقلاب که هدایت گر این کشتی به ساحل نجات هستند، این انتظار و ایده مبارزه با مفاسد در بخش های مختلف را مطرح و برای آن ماموریت تعریف کرده اند، سازوکار وضع شد.
می دانستیم که این برخوردها بدون سروصدا و هیاهو و عکس العمل نخواهد بود، اما به جهت اینکه این اراده قوی از روز اول شکل گرفت، یعنی مدیریت جدید قوه قضائیه درست است که آنچه عنوان شد تحت عنوان شعار تحول بود، اما تحول توام با کرامت انسانی و کرامت قضائی و تحول توام با مبارزه با فساد بود.
رهبر فرزانه انقلاب هم این رهنمود را داشتند که اگر قرار باشد، در این حوزه ها تحولی اتفاق افتد با آغاز کار باید شروع شود. این برنامه توسط ایشان پیش از ابلاغ مقام معظم رهبری ارائه شد. رهبر فرزانه انقلاب این برنامه کارشناسی را تنفیذ فرمودند، آنرا مناسب دانستند، اما با یک شیب کاملا ملایم. ما معتقد هستیم تا زمانی که فساد وجود دارد و تا زمانی که مفسد هست و تا زمانی که گلوگاه های فسادزا وجود دارد، باید این رویکرد ادامه یابد. این رویکرد مقطعی نیست.
*فشارها در این حوزه زیاد بوده؟
تلاش هایی می شود؛ بگذارید اسم این را فشار نگذارم. برای من قدری ممکنست مشکل ایجاد کند، ولی این دستگاه قضایی و این مجموعه در برخورد با مفاسد کوتاه نخواهد آمد.
*برخی می گویند ژست اقتدار را قوه خصوصا با آدم های سیاسی می گیرد، ولی از آن طرف وقتی محکوم می شوند به آنها زیاد مرخصی می دهد. این درست است؟
مرخصی ما ضابطه دارد. گاهی اوقات در شرایط عادی مرخصی می دهیم و گاهی مواقع در شرایط ویژه مرخصی می دهیم؛ مرخصی بی ضابطه نیست. اینطور نیست که مرخصی بی حد و حصر داده شود. شاید قسمتی از این تصور و تداعی، تحت تاثیر یکی دو نوبت مرخصی است که به مناسبت های ویژه داده شد، مثلا عید سعید فطر، عید غدیر، ایام مربوط به کرونا قدری سطح مرخصی ها بیشتر شد و ممکنست این تصور ایجاد شود؛ پس قوه قضائیه صلابت و اقتدار خودش را دارد، ولی اینجا قصه انتقام نیست، قصه برخورد با فساد است، قصه ریشه کن کردن فساد است.
در کنار این، موضوع اصلاح مجرمین و مفسدین است. اگر این اقدامات به بازاجتماعی شدن مجرمین کمک نماید، می توان گفت این قسمتی از سیاست کیفری ماست ولذا دیدید که در این دوره بیشتر، پیش از شروع کار و حین کار اعلام مطلب نمی نماییم. نمی گوییم می خواهیم این کار را نماییم و این اقدام را انجام دهیم یا این برنامه را تعقیب نماییم. اهتمام کرده ایم برنامه ها را داشته باشیم و اطلاع رسانی عمومی شود و بعد بگوییم این کار را انجام دادیم.
*خیلی ها سوال دارند که برادر یکی از آقایان که رئیس یکی از قواست، الان چطور وضعیتی دارد؟ زیاد مرخصی دادید و محکومیت خودرا می گذراند؟
ما می گوییم برمبنای ضوابط محکومیتش را می گذراند و برمبنای ضوابط و شرایط که ویژه است، از امتیازاتی که قوه قضائیه در نظرگرفته است استفاده می نماید.
*دو نفر قبلی که مربوط به دولت قبلی بودند چه می کنند؟
آن ها هم در مرخصی هستند. خبری که به ما داده شده، این است که یک نفر از آنها کسالتی هم دارد و دوران درمان خودرا بیرون از زندان سپری می کند.
*یک پرونده هم که در اختیار دارید و مردم پیگیری می کنند پرونده روح الله زم است. مهم تر از خود روح الله زم که شبکه ای را طراحی می کرد، کسانی بودند که از داخل و از بدنه داخل به او اطلاعات دادند.
فاز اولش، خودش است که تحقیقاتش تکمیل شده و چند جلسه دادگاه او نیز برگزار شده است و ادامه جلسات دادگاه را نیز به زودی خواهیم داشت.
بخش دوم، برخی از عناصر مرتبط اصلی تر و دارای نقش فعال تر هستند که در این عرصه برخی از افراد دستیگیر شده اند، تحقیقات پرونده آنها تکمیل شده و به صورتی می توان اظهار داشت که کیفرخواست گروه دوم هم به دادگاه رفت و افراد مختلفی تا الان احضار شده اند، از آنها تحقیق شده، برای برخی قرار تامین صادر شده، برخی هم بدون قرار تامین در رفت و آمد و ادامه بازجویی ها و تحقیقات هستند، کسانی هستند که هنوز احضار نشده اند، کسانی هستند که پس از این قصه خودشان آمدند خودرا معرفی کردند و گفتند ما نفهمیدیم و متوجه نبودیم و فریب خوردیم و این همکاری ها را انجام دادیم.
*مسئولیت دارند؟
در بخش های مختلف هستند. دامنه این پرونده دامنه نسبتا گسترده ای است که همه این ها باید رسیدگی شود.
*جایی هست که در این پرونده افرادی مسئولیت های سطح بالا داشته باشند و درباره آنها بررسی انجام شود؟
حالا تا سطح بالا را چگونه تعریف نماییم. در بخش های مختلف افرادی در این پرونده مطرح هستند، اما خیلی بگوییم طراز اول و مدیران ارشد نبودند. تا الان از مدیران ارشد کسی مطرح نیست. تحقیقات ادامه دارد و پرونده هنوز مفتوحی است.
*یک کاری هم جدیدا انجام شد که مورد توجه قرار گرفت و کار بسیار خوبی بود و خیلی ها دعا کردند و افرادی بودند که اطراف دادگاه های مختلف کاسبی می کردند و بعنوان شاهد کذب، شهادت می دادند و پول دریافت می کردند. برای این هم سازوکار را تنظیم کردید یا فعلا فقط دستور داده شده؟
برنامه ما بر این است که یکایک موضوعاتی را که مطرح می شود، روی آن مطالعه و کار کارشناسی و برنامه ریزی می شود، پس از برنامه ریزی عملیات اجرایی ما شروع می شود. بازه کوتاهی را در نظر گرفتیم، به جهت اینکه در تکمیل این کار باشد، مرکز آمار و فناوری ما در سامانه ثبت اطلاعات پرونده، تمام اطلاعات شهود را هم در این سامانه بارگذاری کند تا بتوانیم حتی تشخیص دهیم یک نفر آدم، چند مرتبه و در چند پرونده و کجاها رفته و شهادت داده است؛ ضمن اینکه حفاظت اطلاعات واحدهای نظارتی مامور شدند محیط های پیرامونی دستگاه قضا را رصد کنند و قضات هم مامور شده اند در احراز هویت و انطباق جزئیات به شکلی رفتار کنند که این سوءفتار را شاهد نباشیم.
*تشکیل مجتمع تخصصی پشتیبانی از گزارش گران مفاسد اقتصادی؛ این چیست؟
مجتمع ما مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی می باشد. منتهی ذیل این مجتمع ما بخشی را در نظر گرفته ایم برای دریافت گزارش های ناظر به مفاسد اقتصادی. در مجتمعی که تاسیس شد بعنوان مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی برای کم شدن واسطه ها این سامانه در نظر گرفته شد که گزارشات فساد آنجا بیاید ضمن این که طرق دیگر کماکان باز است. هم گزارش دادن به دادستان ها و هم گزارش دادن به سازمان بازرسی کل کشور باز است.
*یکسری افراد را هم در روزهای انتخابات دستگیر کردید که از کاندیداها و نامزدها پول می گرفتند که صلاحیت هایشان را درست کنند. در شورا هم کسانی پیدا شدند که با این افراد در ارتباط بودند؟
این ها پول نمی گرفتند که صلاحیت ها را تائید کنند، بلکه کلاهبرداری می کردند.
*به این اسم می رفتند که پول بدهید تا صلاحیت را تائید نماییم.
اصل عملشان کلاهبرداری بود. از منظر حقوقی گاهی مواقع به اعمال نفوذ تعبیر می نماییم، یعنی ارتباطی دارند و گاهی اوقات می گویید به ادعای اعمال نفوذ است و گاهی اوقات هیچ کدام از این موارد نیست و کلاهبرداری محض است. اآنچه اینجا صورت گرفت واقعا کلاهبرداری بود. ارتباطی بین این افراد با مراجع بررسی کننده صلاحیت داوطلبان انتخابات وجود نداشت.
*یعنی هیچ ارتباطی وجود نداشت؟
هیچ ارتباطی مطلقا وجود نداشت. از نکات جالب این مسئله این بود که افرادی که ثبت نام برای مجلس کرده بودند، کسانی که در این دام افتاده اند، باید ذکاوت ابتدائی را داشته باشند. مثلا کسی که خودش در ادوار گذشته کاندیدای ردصلاحیت شده بوده و اگر عرضه ای می داشت، برای صلاحیت خودش کار می کرد.
*درباره فضای مجازی خیلی ها سوال دارند که چه باید کرد. مثلا حوادثی که درباب افزایش قمیت بنزین داشتیم، یک پای قضیه فضای مجازی بود و درباره کرونا هم داشتیم. برای این امر به کجا در این حوزه می خواهید برسید؟ بجای این که کسی را بگیریم پیش از آن پیشگیری نماییم.
فضای مجازی قسمتی از کیان یک کشور است. امروز در دنیای فعلی کشورها محدود به محدوده جغرافیایی سرزمینی نیستند. همان گونه که سرزمین ما دارای قاعده و حریم است و درون خود دارای قاعده و ضابطه است، فضای مجازی ما هم باید دارای حریم و دارای قاعده و ضابطه باشد. الان مشکل این است که در فضای مجازی برخی فکر می کنند که نه برای داخل و نه برای خارج هیچ قاعده و ضابطه ای لازم نیست. این بی انضباطی به وجود می آورد. قسمتی از فضای مجازی ما در اختیار بیگانگان است. فضای مجازی ما نیازمند یک شبکه داخلی است که در انحصار مردم ما و این سرزمین باشد، هنوز آن شبکه ملی اطلاعاتی که مدنظر است شکل نگرفته است.
*فکر می کنم وزارت ارتباطات را باید بیشترین سهم را داشته باشد.
بیشترین سهم را وزارت ارتباطات دارد.
*بله، در این حوزه باید دقت نظر بیشتری داشته باشند.
*شما متولد ۱۳۴۴ در بیرجند هستید.
بله.
*پدر و مادر؟
مرحوم پدرم کشاورز بودند. البته مقداری هم تحصیلات حوزوی داشتند. ضمن اشتغال به کشاورزی، روحانی محل بودند.
*چه نوع کشاورزی می کردند؟
کشاورزی آنجا زعفران در زادگاه ما کمتر است، ولی گندم، جو، زرشک، آلو است. مرحوم والده ما هم خانه دار بودند. در یک خانواده کشاورز روستایی و به اعتبار همان روحانی محل بودن مذهبی به دنیا آمدم.
*چند برادر و خواهر هستید؟
ما ۴ برادر بودیم که یکی از برادرانم فوت کرد و سه برادر در قید حیات هستند. خواهر هم ندارم.
*خدا ان شاالله حفظ شان کند. سمت تحصیلات حوزوی رفتید.
بله.
*حوزه مشهد بودید.
من متولد بیرجند هستم و تحصیلاتم را تا دوم دبیرستان در بیرجند ادامه دادم، ضمن اینکه در تمامی این مقاطع شاگرد اول بودم و معدل من همیشه بالای 19.75 بود و دو درس نمره کم می آوردم و یکی نقاشی و یکی ورزش بود. نقاشی و ورزش بود که معدل من را از ۲۰ می انداخت. با این قصه از دوم دبیرستان از اثنای سال تحصیلی تصمیم گرفتم درس را در حوزه علمیه ادامه دهم.
مدت کوتاهی در حوزه علمیه بیرجند و بعد به حوزه علمیه مشهد آمدم. البته پس از دوران دفاع مقدس دیپلم را هم گرفتم و دانشگاه هم رفتم و درس حوزه را هم ادامه دادم. حوزه، چون انتهابردار نیست، الان هم ادامه می دهم. یکی از توفیقات من این است که درس خارج مقام معظم رهبری از ۱۱-۱۰ سال پیش که آمدم، مرتب شرکت می کنم.
*چه سالی ازدواج کردید؟
من سال ۱۳۶۵ ازدواج کردم.
*چطور با حاج خانم آشنا شدید؟
خانم من هم محلی من هستند. فامیلی دوری هم داشتیم، آشنا بودیم، آشنا نشدیم.
*مهریه چقدر است؟
۱۴ سکه بهار آزادی و یک سفر عمره است.
*چرا لباس روحانیت نمی پوشید؟
این گونه بار آمدیم. البته در زندگی اداری هیچ گاه ملبس نبودم.
*از ابتدا لباس نپوشیدید؟
از ابتدا لباس روحانیت به صورت رسمی نپوشیدم. اما چون تحصیل کرده حوزه بودم، در بعضی سفرهای تبلیغی منبر رفتم و در سفرهای تبلیغی لباس روحانیت پوشیدم و چند سفری هم خدای متعال عنایت کرده و پس از همه آزمون ها بعنوان روحانی کاروان حج، آن زمانی که مسئولیت های خطیر و سنگین این چنینی را نداشتیم، بعنوان روحانی ملبس رفتم و در خدمت زائران بیت اله الحرام بودم.
*حاج خانم چه می کنند؟ تحصیل کرده هستند؟ کارهای اجتماعی می کنند یا خانه دار هستند؟
ایشان خانه دار هستند.
*چند فرزند دارید؟
۴ فرزند دارم. دو فرزند پسر و دو فرزند دختر دارم.
*چه می کنند؟
پسرها یکی فوق لیسانس برق خوانده و دیگری عمران خوانده است. آن که برق خوانده در یکی از سازمان های وابسته به شهرداری به صورت قراردادی مشغول به کار است. پسر دیگر من در آزمون استخدامی شرکت کرده و بعنوان مهندسی مشغول به خدمت است. دو دخترم دانشجوی دکترا هستند و مشغول تحصیل هستند.
*چه رشته ای می خوانند؟
دختر بزرگم دانشجوی دکترای روان شناسی است و دختر دیگرم دانشجوی دکترای داروسازی است.
*چقدر با بچه ها نزدیک هستید؟ وقت می کنید با هم صحبت کنید؟
خیلی کم من را می بینند. از تلویزیون من را بیشتر می بینند تا در خانه!
*اهل ورزش؟
خیلی کم.
*قبل از انقلاب سن شما بسیار کم بود؛ در تظاهراتی شرکت داشتید؟
قبل از انقلاب دانش آموز بودم. در طیف دانش آموزی جزو دانش آموزان فعال بودم یعنی راهپیمایی مقابل رژیم برگزار نمی شد، مگر در آن حضور داشته باشم.
*در بیرجند؟
بله. به همین جهت در همان مقطع با طیف های از انقلابیون شهر، چه در حوزه، چه در دانشگاه و چه در جامعه فرهنگیان ارتباط برقرار کرده بودم و مجالس و محافل آنها را شرکت می کردم.
*بعد از انقلاب هم حوزوی بودید و در جبهه حضور داشتید.
بله.
*از چند سالگی جبهه تشریف بردید؟
از ۱۷ سالگی بودم.
*تیپ امام رضا (ع)؟
بله، از مشهد اعزام شدیم، البته نخستین اعزام من به کردستان بود و از جانب حوزه رفتم. یکی از جاهایی که لباس روحانیت پوشیدم، آنجا بود. سفر تبلیغی به کردستان رفته بودم. تیپ ویژه شهدا با شهید کاوه بودم.
*خاطره ای از شهید کاوه دارید؟
بله. با شهید کاوه هم در مشهد ملاقات داشتم و هم در کردستان و هم در تشییع ایشان حضور داشتم. صلابت ایشان در عین جوانی به شکلی بود که من گرچه سفرم تبلیغی بود و هم در تیپ ویژه شهدا حضور داشتم و هم در شهر کامیاران، در شهر مهاباد بودم، اما قدری راحت تر در مردم می رفتم، می دیدم که نام شهید کاوه در زمان حیات ایشان لرزه بر اندام گروه های تجزیه طلب می انداخت.
*در تیپ امام رضا (ع) هم آقای قالیباف فرمانده بودند.
ابتدای نخستین حضور من، آقای قالیباف بود، ولی پس از آن بیشترین حضور من در تیپ ۲۱ امام رضا (ع) در دوران فرماندهی سردار اسماعیل قاآنی بود.
*که الان جانشین حاج قاسم در سپاه قدس هستند.
بله.
*ارتباط شما نزدیک است؟
فوق العاده.
*چطور آدمی است؟ آقای قاآنی کمتر شناخته شده اند.
بله. در همان منطقه هم این گونه بود. آقای قاآنی یک چهره فوق العاده مخلص و متواضع است. یکی از دلیلهای کمتر شناخته شدن ایشان این است که فوق العاده متواضع است. کار انجام می دهد و به دنبال نام و تبلیغ و رسانه و… نیست. یک عنصر عملیاتی، فرمانده واقعاً مقتدر و فوق العاده خونسرد است. شخصیت آرام عجیبی دارد، چون من با ایشان در دوران دفاع مقدس زندگی کردم.
*خاطره ای از آرامش ایشان دارید؟
بله. چون دوران حضور در جبهه من در مخابرات بودم. بی سیم چی گردان در اوایل بودم. یکی از گردان هایی که ایشان فرمانده تیپ بود. با ایشان محشور بودم تا اینکه در عملیات کربلای ۴ من شب اول عملیات مجروح شدم. مسئول مخابرات گردان بودم و مجروح شدم. به قرارگاه برگشتم، بجای اینکه پشت جبهه بیایم در مرکز پیام فرماندهی تیپ ماندم. هرچه اصرار کردند که برو، قبول نکردم و گفتم دستم مجروح شده، ولی می توانم کار انجام دهم. از آنجا در مرکز بی سیم و هدایت عملیات مدام من با سردار قاآنی بودم و مواقعی که ایشان از فرماندهی و سنگر بیرون می آمدند در چارچوب یک بی سیم چی همراه ایشان بودم. آرامش ایشان را از لحظه شروع عملیات و در لحظات سخت جنگ و در روزهایی که پیروزی های بزرگ اتفاق می افتاد، شاهد بودم.
عملیات کربلای ۴، کربلا ۵، والفجر ۸، بدر در کنار ایشان بودم. هم توفیقات بزرگ را با ایشان بودم و هم در شرایط سخت کربلای ۴ و ۵ با ایشان همراه بودم.
*هنوز با سردار قاآنی ارتباط دارید؟
بله.
*بعد از فرماندهی هم با ایشان ارتباطی داشتید؟
بله، پس از فرماندهی یک ملاقات با ایشان در روز تشییع «حاج قاسم» داشتم و چند بار هم ارتباط تلفنی داشتیم.
*خدا حفظ شان کند. اصلا چطور شد که آقای اسماعیلی پس از جنگ سمت قضاوت و دستگاه قضا رفت.
گویا این در خون من بود. به امر قضا علاقه داشتم. پیش زمینه ای هم بود. ابتدا وارد دستگاه قضا بعنوان کارمند وارد شدم؛ یکی دو سال کارمند بودم.
*از مشهد؟
بله. بعد به اصرار دوستان هم رده خودمان که قاضی شده بودند که می گفتند اگر نمی خواهید وارد این مجموعه شوید، قبول؛ ولی حالا که وارد شدید چرا در کسوت قضاوت نباشد و دوستان مشترک ما که قاضی بودند و پیش از من قاضی شده بودند تشویق کردند و در امتحان قضاوت شرکت کردم و وارد جرگه قضا شدم.
*اولین سمت شما؟
طبق معمول همه قضات دادیار بودم.
*از خود مشهد بودید؟
بله.
*آشنایی شما با حاج آقای رئیسی از کجا بود؟
آشنایی با آقای رئیسی که همشهری بودیم و اوصاف ایشان را می شنیدم، در مقطعی که دادستان تهران بودند، وصف کارهای ایشان را می شنیدم، اما ملاقات و ارتباط نداشتم. ارتباطات من با حاج آقای رئیسی از دوره ای آغاز شد که ایشان رئیس سازمان بازرسی کل کشور بودند.
*و شما دادستان مشهد بودید؟
نه، هنوز دادستان مشهد نبودم. همچنان دادیار در مشهد بودم. دادرس دادگستری بودم و آن زمان دادسرا نداشتیم. در دادسرای ویژه روحانیت خدمت می کردم. ارتباطات داشتیم. در جلسات همدیگر را می دیدیم و ایشان رئیس بازرسی کل کشور بودند. به لحاظ ارتباطاتی که داشتیم در یک مقطعی به من پیشنهاد دادند من مدیر کل بازرسی استان خراسان رضوی شوم. به دلایلی انجام نشد و این ارتباطات بود و استمرار یافت.
*بعد دادستان مشهد شدید.
بله.
*بعد رئیس سازمان زندان ها شدید.
بله. سال ۸۳ من دادستان مشهد شدم. ۵ سال دادستان مشهد بودم و ۵ سال دور دوم مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی را من دادستان مشهد بودم. دوره اول آیت الله لاریجانی من رئیس سازمان زندان ها و در دوره دوم ایشان رئیس کل دادگستری استان تهران بودم.
*در مشهد سخت ترین کار قضائی که انجام دادید چه بود؟
یک اهتمام جدی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر انجام دادم. به شکلی که در آن مقطع اعلام شد، قاچاقچی ها خط سیر انتقال موادشان را از خراسان تغییر دادند.
*الان این قاطعیت کمرنگ نشده است؟
الان یک قسمتی از قانون تغییر نمود و یک بخشی هم احکام در اجرا. تا پیش از اصلاح قانون احکام صادر می شد و در اجرا تعلل می کردند که من از دادستان هایی بودم که در اجرا تعلل نمی کردم.
*درست بود این تغییر؟
شاید ابتکار مجلس بود، ولی من معتقد هستم کارشناسی نبود.
*در سازمان زندان ها هم ۵ سال خدمت کردید.
قریب به ۵ سال رئیس سازمان زندان ها بودم.
*بعد هم رئیس دادگستری استان تهران بودید.
بله.
*از بین این سمت ها و سمت فعلی کدام سخت تر و دشوارتر است؟
هر کدام سختی های خودش را دارد. ضمن اینکه شرایط هم فرق می کند. دوره های مدیریت من، یک دوره در محضر آیت الله شاهرودی، یک دوره در محضر آیت الله آملی لاریجانی، یک دوره مدیریت هم الان در محضر آیت الله رئیسی هستم. هر کدام از این سه بزرگوار خاصیت های خاص خودشان را دارند. من معتقد هستم که کار کردن با آیت الله رئیسی هم لذت خودش را دارد و هم خاصیت و سختی های خاص خودش را دارد.
معتقد هستم حتی رئیس کلی دادگستری تهران فرق می کند که این رئیس کل با کدام رئیس قوه بخواهد کار کند. یعنی شرایط مخصوصاً این دوره متفاوت می باشد، چون دوره ای توام با تحول با پشتکار، جدیت، پیگیری، مطالبه، با کار شبانه روزی، با کار بدون وقفه، با کاری که قائل بر این هستیم که کار نشد ندارد، ما بن بست نداریم و باید راهکار پیدا کرد، هم راه است. این دوره خاصیت و شرایط خاص خودرا دارد. هر کدام را در جایگاه خود می بینم.
*شنیده شد که یک ساختار جدید در قوه قضائیه دارد بررسی می شود و شکل خواهد گرفت و این ساختار چه سودی به خدمت رسانی به مردم خواهد داشت؟
ساختار جدید قوه قضائیه ابتدا به خودش سود خواهد رساند.
*یعنی ساختار را کوچک تر می کند؟
بله. ساختار را کوچک تر و چابک می کند. این کوچک سازی و چابک سازی نخستین بهره بردارش خود تشکیلات درون سازمانی است. علاوه بر آن، از تداخل وظایف جلوگیری می شود، شرح وظایف متناسب با مرزبندی های مشخص است. تداخل بین بخش های مختلف برداشته می شود. نفع این به خود دستگاه و بدنه و سطوح می رسد. چون ساختار کوچک می شود یک عده از نیروهای ستادی در صف می روند که الان با تراکم کار و کمبود نیرو مواجه هستیم. این به کمک مجموعه خواهد آمد و نفع به دستگاه قضا می رسد.
*در اینجا نفع به مردم هم می رسد.
بله. نفع اول به خود مجموعه است و دوم به مردم است، به لحاظ این که در ساختار جدید هم نیرو تزریق می شود، نیروی جدید به دادگستری ها برای گره گشایی از کار مردم تزریق می شود و هم الان در ستاد تعداد زیادی قاضی داریم که کارهای ستادی انجام می دهند و قضات سر مناصب قضایی خود باز می گردند و کار دادرسی و رسیدگی کار مردم را انجام می دهند. کمک به تسریع رسیدگی و رسیدگی پرونده ها و گره گشایی از کار مردم و هم صرفه جویی در هزینه ها است و از آنجاهایی است که به نظر می آید، اصلاح ساختار یک نفع همه جانبه را دارد.
*چه زمانی اجرایی خواهد شد؟
تصویب شده و علی القاعده فکر می کنم تا کمتر از یک ماه دیگر همه این بخش ها نهایی و اجرائی شود.
*در همین ایام چندتا از این جاسوس ها که حکم امنیتی داشتند و به خصوص بیگانه بودند، تبادل شدند و اسم قوه قضائیه هم آمد که با همکاری قوه قضائیه انجام شد. آقای روح الله نژاد بود که بخاطر همین تبادل آزاد شد و دیگری دکتر سلیمانی بود. آیا باز هم از این تبادل ها صورت خواهد گرفت؟
بنای ما بر این است که به هر شکل ممکن، هموطنان بی گناهی را که در زندان های خارج از کشور گرفتار هستند، نجات دهیم. در این راه یک وفاق بین دولت، دستگاه دیپلماسی، قوه قضائیه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی وجود دارد. گرچه دل ما به حال سایر هموطنان که در زندان های دیگر ولو به جرم مواد مخدر زندانی هستند، می سوزد، ولی ما در کشورهای دیگر افرادی را داریم که واقعاً بی گناه بازداشت هستند.
یعنی بهتان واهی و ساختگی تحت عنوان دور زدن تحریم ها درست می کنند. جزو عناوین اتهامی که در هیچ نظام قضائی نیست. ما اگر کسی از شهروندان بیگانه را دستگیر و محاکمه کردیم خیلی شفاف گفتیم این آدم جاسوسی کرده است. گفتیم این آدم اقدام مقابل امنیت کشور ما انجام داده است و مرتکب این جنایت شده است؛ دقیقا عنوان اتهامی را بیان کردیم. بنا را بر این گذاشتیم که اگر برای نجات جان هموطنان بی گناه لازم باشد، از ارفاقات قانونی درباره بعضی از زندانیان شهروندان بیگانه استفاده نماییم، مضایقه نکنیم. هدف ما آزادسازی و تبادل نیست، بلکه نجات آدم بیگناه در بستر قانون است، نه با هدف اینکه بگوییم تبادل که قاچاقچی بدهیم و یک قاچاقچی بگیریم.
*از جرائم امنیتی در حوزه امنیتی کسانی را داریم که دستگیر شده باشند و هنوز اعلام نکرده باشید؟
بنای ما بر اعلام کردن و نکردن نیست، هر تبعه بیگانه ای دستگیر می نماییم، به کشورش اعلام می شود. به سفارتخانه کشور بیگانه اعلام می شود. وقتی پیگیر این مسئله بودند، معلول این بود که وقتی دستگیر کردیم بوسیله دادستانی کل کشور و وزارت امور خارجه به آن کشور مسئول اعلام می نماییم که این شهروند شما را با این جرم دستگیر کردیم و بعد کلی ملاقات کنسولی برگزار می نماییم. سفیر می آید و ملاقات می کند، نامه می رود و تماس می گیرد. یک پروسه کاملاً شفاف و قضائی با شهروندان بیگانه ای که مرتکب جرم می شوند، داریم.
*ان شاالله موفق باشید. این دلگرمی که مردم گرفتند و همیشه حضرت آقا در دیدارها مثال می زدند که دستگاه قضا باید ملجا و پناهگاهی برای مردم باشد، مردم به معنای واقعی در این دوره خیلی بیشتر این را حس می کنند. دعا می نماییم همیشه این حس بیشتر شود و گرمای خدمت گزاری دستگاه قضا به مردم بیشتر و بیشتر شود.
برای ادامه توفیق، نیازمند دعای مردم هستیم، نیازمند کمک مردم هستیم، نیازمند همکاری و همیاری مردم هستیم. تمام تلاش ما این است که حق این مردم به مردم برسد.
*من از محضر شما خداحافظی می کنم، اما برنامه به روال همیشه با دست خطی که جناب آقای اسماعیلی برای ما به یادگار خواهند نوشت، به انتها خواهد رسید.
«توفیقی حاصل شد تا بعنوان یکی از خدمتگزاران عرصه عدالت، در برنامه خوب دست خط حاضر و در این باب گفت وگویی با مردم داشته باشم. بیش از ۳۰ سال از عمرم را با هدف تحقق و اجرای عدالت، در قوه قضائیه سپری کردم و همیشه به دنبال این بودم که غیر از عدالت در شئون کاری خویش رفتار نکنم، اما امیدوارم خداوند متعال در سرای آخرت بجای عدالت، با کرامت و فضل خویش با من رفتار نماید».

منبع: