در مهر بخوانید+ فیلم و عکس تجمع مردم اصفهان برای احیای زاینده رود

به گزارش آذر هزاران نفر از مردم اصفهان امروز جمعه ۲۸ آبان ماه در بستر خشکیده زاینده رود در جوار پل خواجو هم صدا با کشاورزان خواهان جریان دائمی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی شدند.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: تعدادی از مردم اصفهان امروز جمعه ۲۸ آبان ماه در بستر خشکیده زاینده رود در جوار پل تاریخی خواجو تجمع کرده و خواستار جریان دائمی زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی شدند.
اجرای مصوبات ۹ ماده ای شورایعالی آب، جریان دائمی زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی و پیشگیری از بارگذاری های جدید بر این حوضه آبریز خواسته همه مردم اصفهان است.

در تجمع امروز حسن اکلیلی از هنرمندان بنام دیار نصف جهان خطاب به مردم اظهار داشت: پیکر نیمه جان و مرده زنده رود به ما نفس می دهد و مردمی که امروز همدلی می کنند به واسطه این خاک و زنده رود است، اصفهان در گذشته نه چندان دور مدعی بود اگر دیواره ۱۰ متری دور این استان بکشند احتیاج به هیچی نخواهیم داشت، برنج، گندم، حبوبات میوه و هنرمان صادراتی بوده، چه شده است که این طور مانده ایم؟
آب از اصفهان به بیراهه می رود / کشاورزان حقابه می خواهند
مطالبات کشاورزان شرق اصفهان از استاندار
تصمیم گیری برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان
مطالبات بحق کشاورزان اصفهانی را پیگیری می کنیم
سیدعلی اکبر محرابیان در دیدار با کشاورزان اصفهان در مهدیه وجاره وعده داد که مشکلات این حوضه تا دو سال آینده حل و فصل شود.
همچنین دستاورد سفر وزیر نیرو به اصفهان تخصیص ۳۸ هزار میلیاردریال برای اجرای طرح های آبرسانی به اصفهان بود که در صورت تحقق نتایج خوبی را همراه خواهد داشت.

گفتنی است به دنبال تجمع امروز مردم اصفهان برای احیای زاینده رود، مخبر معاون اول رئیس جمهور به وزرای نیرو و جهاد کشاورزی دستور داد در اسرع وقت برای حل مشکل حوضه آبریز زاینده رود در سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد اقدام نمایند.
مخبر: حل مشکل زاینده رود را دنبال می کنیم

همچنین محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور به دنبال مطالبه مردم اصفهان در بستر زاینده رود برای جاری شدن دائمی آب در زاینده رود در گفتگو با شبکه خبر عنوان کرد: تشکر می کنم از بصیرت و وفاداری مردم غیور اصفهان که البته همیشه این گونه بوده است در جنگ و در همه مسائلی که در کشور بوده کاملاً وفادارانه در صحنه بودند.
وی با اشاره به اینکه معضل خشکسالی شرایطی را به وجود آورده که در بیشتر استانهای کشور گرفتار مشکل هستیم، اضافه کرد: در یک ماه گذشته رئیس جمهور دو بار شورایعالی آب را برگزار کرده است.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: به وزیر نیرو و جهاد کشاورزی دستور دادم که به سرعت برای این مورد تدبیر کنند و دولت به جد دنبال است که این مساله را به هر نحوی که وجود دارد بتوان حل کرد.
مخبر با اشاره به اینکه مشکل مردم را می فهمیم اضافه کرد: من در شرق اصفهان حضور داشتم و وضعیت آنان را دیدم و واقعاً وضع سختی است ما دنبال هستیم با هر وسیله و شکلی که وجود دارد این مشکل حل شود چونکه این چهار استان حالا گرفتار مشکل هستند و امید است بگونه ای که بتوان بخصوص مشکل اصفهان را حل کرد، این مورد را دنبال می نماییم.
وی افزود: از فردا جلساتی برگزار می شد و نتایج را به اطلاع مردم خواهیم رساند، وزرا هم در تلاش هستند، طرح های مختلفی را بررسی کردند و پیشنهاداتی دارند که انشاالله بررسی و اقدام خواهیم کرد.
محرابیان: ستاد احیای زاینده رود در نخستین فرصت تشکیل می شود

همچنین سید علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو هم ظهر امروز به دنبال تجمع مردم اصفهان در بستر خشکیده زاینده رود برای احیا و رسیدگی به مشکلات این حوضه، در گفتگو با خبر سراسری شبکه یک سیما از برگزاری جلسه ستاد احیای زاینده رود در نخستین فرصت اطلاع داد و عنوان کرد: امید است با پیشنهاداتی که به این جلسه می بریم، تصمیمات مناسبی اتخاذ شود و مردم این حوضه را از نتایج آن آگاه نماییم که سبب شادمانی آنان شود.
وی اضافه کرد: مقرر شد که وزارت خانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در کنار وزارت نیرو به صورت فعال وارد شوند تا شرایط را مدیریت نماییم تا صدمه ای را که به برخی کشاورزان رسیده است را به حداقل برسانیم.
وزیر نیرو اظهار داشت: در انتها از همه کشاورزان اصفهان عذر خواهی می کنم که شرمنده آنها هستیم و نمی توانیم آنچه که لازم است برای کشت آنها، آب را تأمین نماییم و امیدواریم با فضل و عنایت الهی در ماههای آینده این کمبودها را جبران نماییم.
حوضه آبریز زاینده رود در دو دهه اخیر به علت بارگذاری های بیش از اندازه صنایع و توسعه اراضی کشاورزی و باغات، پمپاژهای غیرقانونی به نام آبخیزداری در بالادست این حوضه و همینطور کاهش نزولات جوی امروز به بحران رسیده است.
توسعه ناپایدار در این خطه نه تنها منابع آب سطحی بلکه منابع آب زیرزمینی را هم از بین برده و خشکی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی و برداشت های بی رویه از چاه ها سبب تشدید فرونشست در شهر تاریخی اصفهان شده است، آلودگی هوا و گرد و غبار و خشکی اراضی کشاورزی شرق همچون دیگر مشکلات این حوضه است.

فریاد کشاورزان از بستر «زاینده رود»

منبع: