بازتاب سخنرانی رئیسی در سازمان ملل، در رسانه های جهان عرب

آذر: رسانه های عرب زبان ضمن پوشش گسترده صحبت های سیدابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، اظهارات او در حوزه های مختلف را در اولویت خبرهای خود قرار دادند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، سخنرانی سید ابراهیم رئیسی در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، چهارشنبه شب انجام شد و در رسانه های جهان عرب بازتاب پیدا کرد.
شبکه خبری «اخبار الان» به نقل از رییس جمهور ایران نوشت که «برخی کشورها از برنامه هسته ای ایران به عنوان دستاویزی برای فشار به تهران سوءاستفاده می کنند» و بخش عربی شبکه «یورنیوز» نوشت «آقای رئیسی در سازمان ملل اعلام نمود که تهران بدنبال دستیابی به سلاح هسته ای نیست.»
شبکه «النجباء» عراق هم این صحبت رئیسی را که گفته بود «از حقوق بشر و حقوق مستضعفان جهان حمایت می کنیم»، برجسته کرده است.
شبکه «المنار» در گزارشی اعلام نمود که رییس جمهور ایران عکس شهید حاج قاسم سلیمانی را در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بالا برد.
شبکه «روسیا الیوم» هم ضمن پوشش سخنان رییس جمهور ایران در سازمان ملل به نقل از رئیسی نوشت: نظام جهانی فعلی، دیگر از حمایت برخوردار نیست و نظام جدیدی درحال شکل گیری است.
«المرکز الفلسطینی للاعلام» هم به پوشش سخنان رئیسی در پشتیبانی از فلسطین پرداخت و از او نقل کرد: رژیم صهیونیستی که بیش از هفتاد سال آپارتاید، تجاوزگری و کشتار زنان و کودکان منطقه را در کارنامه سیاه خود دارد، بزرگ ترین زندان روی زمین را در غزه برپا کرده است و استمرار شهرک سازی و تصاویر شیون و گریه مظلومان فلسطینی در اثر غصب اراضی، منازل و مزارع آنان، و کشتار فرزندانشان، به همه نشان میدهد هفت دهه ظلم و اشغالگریِ اسرائیل تمامی ندارد. این رسانه، این جمله رییس جمهور ایران را به عنوان تیتر گزارش خود انتخاب کرد: «رژیم اشغالگر قدس نمی تواند شریک صلح و امنیت باشد».
شبکه خبری «السومریه» نیز با انتشار تصاویر مربوط به بالا بردن عکس سردار سلیمانی توسط رئیسی، نوشت که رییس جمهور ایران در سخنرانی روز چهارشنبه خود در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل خواهان مجازات دونالد ترامپ شد.
بخش عربی خبرگزاری اسپوتنیک هم سخنرانی رییس جمهور ایران را پوشش خبری داد و به نقل از رئیسی نوشت که «آیا توسل به سلاح اتمی جهان را به سمت عدالت سوق داد؟ کشته شدن صدها هزار کودک یمنی و عراقی و سوری در خدمت کدام آرمان بشری بوده است؟»

منبع: