رئیسی در دیدار دبیرکل سازمان ملل متحد: سازمان ملل سازمان ملتها باشد نه سازمان قدرت ها

به گزارش آذر، رئیس جمهور در دیدار با دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اهمیت جایگاه این سازمان اظهار داشت: سازمان ملل باید به مفهوم واقعی سازمان ملت ها باشد نه سازمان قدرت ها.

به گزارش آذر به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه های چهارمین روز سفر خود به نیویورک، عصر پنجشنبه به وقت محلی در دیدار آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اهمیت جایگاه این سازمان در نقش دادن به ملت ها برای حل مسائل خود و پیشگیری از دخالت بیگانگان در امور داخلی آنها، اظهار داشت: سازمان ملل باید به مفهوم واقعی سازمان ملت ها باشد نه سازمان قدرت ها.
رئیسی، جمهوری اسلامی ایران را دوست روزهای سخت برای همسایگان خود خواند و ضمن اشاره به اقدامات انسان دوستانه ایران در پناه دادن به مهاجران افغانستانی و همینطور مبارزه جدی با تروریسم بعنوان خطری بزرگ برای منطقه و جهان، اظهار داشت: در مقابل، رهاورد ناتو و آمریکا در منطقه ما جنگ، ویرانی، اشغالگری و کشتار بوده است.
رئیس جمهور ضمن اشاره به بحران های جاری در بعضی از کشورهای منطقه، چاره همه آنها را شکل گیری گفت وگوهای ملی بدون دخالت خارجی دانست و اضافه کرد: ضروریست سازمان ملل نقش آفرینی جدی تری در مقابل رفتارهای یکجانبه گرایانه از خود نشان دهد.
رئیسی با تاکید بر حمایت ایران از گفت وگوهای منطقه ای برای حل مسائل فیمابین کشورها، خطاب به دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: در صورت اجرای حق و عدالت از این جایگاه، نام بزرگی از شما در تاریخ این سازمان جهانی باقی خواهد ماند.
در این دیدار دبیرکل سازمان ملل هم با قدردانی از اقدامات مستمر جمهوری اسلامی ایران در پناه دادن به مهاجران افغانستانی، نقش ایران در آتش بس یمن استمرار آنرا ستودنی خواند و اظهار داشت: خروج آمریکا از توافق هسته ای، اقدامی غیرسازنده و بسیار ناراحت کننده بود.
آنتونیو گوترش ابتکار ایران در ایجاد قالبی برای گفت وگوهای منطقه ای را سازنده و مورد حمایت سازمان ملل دانست و با تأیید مواضع جمهوری اسلامی ایران در مبحث حقوق بشر اظهار داشت: حقوق بشر نباید بعنوان ابزار و دستاویز جنگ ضد کشورها بکارگیری شود.
دبیرکل سازمان ملل با ابراز ناخرسندی از تعلیق نشدن تحریم ها ضد ایران با وجود کرونا، اظهار داشت: ایران دارای تمدنی قدیمی و بخش ضروری و غیرقابل انکار از جهان امروز است و ملاحظات جمهوری اسلامی در خصوص حل مسائل یمن، عراق، سوریه، لبنان و افغانستان به دست مردم آنها متین و منطقی است.

منبع: