امیر دریادار ایرانی: جدید ترین دستاوردهای نیروی دریایی ارتش فردا رونمایی می شوند

آذر: به گزارش آذر، فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: دستاوردهای جدید نیروی دریایی ارتش فردا در چارچوب یک نمایشگاه در تهران رونمایی می شوند.

به گزارش آذر به نقل از مهر، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش امشب (جمعه) در برنامه صف اول که از شبکه خبر سیما پخش گردید، در رابطه با رونمایی از دستاوردهای جدید این نیرو، عنوان کرد: ما برای این کار دو بخش نمایشگاهی در تهران و بندرعباس پیشبینی کردیم. بخش اول فردا در تهران در حوزه های مختلف برگزار می شود.
وی اضافه کرد: در این نمایشگاه، دستاوردهای نیروی دریایی ارتش در حوزه های قطعه سازی، توانمندی در قسمت نرم، شناورهای حوزه های زیر سطحی و سطحی و به صورت عام بدون سرنشین ها در همه حوزه های پروازی، شناوری و زیر سطحی حضور دارند.
دریادار ایرانی، اظهار داشت: در این نمایشگاه شاهد رونمایی از چند جلد کتاب که با عنایت به فرمان فرماندهی معظم کل قوا در حوزه فرهنگ سازی دریایی تدوین شده و یک اثر پویانمایی هم خواهیم بود. فرمانده نیروی دریایی ارتش ضمن اشاره به دومین نمایشگاه این نیرو که در بندرعباس برگزار می شود، اظهار داشت: نمایشگاه ما در بندرعباس با عنایت به حجم توانمندی هایی که در آنجا وجود دارد، وسیع تر و مفصل تر خواهد بود. با عنایت به حجم توانمندی ها و ظرفیت ها این نمایشگاه در همه حوزه ها مانند موشکی، اژدر و سایر تجهیزات در آن به معرض نمایش گذاشته خواهد شد. وی افزود: دستاوردهای مختلف در حوزه جنگ الکترونیک و آخرین دستاوردهای دست صنایع دفاعی کشور که توسط جوانان در دانش بنیان ها و نخبگان در دانشگاه ها و صنعت رقم خورده است هم بخش دیگری از این نمایشگاه خواهد بود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش، ضمن اشاره به سایر دستاوردهای برگزاری رزمایش های مشترک، اظهار نمود: از لحاظ آموزشی و انتقال تجربه یک سرفصل جداگانه بسیار حائز اهمیت می باشد که این مورد هم رخ داده است چون هنگامی که جلسات هماهنگی و در کنار آن، آموزش های کوتاهی برگزار می شود، تبادل تجربه و انتقال دانش بسیار اهمیت دارد و بعد از برگزاری این جلسات وارد فاز عملیاتی می شود.
وی اضافه کرد: در این عملیات علاوه بر شناورها یگان های پروازی هم حضور دارند. این هماهنگی علیرغم پیچیدگی های خود امروز حاصل شده و از جنبه فرماندهی و کنترل بسیار اثرگذار می باشد و خویش را نشان داده است.
دریادار ایرانی پیام اصلی برگزاری رزمایش های مشترک در منطقه را توان تأمین امنیت در منطقه دانست و تصریح کرد: پیام اصلی رزمایش های مشترک در منطقه اینست که امروز برای تأمین امنیت و ایمنی کشتیرانی احتیاج به حضور کشور ثالث وجود ندارد و کشورهای منطقه می توانند با همکاری یکدیگر امنیت را برقرار کنند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سوالی در مورد واکنش کشورهای منطقه به رونمایی و الحاق ناوشکن دیلمان، خاطرنشان کرد: واکنش کشورهای منطقه در مجموع مثبت بود. به این علت که امروز کشتیرانی در دریای خزر به خاطر شرایط ویژه و افزایش حجم تبادلات سبب شده تا نگاه همه به اقتصاد دریایی با عنایت به این که دریا می تواند شکوفایی در همه ابعاد ایجاد نماید، وجود داشته باشد.
وی افزود: اقتصاد صرفا داد و ستد و انتقال کالا نیست و حوزه های فنی و تخصصی را به همراه دارد. یک ظرفیتی در حوزه کشتی سازی با توانمندی بالا در ساحل جنوبی دریای خزر در سواحل شمالی ما بوجود آمده است. به این مفهوم که می تواند به بخش تجاری کمک شایانی انجام دهد و اگر امروز می توانیم یک ناو شکن در آنجا بسازیم ساخت کشتی های غیرنظامی خیلی کار دشواری نیست و به سادگی قابل انجام است.

منبع: