قاسمی: برای گسترش همكاری های همه جانبه وزیر امورخارجه به هند می رود

به گزارش آذر سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینكه برای گسترش همكاری های همه جانبه؛ وزیر امورخارجه به هند می رود، اظهار داشت: این سفر اهمیت بسیاری با عنایت به نوع همكاری ها و ظرفیت های دو كشور دارد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، بهرام قاسمی درباره اینكه نخستین سفرهای آتی وزیر امور خارجه به كدام كشورها خواهد بود؟ اظهار داشت: رایزنی هایی برای انجام مقدمات آمد و شدهای دیگر با برخی همسایگان هم وجود دارد و همانگونه كه وزیر امور خارجه اعلام نموده، مقصد بعدی ایشان پس از هند، كشور عراق خواهد بود.
قاسمی اضافه كرد: وزیر امور خارجه در آینده ای نه چندان دور سفرهایی را به كشور های همسایه در ادامه سیاست دائمی و تغییرناپذیر ایران نسبت به همسایگان و در جهت گسترش همكاری های همه جانبه، تعمیق روابط اقتصادی – بازرگانی و رایزنی های سیاسی خواهد داشت.
وی اظهار داشت: نگاه ایران به همسایگان و كشورهای منطقه همواره نگاهی مثبت و همزیستی مسالمت آمیز، روابط بهتر و همینطور تلاش جمعی برای صلح و ثبات و امنیت پایدار در منطقه و گسترش بیشتر همكاری های اقتصادی می باشد.
قاسمی اظهار داشت: ارتباط با كشورهای همسایه به صورت مستمر در سالیان اخیر دنبال شده و ارتباط مستمر و ارتباط تنگاتنگ با همسایگان سیاست كلان، دائمی و روشن جمهوری اسلامی ایران است و علاقه مند هستیم علاوه بر همسایگان و كشورهای پیرامونی بتوانیم با همه كشورهای منطقه در جهت همگرایی و همزیستی مسالمت آمیز و كاهش برخی اختلافات در میان بعضی از كشورهای منطقه تلاش نماییم.
به گزارش آذر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینكه راهی بجز این برای ادامه حیات و تولید منطقه ای قدرتمند و توسعه یافته وجود ندارد، تصریح كرد: این رویكرد، مسیری مشخص و مستمر است و ما در دوران اخیر روابط خویش را با همسایگان تا حد ممكن افزایش داده ایم و با جدیت جلو خواهیم رفت.
قاسمی اضافه كرد: وزیر امور خارجه ایران در آینده نه چندان دور سفرهای دیگری را به صورت دوجانبه و برای تعمیق حوزه همكاری ها و مسائل اقتصادی – بازرگانی و رایزنی های سیاسی به كشورهای منطقه خواهد داشت و امیدواریم با این حسن نیت و نگاهی كه در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، بعضی از كشورهای منطقه كه در گذشته با توهمات موهومی نسبت به جمهوری اسلامی ایران رفتار می كردند، این واقعیت را درك كنند و از نگاه ایران به بعضی از مسائل و مشكلات منطقه درس عبرت بگیرند كه ایران چگونه در جهت صلح و ثبات دیگر كشورهای منطقه تابحال كوشیده است.
وی با اشاره به اینكه كارنامه ایران در حوزه مسائل منطقه ای بسیار درخشان است، تصریح كرد: كارنامه ایران بویژه در حوزه كشورهایی مانند عراق، سوریه و حتی یمن در جهت تولید ثبات، امنیت و بازگشت آرامش به این كشورها بسیار درخشان است به گونه ای كه شاهد آغاز مذاكرات گروه های یمنی در سوئد بودیم و امیدواریم آن هایی كه از روند آتش بس تعیین شده عبور كرده و به خشونت ادامه می دهند؛ همه موازین تفاهم شده را رعایت نمایند.
قاسمی اضافه كرد: وضع سوریه هم به گونه ای است كه همه به مواضع ۵ یا ۶ سال پیش ایران كه بسیاری آنرا باور نداشتند، بازگشته اند و امروز شاهد بازبینی جدی در مواضع كشورها نسبت به مسئله سوریه و واقعیت تروریسم هستیم و به نظر می آید، رفته رفته برخی كشورها برای بازگشایی سفارت خانه هایشان در دمشق وارد مرحله عمل می شوند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در انتها خاطرنشان كرد: این مسائل حكایتگر خردمندی و درایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نسبت به بعضی از تحولات منطقه است كه با تیزبینی خاص خود آینده و امروز را از دیرباز می دید و به دیگران هم سفارش می كرد شتابزده در مورد مسائل منطقه تصمیم گیری و عمل نكنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*