رویترز گزارش داد: واشنگتن به دنبال اتحاد اعراب برای مقابله با ایران است

آذر: خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد: واشنگتن بر این باور است که به اندازه کافی بر ریاض نفوذ دارد تا از این ابزار بتواند برای اختتام دادن به جنگ یمن و سپس بازسازی اتحاد اعراب برای مقابله با ایران استفاده نماید.
به گزارش آذر به نقل از خبرگزاری رویترز، ائتلاف تحت رهبری عربستان که با نیروهای حوثی مورد حمایت ایران در یمن می جنگد، روز پنج شنبه در پاسخی آشکار در برابر فشارهای انگلیس و آمریکا یکی از حملات خود به شهر حدیده را متوقف کرد. این امر نشان داده است که فشارها بر ریاض در شرایطی که ماجرای کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی هنوز نامعلوم است، تاثیر گذاشته است.
کشته شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول در روز دوم نوامبر واکنش های جهانی به دنبال داشته و این کشور را در معرض تحریم های احتمالی قرار داده و به چهره محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بلا زده است.
چهار منبع مطلع که با این مورد در ارتباط هستند، می گویند واشنگتن بر این باور است که نفوذ بیشتری بر ریاض در شرایطی دارد که متحدش برای اصلاح چهره محمد بن سلمان تلاش می کند و می خواهد از این نفوذ برای اختتام دادن به جنگ یمن و سپس بازسازی اتحاد کشورهای حاشیه خلیج (فارس) مقابل ایران استفاده نماید.
واشنگتن روز پنج شنبه برای حفظ فشار بر ریاض ۱۷ مقام سعودی را در ارتباط با پرونده خاشقجی تحریم کرد و سناتورهای آمریکا باز پیش نویس قانونی را نمایش دادند که در صورت تصویب شدن فروش سلاح به عربستان را به علت قتل خاشقجی و جنگ یمن ممنوع می کند.
هیتر نائورت سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با اشاره به اینکه واشنگتن در موضوعات یمن و قطر با متحدان منطقه ای خود، ازجمله عربستان همکاری دارد، اظهار داشت: اتحاد حاشیه خلیج (فارس) برای منافع مشترکمان در خصوص مقابله با نفوذ ایران، مقابله با تروریسم و تضمین آینده موفقیت آمیز شرکای ما در منطقه ضروری می باشد.
به گزارش رویترز، آمریکا به عربستان بعنوان یک بازیگر حیاتی در تلاش هایش برای احداث اتحاد در منطقه خلیج (فارس) جهت مقابله با نفوذ ایرن در منطقه خاورمیانه می نگرد. مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا باز بلافاصله سپس قتل خاشقجی به ریاض سفر کرد.
اما اتحاد اعراب حاشیه خلیج (فارس) که از نظر واشنگتن یک سد در برابر ایران است، زمانی که عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط تجاری و حمل ونقل خودرا با دوحه به بهانه پشتیبانی از تروریسم و روابطش با ایران را قطع کردند فروپاشید.
یک منبع باخبر از سیاست های واشنگتن در این باره اظهار داشت: آنها در حال از بین بردن فرصت اختتام دادن به مناقشه قطر هستند.
دو نفر از این منابع آگاه گفتند که واشنگتن قبل از آنکه تحریم های جدید مقابل ایران از روز پنجم نوامبر اعمال شود خواستار اتحاد کشورهای حاشیه خلیج (فارس) برای مقابله با ایران بود.
حالا غرب امیدوار است که باتوجه به اظهارات بن سلمان درباره تقویت اقتصاد قطر در یک نشست در ۲۵ اکتبر روابط ریاض با دوحه بهبود یابد اما منابع آگاه می گویند که ولیعهد سعودی از هر اقدامی که بعنوان ضعف وی در شرایطی تلقی شود که برای بیرون آمدن از تنش دیپلماتیک بر سر قتل خاشقجی تلاش می کند، پرهیز دارد.
رویترز در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از منابع آگاه اضافه کرد: در این میان، امارات متحده عربی باز کماکان به صورت قوی از ولیعهد سعودی در برابر ایران، اصلاحات اقتصادی و اجتماعی اش حمایت می کند.