مدیرکل دفتر سیاسی وزارت کشور تشریح کرد شرایط شکل گیری و فعالیت ائتلاف های سیاسی

آذر: مدیرکل دفتر سیاسی وزارت کشور اظهار داشت: راه اندازی ائتلاف های سیاسی از طرف برخی از احزاب شناسنامه دار و با اطلاع کمیسیون ماده 10 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی انجام می شود.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، حمید ملانوری در جلسه معتمدین، نخبگان و نمایندگان اقشار و گروه های مختلف استان قم با اشاره به حمایت ویژه دولت و وزارت کشور از فعالیت های تشکیلاتی و رسمی احزاب در کشور، اضافه کرد: دولت و وزارت کشور در امتداد کوشش برای ایجاد گفتمان واحد انقلابی به منظور حفظ کرامت و عزت و حرمت مردم و نیل به اهداف انقلاب اسلامی، نهایت تلاش و مساعدت خودرا مصروف پشتیبانی از فعالیت های قانونی و تشکیلاتی احزاب و تشکل های سیاسی و صنفی، خانه احزاب و سمن ها کرده است که از مصادیق این حمایت می توان به ابلاغ منشور گفتگوی سیاسی به استان ها که متضمن پاسخگویی به مطالبات تشکل ها و احزاب و فراهم کننده زمینه های مناسب فعالیت های تشکیلاتی و حزبی قانونی می باشد، اشاره داشت.

ملانوری هم چنین با بیان اینکه حدود ۱۱۰ حزب فعال و رسمی در سراسر کشور برمبنای قانون جدید احزاب و گروه های سیاسی فعالند، اظهار داشت: از این تعداد، ۴۶ حزب هم در سطح استان قم فعالیت دارند. حدود ۶۰۰۰ سمن از وزارت کشور، ۸۵۰۰ سمن از سازمان بهزیستی، ۳۰۰۰ سمن از وزارت ورزش و جوانان و ۲۵۰۰ سمن از نیروی انتظامی مجوز فعالیت دریافت کرده اند که مجموعاً بالغ بر حدود ۲۰ هزار سمن در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند.

وی هم چنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمایت ویژه وزارت کشور و تسهیل پروسه اداری و اجرایی راه اندازی دفاتر احزاب در سطح شهرستان ها، گفت: راه اندازی ائتلاف های سیاسی برمبنای شکل گیری ائتلاف از طرف برخی از احزاب شناسنامه دار و با اطلاع کمیسیون ماده ۱۰ احزاب انجام می شود؛ بدین جهت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، مجوز شکل گیری ائتلاف ها را صادر نمی کند بلکه در این خصوص جایگاه استرشادی و استطلاعی دارد.

ملانوری درباب پروسه صدور مجوز برای برگزاری تجمعات کارگری یا راهپیمایی کارگران خصوصاً در هفته کارگر، اظهار داشت: حسب قانون، درخواست برگزاری این نوع تجمعات باید از طرف احزاب رسمی و دارای پروانه فعالیت مطرح شود اما در هفته کارگر سال جاری، هیچ درخواستی به دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ارائه نشد.

در این نشست، دکتر جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور، دکتر سرمست استاندار قم، هاشمی معاون سیاسی امنیتی استانداری و رئیس ستاد انتخابات استان، و شماری از نمایندگان و منتخبان گروه ها و اقشار مختلف استان قم به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

منبع: