اسپوتنیک: گریس۱ در حال ترک جبل الطارق است

به گزارش آذر اسپوتنیک گزارش داد که نفتکش گریس1 (آدریان دریا) در حال ترک جبل الطارق است.
به گزارش آذر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ابر نفتکش گریس1 که بیشتر از یک ماه است در تنگه جبل الطارق توقیف شده، در حال ترک این منطقه به سمت بندری در مدیترانه است.
دولت منطقه ای جبل الطارق چند روز پیش اعلام نمود که این نفتکش رفع توقیف شده و دیگر دلیلی برای نگه داشتن آن وجود ندارد.
اوایل ماه ژوئیه یک نفتکش حامل نفت ایران توسط نیروهای انگلیسی در جبل الطارق با ادعای اینکه برخلاف تحریم های اتحادیه اروپا، مقصد آن سوریه بوده است، توقیف شد.
وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه اطلاع داد که یک دادگاه حکم توقیف گریس ۱ را صادر کرده است. بر مبنای شکایت دولت آمریکا، کشتی گریس1 با بیشتر از دو میلیون بشکه نفت مورد جریمه واقع شده است.
وزارت دادگستری آمریکا مدعی است که گریس۱ به سپاه پاسداران ایران مرتبط می باشد که از جانب آمریکا در لیست سازمان های تروریستی این کشور قرار گرفت.
بنابر این گزارش، غروب پنج شنبه (۲۴ مرداد) قاضی دیوان عالی جبل الطارق با اشاره به اینکه درخواست آمریکا برای توقیف کشتی به دست دادگاه نرسیده، اعلام نمود که مجوز آزادی کشتی گریس۱ را صادر کرده است. همینطور خبرگزاری هند اعلام نمود که تمامی ۲۴ خدمه هندی کشتی گریس ۱ آزاد شده اند.
محمدجواد ظریف بعد از خبر آزادی نفتکش گریس1 در توئیتر خود نوشت: آمریکا که در تحقق اهدافش از راه تروریسم اقتصادی همچون با محروم کردن بیماران سرطانی از دارو، شکست خورده است، از نظام قضایی سوء بهره برده تا به اموال ما در آب های آزاد دستبرد بزند. این کوشش برای دزدی دریایی، نشانگر بی اعتنایی دولت ترامپ به قوانین است.
وی در توییت دیگری با اشاره به نکات کلیدی یادداشت سفارت ایران در لندن نوشت: در یادداشت سفارت مان در لندن به وزارت امور خارجه انگلیس به توقیف نامشروع ابرنفتکش اعتراض، بیانیه های عمومی مان نسبت به مقصد این کشتی تکرار و شفاف سازی شده که تحریم های اتحادیه اروپا به ایران اطلاق نمی شود(موضع اغلب اروپایی ها هم همین است). چیزی این حقیقت را تغییر نمی دهد که توقیف این نفتکش صد درصد نامشروع بوده است.

منبع: