روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا: گزارش وزیربهداشت امیدوارکننده بود

آذر: رئیس جمهور با اشاره به اینکه گزارش وزیر بهداشت امیدوارکننده بود، اظهار داشت: از شنبه همه چیز به روال عادی برمی گردد مگر اینکه ستاد مقابله با کرونا در مواردی خاص دستور به تعطیلی بدهد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اظهارداشت: ابتدا باید از همه پرسنل بهداشتی و درمانی در سراسر کشور که در این روزها با یک تلاش پیگیر و همه جانبه برای پیشگیری و مبارزه با این ویروس همه توان خودرا بکار گرفتند، تشکر و سپاسگزاری نماییم. در جلسه امروز به وزیر محترم بهداشت تاکید کردیم که پرسنل بیمارستانی هرگونه نیازی برای حفاظت خودشان دارند، آن نیاز در اولویت باشد و این کار سریعاً انجام گیرد.
روحانی با اشاره به اینکه گزارشی که آقای وزیر محترم در شروع جلسه دادند، گزارش امیدوارکننده ای بود بر این مبنا که حرکت به سمت کنترل این ویروس می باشد و بازگشت کننده ها در خیلی از شهرهایی که در ایام پیش زیاد بوده، به شدت کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: افرادی که از بیمارستان مرخص می شوند و تست شان مثبت بوده و دوران درمان خودرا گذرانده اند، این هم افزایش پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: هر دو خبر بسیار امیدوارکننده برای جامعه ما است و می خواهم تاکید کنم امکانات بهداشتی و پرسنل متخصص و دلسوز ما جزو بخش های نمونه کشوری است و جزو بخش هایی است که همه مردم می توانند بطور کامل به این بخش اعتماد کنند و همیشه در همه مقاطع فعال بودند و در چند ماه پیش هم که ویروس آنفلوآنزا نوع “بی”، جامعه را تهدید می کرد به خوبی تلاش کردند و این ویروس را کنترل نمودند و الان هم مطمئن هستیم که این پرسنل در کوتاه ترین زمان ممکن این کنترل را انجام خواهند داد و مردم نباید نگران باشند، ضمن اینکه مردم باید همکاری کامل کنند همانطوری که تا امروز همکاری کامل کردند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دستورالعمل های لازم از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر می شود و مرجع هم برای مردم صدا و سیما باشد، افزود: صدا و سیما مرجع اصلی ما است و همه سفارش هایی که بوسیله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و توسط صدا و سیما اعلام می شود، برای مردم باید اهمیت داشته باشد و همه به آنها توجه نمایند و برای اجرای آنها تلاش کنند.
روحانی اشاره کرد: کار و فعالیت در کشور باید به صورت آنچه که در هفته ها و ماه های گذشته بوده ادامه پیدا کند، منتها هر کجا که جمعیت و اجتماعی است، باید همه مراقبت های لازم پزشکی را انجام دهیم. همه باید به تمام مراقبت های بهداشتی که سفارش می شود، عمل کنند. اگر مدرسه، دبیرستان، دانشگاه و کارگاهی است، همه باید دقت کنند آن مراقبت های پزشکی و بهداشتی را انجام دهند، اما همه باید کار و فعالیت نماییم و این یکی از نقشه ها و توطئه های دشمنان ما است که با هراس افکنی زیاد در جامعه، کشور را به تعطیلی بکشانند.
وی اظهار داشت: همه باید مشغول به کار خودمان باشیم و فعالیت نماییم و همه باید مراقب باشیم. اگر موردی را دیدیم، شکی کردیم و فرد مشکوکی بود، به بیمارستان ببریم و الحمدالله بیمارستان های ما مجهز هستند و در این نشست هم نیروهای مسلح قول دادند که از همه امکانات خودشان دراین زمینه استفاده می نمایند. حتی اگر وزارت بهداشت نیازی به پرسنل بیشتر داشته باشد چونکه پرسنل بخاطر خستگی شبانه روزی که دارند کار می کنند، اینها در این جهت آماده اند.
رئیس جمهور اضافه کرد: اگر تخت بیمارستانی مورد نیاز باشد، نیروهای مسلح ما آماده اند اگر در جایی بیمارستان صحرایی فوری مورد نیاز باشد، آماده اند. بدین سبب نیروهای مسلح بطور کامل در کنار این ستاد ملی و در کنار وزارتخانه هستند به جهت اینکه مشکلی برای درمان مردم پیش نیاید. وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست اطمینان داد که همه تولیدگرهایی که در زمینه مواد ضدعفونی، شوینده ها و ماسک فعال می باشند، خوشبختانه متعهدانه و شبانه روز فعالیت می نمایند و همه بخش هایی که یک شیفت بوده فعالیت خودرا تبدیل به ۲، ۳ شیفت کردند و ۲۴ ساعته کار می کنند و مردم برای مواد ضدعفونی، شوینده ها و ماسک نگرانی نباید داشته باشند.
روحانی اضافه کرد: البته بطور طبیعی مردم ما خبر دارند، تعداد معدودی از افراد بودند که سو استفاده کردند و در اینجا نیروی انتظامی گزارش داد از بعضی ها که متأسفانه این مواد را انبار کرده بودند و می خواستند از این شرایط سو استفاده کنند، با آنها برخورد شده و تعزیرات حکومتی و قوه قضائیه با همه متخلفین برخورد می کند و نباید کسی در این مرحله حساس سو استفاده نماید. سفارش ستاد ملی این است که اجتماعات غیرضرور در کشور ما انجام نگیرد. یک وقتی اجتماعی است لازم، ضروری و واجب است. جایی که مستحب است، واجب نیست، مراقبت کنند حتی برای اماکن متبرکه که برای ما بسیار مقدس و مورد توجه مردم هستند ولی اینجا سفارش پزشکی و بهداشتی را همه باید مراعات کنند.
رئیس جمهور اظهار داشت: اجتماع کمتری شود، اگر جمعیتی است باید همه مراقبت های بهداشتی خودشان را انجام دهند، این ایام، روزهایی است که راهیان نور خودشان را آماده می کردند، خوشبختانه تصمیم گیری شده در ستاد ملی که این کار تعطیل شود نیروهای مسلح هم دستورات لازم را دادند، نسبت به اعتکاف هم همچنین، ستاد ملی مراعات را سفارش می کند و من فکر می کنم که اگر چیزی را ستاد ملی مبارزه با پیشگیری و مبارزه، امروز تصمیم گرفت و ابلاغ گردید، آن تصمیم بعنوان یک امر لازم همه تلقی کنند.
روحانی اشاره کرد: از لحاظ شرعی نیز چون مصوب شورای عالی امنیت ملی است و رهبری معظم آنرا تأیید فرمودند و گفتند باید همه اطاعت کنند. بدین سبب همه باید این را بعنوان امر لازم و ضروری مورد مراقبت خودشان قرار دهند. هر کجایی اگر این ستاد موردی را از شنبه لازم دید، اگر مدرسه ای، دبیرستانی، دانشگاهی، محل اجتماعی، مورد خاص را اگر تشخیص داد خودش اعلام می کند، بدین سبب از روز شنبه همه روال ها به صورت عادی در کشور خواهد بود مگر مورد خاص با شرایط ویژه که خود ستاد ملی آنها را اعلام می کند. دراین زمینه اجتهاد در مقابل نص نداشته باشیم و همه موظف باشند از ستاد اطاعت کنند.
وی موضوع بعدی را آموزش مردم دانست و اظهار داشت: الحمدالله متخصصین و صدا و سیما که دراین زمینه فعال بوده اند، فعالیت خودرا بالا برند. واقعیت ها و همه چیز به مردم گفته شود، اگر در موردی مبتلا داریم به مردم گفته شود. اگر کسی خدای ناکرده فوت کرده باید به مردم اعلام گردد. اگر عده ای هستند از بیمارستان ها مرخص شدند و دوره این بیماری را گذرانده اند به مردم اطلاع داده شود. اطلاع مردم برای ما اصل است.
رئیس جمهور اشاره کرد: مردم ما باید به وزارت بهداشت که نظراتش بوسیله صدا و سیما اعلام می شود اعتماد کنند. این اعتماد سرمایه اصلی ما است و در اینجا به فضای مجازی و برخی رسانه های معاند در دنیا که حرف های عجیب و غریب می زنند، هم مردم توجه نکنند و هم مسئولینی که دراین زمینه مسئولیت دارند نسبت به فضای مجازی مسئولیت خودشان را انجام دهند.
روحانی اظهار داشت: ان شاء الله با همکاری همدیگر از این مرحله حساس به سلامتی عبور خواهیم کرد و امیدواریم با کمترین مشکلات بتوانیم از این مسأله ای که برای کشور و برای خیلی از کشورهای دنیا پیش آمده به سلامت همه عبور نماییم.

منبع: