سخنگوی قوه قضاییه: پرونده محتکران اقلام بهداشتی با سرعت، دقت و قاطعیت رسیدگی می شود

به گزارش آذر سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با دادگاه محتکران اقلام بهداشتی، اظهار داشت: از همان ابتدای تشکیل این پرونده ها، به واحدهای قضایی ابلاغ گردید که شعب ویژه ای را در نظر بگیرند که این شعب با سرعت و توام با دقت و قاطعیت، رسیدگی ها را انجام دهند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در گفتگو با برنامه پارک شهر شبکه رادیویی تهران، در پاسخ به سئوالی در ارتباط با دادگاه محتکران اقلام بهداشتی، اظهار نمود: از همان ابتدای تشکیل این پرونده ها، به واحدهای قضایی ابلاغ گردید که شعب ویژه ای را در نظر بگیرند که این شعب با سرعت و توام با دقت و قاطعیت، رسیدگی ها را انجام دهند تا افراد سودجو و فرصت طلبی که در این شرایط به احتکار اقلام بهداشتی و درمانی مورد نیاز مردم مبادرت می کنند به سزای اعمال خود برسند.
وی ادامه داد: پرونده هایی که تشکیل شد با سرعت خوبی در دادسراها رسیدگی و در دادسرای عمومی و انقلاب تهران ظرف حدود ۱۰ روز، پرونده های واصله منتهی به صدور کیفرخواست و به دادگاه ارجاع شد.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: نسبت به ۱۱ نفر از ۳۰ نفری که کیفرخواست آنها صادر گردیده است، جلسات اولیه دادگاه تشکیل شد و در روز های اول فروردین سال جدید ادامه جلسات دادگاه برگزار و احکام صادر می شود.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: تعداد قابل توجهی از این افراد در بازداشت هستند و اراده دستگاه قضا برخورد سریع و قاطع با محتکران است.
وی افزود: اغلب پرونده های ناظر بر احتکار اقلام دارویی در صلاحیت تعزیرات حکومتی بوده که این پرونده ها یا مستقیما یا گاها از ناحیه همکاران قضایی به سازمان تعزیرات ارجاع شده است. در میان این افراد تبعه کشور های خارجی از بعضی از کشور های همسایه هم داشته ایم.
اسماعیلی در ارتباط با اعطای مرخصی به زندانیان یا توجه به بخشنامه اخیر رئیس قوه قضاییه، اظهار داشت: در اجرای بخشنامه ریاست قوه قضاییه تا امروز حدود 85 هزار نفر از زندانیان از این امتیاز مرخصی بهره برده و از زندان بیرون آمدند. علاوه بر این متعاقب درخواست ریاست قوه قضاییه، مقام معظم رهبری شب گذشته با عفو تعدادی از زندانیان موافقت کردند که همین امروز و در آخرین روز کاری سال اجرا و برخی از زندانیان با بهره مندی از این عفو از زندان ها آزاد خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: در مورد سایر افرادی که در زندان ها هستند مراقبت بهداشتی و عرضه خدمات مطلوب با بهره گیری از طرفیت درمانی سازمان زندان ها و مساعدت وزارت بهداشت صورت می گیرد و اقدامات خوبی در رصد و پایش وضعیت زندان در حوزه سلامت و بیماری اخیر انجام می شود.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی در ارتباط با ادعای رسانه های معاند درمورد با وضعیت زندانیان امنیتی، اظهار داشت: در مورد همه زندانیان و در مقابل اعمال و رفتار آنها، ضوابط و مقررات قانونی را مراعات می نماییم و وظایف خویش را در مقابل حفظ سلامت آنها انجام می دهیم. معتقدیم کسی که جرمی انجام داده باید مجازات جرم خویش را تحمل کند ولی از سایر حقوق شهروندی برخوردار هست. بیشتر از پنجاه درصد از زندانیان امنیتی توانستند از این مرخصی استفاده کنند.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: یکی از خانم هایی که این همه سر و صدا کردند و قبلا می گفتند ویروس گرفته و مریض شده و اعلام کردیم که مریض نیست و به او مرخصی داده شد و قبول کردند که بیرون است و مشکلی ندارد.
سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: علاوه بر آن در یکی از بندهای عفو اعلام شده، محکومان امنیتی با شرایطی که پیشبینی شده از عفو مقام معظم رهبری برخوردار شدند و نظام نسبت به زندانیان در قالب ضوابط و مقررات نگاه می کند.
اسماعیلی در ارتباط با تصاویر انتشار یافته از بی نظمی در قم و مشهد و برخورد قوه قضاییه در این حوزه، اظهار داشت: مصوبات ستاد مقابله و مدیریت بیماری کرونا برای بخش های مختلف شامل مردم و دستگاه های اجرایی لازم الاجرا است و قوه قضاییه با کسانیکه قانون شکنی کنند مطابق با رفتار مجرمانه آنها برخورد خواهد نمود.
او در آخر اظهار داشت: در دو شب قبل تجمعات و اقدامات محدودی را در قم و مشهد داشتیم، در مشهد مساله خاصی به ما گزارش نشد و تجمع محدودی بود که مدیریت شد و مشکلی پیش نیامد. در قم قدری مبحث وصف مجرمانه پیدا کرد؛ بنابراین برخی از افرادی که از منظر ما هم قوانین و مقررات را زیر پا گذاشته و هم اقدامات آنها در ظاهر در دفاع از حرم خاندان (ع) ولی مغایر شئون و قداست عتاب مقدسه بود که برخی از این افراد دستگیر شدند و پرونده آنها در حال رسیدگی است.