گروسی: ارتباط مان با دولت جدید ایران را دیر شروع کردیم

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گویی مواضع این نهاد بین المللی را درباره نظارت بر برنامه هسته ای ایران و تحولات پیرامون مذاکرات توافق هسته ای در وین بیان نمود.
به گزارش آذر به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گویی با این خبرگزاری، آن چه محدودیت های بازرسان آژانس در ایران می خواند را باعث در بر داشتن این خطر دانست که «تصویری بسیار تیره و تار» از برنامه هسته ای ایران عرضه نماید.
گروسی گفت، او می خواهد به ایران بگوید اگر می خواهد «کشوری مورد احترام در جامعه جهانی باشد»، «هیچ راهی برای دور زدن» بازرسان آژانس ندارد.
او در بخش دیگری از این گفت و گو با عنایت به اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران که دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات ایران را، جز برای تعویض و تعمیرات فنی تجهیزات نظارتی آژانس در آنها، محدود می کند، مطرح کرد: اگر جامعه بین المللی نتواند از راه ما، از راه آژانس بین المللی انرژی اتمی به وضوح ببینید چه تعداد سانتریفیوژ وجود دارد یا چه ظرفیتی امکان دارد داشته باشند، تصویری که پیش رویتان قرار می گیرد، تیره و تار است. تنها توهم تصویر واقعی را به شما می دهد. بنابراین است که اهمیت دارد.
گروسی این مورد را که در عملیات خرابکارانه تاسیسات ساخت سانتریفیوژهای کرج از دوربین های نظارتی آژانس استفاده شده است، «واقعا نامعقول» تلقی نمود.
او در بخش دیگری با تکیه بر اینکه در مذاکرات سیاسی احیای توافق هسته ای در وین مشارکتی نداشته است، تایید نمود پیش رفت های بوجود آمده در برنامه هسته ای ایران از زمان خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای و عدم پایبندی به آن، به معنای این است که باید تغییراتی در توافق اصلی ایجاد شود.
مدیر کل آژانس در اینباره اظهار داشت: حقیقت این است که ما با ایرانی بسیار متفاوت مواجهیم. 2022 با 2015 خیلی فرق دارد، تا آنجایی که باید اصلاحاتی در کار باشد که این وقایع جدید را در نظر بگیرد تا بازرسان ما بتوانند از هر چه روی میز مذاکرات سیاسی توافق شد، بازرسی به عمل بیاورند.
گروسی درباره سطح غنی سازی اورانیوم در ایران اظهار داشت: هیچ کشور دیگری جز کشورهایی که تسلیحات هسته ای می سازند، به این سطوح بالا (در غنی سازی) نمی رسند. بارها گفته ام این به معنای آن نیست که ایران یک سلاح هسته ای دارد. اما به معنای این است که این سطح از غنی سازی مستلزم اقداماتی سرسختانه در زمینه راستی آزمایی است.
او درباره نگاههای دولت جدید ایران در زمینه مذاکرات وین و تعامل با آژانس اظهار داشت: آنها دیدگاه های سرسختانه ای درباره تعاملات ایران با آژانس و شرکای توافق هسته ای دارند.
او همکاری با دولت رئیسی را «کندتر از حد انتظار» توصیف کرد و اضافه کرد: می توانم بگویم ما ارتباطمان را واقعا دیر شروع کردیم.
گروسی درباره ساخت و سازها در نزدیکی تاسیسات نطنز و فردو گفت، ایران درباره این ساخت و سازها به آژانس اطلاع رسانی کرده است و بازرسان او پیگیر پیش رفت کار در این تاسیسات هستند.
مدیر کل آژانس با تکیه بر اینکه بازرسان آژانس باید توان نامحدودی برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران داشته باشند، بیان نمود: مشکل این جاست که هرچه بیشتر زمان می گذرد و توان ثبت اتفاقات درحال رخ دادن از دست می رود، وقتی این قابلیت باردیگر برگردد، بازرسان بر می گردند و باردیگر شروع می کنند به چیدن اجزای این جورچین در کنار هم. امکان دارد شکاف هایی وجود داشته باشد و داشتن این شکاف ها خوب نیست.
درخواست های گروسی در حالی مطرح شده که رئیس سازمان انرژی اتمی روز سه شنبه در پاسخ به ایسنا که آیا میان ایران و آژانس توافقی درباره سایت کرج و نصب دوربین تا هم اکنون نشده است اظهار داشت: مسأله کرج در یک بسته است و موارد ادعایی و کرج به هم پیوسته است و باید با هم حل و فصل شوند.
محمد اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایسنا که توافقی بین ایران و آژانس برای نصب دوربین ها در سایت تسا کرج به دست آمده است؟ اظهار نمود: کرج و سایر مواردی که در برجام بوده خارج از پادمان بوده است. برجام معاهده است و کشورهای طرفین تعهداتی را متقابل داشتند وقتی آنها به تعهداتشان عمل نکردند و تحریم های ظالمانه غیرقانونی شدید برقرار کردند و هر روز هم تحریم ها را گسترش می دهند دلیلی ندارد تعهدات برجامی را به ما تحمیل کنند. ما در قالب پادمان و ان پی تی عمل می نماییم و غیر از آنرا قبول نداریم.
رییس سازمان انرژی اتمی درباره همکاریهای ایران و آژانس با عنایت به این که مذاکرات در وین در جریان است، اظهار داشت: روابط ما با آژانس باید بر مبنای قواقنین و آساسنامه و پادمان و ان پی تی باشد و در این چارچوب روابط مان برقرار است و آژانس هم طبق قوانین نظارت خودش را بر فعالیت هسته ای ما دارد. آنچه در رسانه ها منتشر می شود علمیات روانی و سیاسی است. جریان مقابل ما به هیچ وجه توسعه علمی و فناوری در ا یران را برنمی تابد و با افترا زنی، جوسازی و عملیات روانی القا می کنند که هدف غیرموجه داریم و نسبت به عدم اشاعه متعهد نیستیم اما هیچ کدام از اینها وارد نبوده و نیست. رژیم اسراییل به این مسئله دامن می زند اما ما با این جوسازی ها خللی در راه مان وارد نمی گردد و امیدواریم از این مرحله هم کشور عبور کند.
وی افزود: دستور کار ما در مذاکرات با آژانس درباره موارد ادعایی بوده است و پاسخ آنها داده شده است و در برجام بسته شده است. اگر قرار باشد برجام عملیاتی شود همه طرف ها باید به تعهدات شان عمل کنند، نمی گردد ایران صد در صد تعهداتش را انجام دهد و طرف مقابل هیچ کدام از تعهداتش را انجام ندهد. من امیدوارم یک منطقی حاکم باشد و اصول و ضوابطی پایبند باشند. اگر برجام هست همه به آن عمل کنند اگر نیست که ایران در قالب پادمان کار می کند و غیر از آن فشار سیاسی است.
اسلامی درباره وضعیت بوشهر اظهار داشت: نیروگاه تا ۱۰ مهرماه ۵۲ میلیارد برق به شبکه انتقال داده است و از این تاریخ برای تعویض سوخت رفته است و ۱۰ دیماه به شبکه برمی گردد.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص اینکه روند ساخت نیروگاه دوم و سوم در بوشهر راضی کننده است؟ اظهار داشت: ما عقب ماندگی داریم و از زمان بندی عقب هستیم و امیدواریم بتوانیم منابع مالی اش را با رایزنی هایی که انجام می دهیم تأمین نماییم.
رییس سازمان انرژی اتمی درباره ادامه مذاکرات ایران و آژانس در وین و تهران خاطرنشان کرد: گفت وگوهای ما با آژانس و آقای گروسی همان بحث های ادعایی و کرج است و درحال گفتگو است و بیشتر ملاحظات روانی، سیاسی و فشار حداکثری بر آنها حاکم است تا منطق و ضوابط و امیدوارم کشور از این مرحله زودتر عبور کند.

منبع: