در دیدار نمایندگان مجلس رهبر معظم انقلاب: سرافراز وارد مجلس شدید، سرافراز خارج شوید

به گزارش آذر، رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: قانون را با سلامت، طهارت، و برای رضایت و نصرت خدا بنویسید که اگر این باشد، حتما برکت می یابد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی بامداد امروز در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس یازدهم، این مجلس را در مجموع و در نگاهی کلی، مجلسی انقلابی، جوان، پرتحرک و دارای مصوبات خوب برای رفع مشکلات کشور خواندند و با تبیین الزامات قانون گذاری همچون «اثرناپذیری از جوزدگی و ملاحظات جناحی»، گفتند: در سال آخر مجلس، کارهای بزرگی چون بررسی و تصویب برنامه هفتم توسعه، تصویب قوانین لازم برای تحقق شعار سال یعنی مهار تورم و رشد تولید، و بررسی لوایح و طرح های نیمه کاره را با تلاش بی وقفه به سرانجام برسانید.
حضرت آیت الله خامنه ای در آغاز سخنانشان به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، این حماسه معجزه آسا را به آحاد ملت بزرگ ایران تبریک گفتند و با سفارش برای مطالعه کتاب هایی که در رابطه با عملیات بیت المقدس نوشته شده، افزودند: با اهمیت تر از این فتح عظیم، ابتکارات، نقشه های جنگیِ قابل تدریس در دانشگاه های جنگ، فداکاری ها و رشادت های فوق طاقتِ متعارفِ بشر، شهیدان عالی مقام و جریان ها و حقایق دیگری هستند که در آن عملیات کم نظیر جاری بود که نباید گذاشت کمرنگ یا فراموش شوند.
ایشان با تکریم عظمت و جایگاه نهاد مجلس، شأن قانون گذاری مجلس را از شأن نظارتی آن بسیار بالاتر و مهمتر برشمردند و با اشاره به لزوم حیاتی قوانین برای «ایجاد ثبات»، «قابل پیش بینی شدن آینده فرد و جامعه و کشور» و «فراهم شدن امکان برنامه ریزی مسئولان»، افزودند: قانون گذاری، ریل گذاری و به تعبیر دقیق تر «جاده سازی» است که مسیر حرکت دیگر قوا را مشخص می کند.
نسبت سیاست های کلی نظام با قانون گذاری، نکته مهمی بود که رهبرانقلاب در تبیین آن گفتند: سیاست های کلی که برای همه سلایق و شیوه های مدیریتی ظرفیت حرکت دارد، جهت را مشخص می کند و قانون گذاری مسیرهایی را تعیین می کند که می شود در این جهت مشخص شده، در آنها حرکت کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای توجه کامل به سیاست های کلی را در هر نوع قانون گذاری کاملا ضروری دانستند و گفتند: قانون گذاری هم شیوه ها و اصولی دارد که در سیاست های کلی تقنین ابلاغ گردیده اما متأسفانه پس از چندین سال هنوز در مجلس بصورت قانون در نیامده است.
ایشان با استناد به سیاست های کلی تقنین، «تأویل ناپذیری و صراحت»، «اتقان و اتکاء به کار کارشناسی جامع» را همچون خصوصیات لازم «قانون» خواندند و گفتند: قانون خوب باید قابل اجرا باشد وگرنه شبیه آرزو و اهداف اجرانشدنی می شود.
ثبات قوانین و پرهیز از تغییرات پی درپی آنها، منقح و روشن بودن، و عدم تعارض قوانین از دیگر بایدها و الزامات قانون گذاری بود که حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به آنها افزودند: در بحث «نبایدها» هم جلوگیری از انباشته شدن قوانین مهم است؛ چون که وقتی قانون در موضوعی زیاد باشد، تکلیف معین نیست و همانطور که بارها گفته شده، قانون دانانِ قانون شکن از همین رخنه ها به سوءاستفاده می پردازند.
ایشان قانون گذاری به خاطر منافع فلان فرد یا مجموعه را از دیگر آفات قانون گذاری دانستند و در نکته ای دیگر افزودند: در مجلس، «لایحه» باید بر «طرح» اولویت و غلبه داشته باشد؛ چون که دولت در تقدیم لوایح امکان اجرا شدن آنها را هم در نظر می گیرد.
«اثرپذیری از جوزدگی و فضاسازی تبلیغاتی دشمنان یا اصحاب تبلیغ»، آفت دیگری بود که رهبرانقلاب، نمایندگان را از آن کاملا منع کردند و افزودند: ملاحظات جناحی و دسته بندی ها هم مطلقاً نباید در بررسی و تصویب قوانین نقش داشته باشد.
ایشان افزودند: البته به سبب سلایق مختلف، دسته بندی همیشه در مجالس بوده اما نباید گذاشت بصورت دوقطبی درآید و به جای حق و مصلحت، در قانون گذاری تأثیرگذار شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان تاکید کردند: قانون را با سلامت، طهارت، و برای رضایت و نصرت خدا بنویسید که اگر این باشد، حتما برکت می یابد.
رهبرانقلاب بخش دوم سخنانشان را به خصوصیت ها و عملکرد مجلس یازدهم اختصاص دادند و گفتند: پس از ۳ سال، در مجموع این مجلس را همچنان انقلابی، جوان و پرتحرک می دانم؛ البته این نگاه، کلی و بدون در نظر گرفتن استثنائاتی است که ممکنست در مجلس وجود داشته باشد.
شناخت مشکلات کشور و قانون گذاری برای حل آنها، دیگر خصوصیتی بود که ایشان برای مجلس یازدهم برشمردند و گفتند: عمده قوانین برای مبارزه با فساد، رفع تبعیض، رفع انحصار و بهبود فضای کسب وکار و با «قاطعیت و صراحت» تصویب شده است.
حضرت آیت الله خامنه ‍ ای برخی مصوبات مجلس فعلی را راهبردی دانستند و گفتند: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، مصوبه ای اساسی و مهم بود که کشور را از سرگردانی در مساله هسته ای و حالت ندانم کاری نجات داد که نتایج اجرای آنرا حتی در حوزه جهانی مشاهده می نماییم.
ایشان قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت را قانونی بسیار مهم خواندند و افزودند: قانون جهش تولید دانش بنیان هم همچون مصوبات راهبردی مجلس است.
رهبر انقلاب «ساده زیستی و پرهیز از رفتار اشرافی مآبانه و نگاه بالا به مردم» را خصوصیت خیلی از نمایندگان مجلس دانستند و در عین حال افزودند: البته استثنائاتی دراین زمینه هم وجود دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای با سفارش مؤکد به نمایندگان مجلس برای از دست ندادن خصوصیت «نشست و برخاست و تواضع در مقابل آن ها»، افزودند: البته این مساله با دادن وعده های غیرقابل تحقق کاملا متفاوت می باشد.
ایشان سال آخر مجلس را سال حساسی خواندند و گفتند: همچون گرفتاری های کشور، سال آخر مجالس است؛ چون نمایندگان در شرف انتخابات و نگاه های مردم قرار می گیرند، اما شما تلاش کنید بدون توجه به انتخاب شدن یا نشدن در انتخابات اسفند سال جاری، کار کنید؛ چون که آن چه می ماند فقط کار برای رضایت پروردگار است.
رهبر انقلاب در قسمت پایانی سخنانشان چند سفارش مهم خطاب به نمایندگان مجلس بیان نمودند.
ایشان در بیان سفارش اول با اشاره به دوگانه «تقریب یا تخریب» در روابط مجلس با سایر قوا بویژه دولت، گفتند: در نگاه تخریبی، طرفین به چشم رقیب و با هدف به خاک مالیدن شانه یکدیگر به هم نگاه می کنند که این نگاه چه از سوی دولت و چه از سوی مجلس، خطرناک و مشکل ساز است.
ایشان با اشاره به نمونه هایی از نتایج این نگاه تخریبی که باعث معطل شدن کار کشور می شود، خاطرنشان کردند: در گذشته یکی از رؤسای مجلس شکایت می کرد که دولت چون ترکیب مجلس را مورد نظر خود نمی داند، به مجلس لایحه نمی دهد که البته در اینطور موارد، راه علاج، تهیه و تصویب طرح ها به دست خود مجلس است؛ یا این که به دولت قانونی ابلاغ می شود اما بخشنامه های آن تنظیم، و آن قانون اجرا نمی گردد. در نگاه تخریبی، مجلس هم در بکارگیری ابزارهای نظارتی مانند سؤال، تذکر و استیضاح افراط می کند و مثلا وزیری که هنوز سه ماه از رای اعتماد به آن نگذشته است، استیضاح می شود که اینها ناشی از همان نگاه رقیب پنداری است.
حضرت آیت الله خامنه ای، نگاه و رویکرد درست را نگاه تقریبی، مکمل بودن و یک پیکره دیدن مجموعه نظام دانستند و افزودند: رویکرد مجلس و دولت باید همکاری و هم افزایی باشد. البته این تذکرات را به دولت و قوه قضائیه هم می دهیم اما دولت بار اجرا را بر دوش دارد و باتوجه به حجم زیاد کار، مطالبات و توقع از آن، باید مراعات دولت را کرد.
ایشان با تکیه بر خودداری از وارد کردن مناقشات در روابط دولت و مجلس، گفتند: در مواقع همکاری مجلس با دولت، گاهی برخی افراد بداخلاق در مطبوعات و فضای مجازی، مجلس را متهم می کنند که دولتی شده و استقلال خویش را از دست داده است ولی نباید به این حرفها که از روی غرض یا بی اطلاعی از مصلحت است، اعتنا کنید.
سفارش بعدی رهبر انقلاب به نمایندگان، «پرهیز از بعضی سخت گیری ها در قبال وزرای معرفی شده به مجلس» بود که دراین زمینه گفتند: در تشخیص صلاحیت ها دقت کافی و در حد معقول و منطقی سخت گیری کنید اما نه به گونه ای که باعث شود وزارتخانه تا مدتها بدون وزیر بماند که حالا هم چند وزارتخانه وزیر ندارند و به مجلس معرفی خواهند شد.
«همراه کردن تقوا و صداقت با حریّت و صراحت» سفارش دیگر رهبرانقلاب به نمایندگان بود که گفتند: اگر موردی بوسیله تذکر دادن به دستگاههای مسئول و اطلاعاتی و دولتی قابل حل است ضرورتی ندارد علنی بیان شود و در مواردی هم که بیان علنی لازم است، تقوا و صداقت رعایت شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در نکته ای مهم افزودند: گاهی برخی می خواهند به فلان مسئول سیلی بزنند اما در عمل به مجلس سیلی می زنند در صورتیکه تعرّض به آبروی افراد و هویت دینی و انقلابی آنها جایز نیست. البته این سفارش مربوط به مردم هم هست ولی ما مسئولان که روی منبرهای بلند نشسته ایم و همه صدای ما را می شنوند، باید این ملاحظات را بیشتر رعایت نماییم.
ایشان در سفارش ای دیگر با اشاره به سال آخر مجلس یازدهم، به نمایندگان گفتند: نگذارید وجاهت طلبی روی حرفها و اقدامات شما اثر بگذارد و این را که فلان حرف یا فلان کار باعث علاقه مندی مردم و افزایش احتمال رای آوری می شود، بکلی از ذهن خود خارج کنید که این کار از مجاهدت های مهم و لازم است.
رهبر انقلاب در سفارش پایانی با تکیه بر به سرانجام رساندن کارهای بزرگ مجلس در سال آخر همچون برنامه هفتم، پیگیری شعار سال، نهایی کردن لوایح نیمه کاره و جبران خلأها و قصورها، خطاب به نمایندگان گفتند: سرافراز وارد مجلس شدید، ان شاءالله سرافراز از مجلس خارج شوید.
در ابتدای این دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن بیان گزارشی از عملکرد مجلس یازدهم، «ایجاد نقشه راه برای اولویت بندی در قانون گذاری» را از با اهمیت ترین وجوه تمایز این دوره مجلس برشمرد.
بسته تحول قوانین اقتصادی برای اصلاح نظام بانکی؛ تصویب قوانین در عرصه هایی نظیر مالیات، مسکن، خودرو، بیمه، شفافیت، کشاورزی و تولید؛ قانون رتبه بندی معلمان، قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، طرح اصلاح قانون انتخابات، تصویب کلیات لایحه ارتقاء امنیت زنان، طرح نظام بخشی به فضای مجازی و تصویب دو فوریت لایحه حجاب و عفاف همچون کارنامه تقنینی یا موضوعات در دست بررسی مجلس یازدهم بود که آقای قالیباف در رابطه با آنها توضیح داد.
رئیس مجلس، «خلافیت در ظرفیت سازی زمینه های نظارتی» را وجه دیگر تمایز این دوره مجلس خواند و اضافه کرد: در این دوره، ابزارهای نظارتی همچون «سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص» به پشتوانه نظارت میدانی و ستادی و همین طور ناظر بر حل مسائل عینی مردم به کار گرفته شده است.
کنش فعالانه در حوزه دیپلماسی و مقابله حقوقی با تهدیدات خارجی، کوشش برای اصلاح ساختار بودجه با بوجودآوردن سامانه هوشمند بودجه ریزی و نظارت جدی بر شرکت های دولتی دیگر نکاتی بود که رئیس مجلس به آنها اشاره نمود.